V tomto článku sa venujeme spôsobu, akým je najbezpečnejšie uchovávať kryptomeny. Realizujeme to prostredníctvom posúdenia a charakteristiky jednej z externých kryptopeňaženiek dostupných na trhu. Zaujíma nás Trezor Model One.
Názov | Trezor Model One |
Vydavateľ | SatoshiLabs s.r.o. (Slovensko) |
Slovenčina | Áno |
Typ úložiska | Cold wallet (off-line) |
Správa | Non-custodial |
Dnešnú dobu je môžeme charakterizovať aj jej dôrazom na bezpečnosť. Aspoň v ideálnych podmienkach to tak je. Môžu to potvrdiť tí, ktorí bsa angažovali v skrachovanej burze FTX. V tomto článku Vám predstavujeme jednu z možností, akým spôsobom bezpečne uložiť kryptomeny - TREZOR Model One. Je to hardvérová peňaženka od českej spoločnosti SatoshiLabs. Peňaženku na trhu nájdeme od roku 2014. Ak to porovnáme s konkurenciou, jej cena je naozaj najnižšia.
Hardwarová peňaženka je fyzicky pomerne malé zariadenie slúžiace na uloženie kryptomien. Zo všetkých spôsobov uloženia kryptomien sú HW peňaženky najbezpečnejšie, ale aj najdrahšie.
Trezor One patrí medzi najznámejšie a najpredávanejšie hardvérové peňaženky na trhu, a to už niekoľko rokov od jeho uvedenia. Dôvodom je predovšetkým nízka cena v porovnaní s konkurenciou a kvalitné zabezpečenie, ktoré je na úrovni mnohonásobne drahších modelov.
Transparentný firmware znamená, že každý si môže skontrolovať, ako peňaženka funguje a či neobsahuje kritické chyby.
Prečítajte si tiež: Ledger predstavil peňaženku novej generácie
Výhodou TREZORU One je, že umožňuje ukladať približne 1300 kryptomien a tokenov, a to napríklad Bitcoin, Litecoin alebo Ethereum. Súčasťou toho, čo ponúka, je aj uloženie NFT a tokenov ERC-20. Niektoré známe kryptomeny ale peňaženka nepodporuje, ide napríklad o Ripple, Cardano. Chýba aj veľmi známe Monero.
Pre Trezor vytvorilo Satoshi Labs aj vlastnú aplikáciu, pomocou ktorej ju môže používateľ ovládať - Trezor Suite. Je to externý druh peňaženky, existuje teda fyzicky. Pre prácu s peňaženkou ju musí užívateľ pripojiť k počítaču pomocou USB kábla. Kvôli bezpečnosti sa musí používateľ identifikovať tým spôsobom, že zadá prístupový PIN. Platobné údaje môžeme zadať cez Trezor Suite a transakciu nakoniec potvrdíme tlačidlom priamo na Trezore.
V tejto kryptopeňaženke si môže používateľ vytvoriť aj viac peňaženiek pre jednu kryptomenu, čo je záležitosť bezpečnosti, niekedy aj nevyhnutnosti. Tieto peňaženky budú mať rovnaký seed a teda 24 anglických slov. Systém bezpečnostného seedu tvorí vlastne poistku proti strate, zničeniu zariadenia a pod.
Trezor One ponúka aj možnosť pri tejto peňaženke nastaviť ľubovoľné heslo, ktoré funguje ako 25. slovo seedu, čo ešte zvýši jej bezpečnosť.
Práve bezpečnosť je hlavným dôvodom, prečo používať hardvérovú peňaženku pre kryptomeny:
Celkovo predstavuje Trezor One bezpečnú alternatívu kryptomenovej peňaženky a ponúka vysokú úroveň ochrany a bezpečnosti pre užívateľov.
DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.
Zdroje: https://trezor.io