0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

19.10.2020 Základné pravidlo ako nebyť obeťou Scamu. Chrániť seed!

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Základným problémom pri snahe ľudí "okúsiť" vlastniť kryptomenu často zlyháva na zanedbaní bezpečnosti alebo na základných chybách, ktorých sa nesmiete dopustiť. Toto by si mal prečítať každý nováčik v krypto svete. Aj takto sa viete vyhnúť podvodom, ktoré by vás inak obrali o vaše prostriedky. Ako nespraviť chybu?

Vytvorenie peňaženky druhou osobou...

Stretávam sa s tým často. Ľudia, ktorí donedávna nemali o kryptomenách žiadne informácie ma prosia o pomoc. Mnohokrát  je to pomoc so založením krypto peňaženky. Nemám problém človeku pomôcť, ale pokiaľ by tento človek napísal nesprávnej osobe, pravdepodobne by mohol onedlho prísť o všetko. Ako je to možné ?

Prečítajte si aj :Das Coin, alebo GreenPower...

Pri každej rozumnej peňaženke, ktorú nemá pod kontrolou tretia strana (non custodial), kde sa Vám pri vytvorení vygeneruje seed (určitý počet náhodných slov) si tento seed musíte v danom poradí zapísať. Ideálne na papier, ktorý si bezpečne uchováte. Tento seed je kľúčom k vašej peňaženke a preto je bezpečnosť prvoradá. Dať si však vytvoriť peňaženku niekomu druhému je nezodpovedné. Problém je ten, že pokiaľ má dotyčný, ktorého by krypto nováčik oslovil, nekalé úmysly, vedel by to patrične zneužiť.

Príklad:

Jožko je v kryptomenách nováčik a požiadal Ferka o pomoc s vytvorením peňaženky. Ferko keďže kryptomeny miluje, mu so založením neváha pomôcť. No blysne mu v hlave nápad, že si jeho seed odpíše na papier aj on. Potom odovzdá neznalému Jožkovi napr. nainštalovanú aplikáciu v mobile spolu s papierikom, na ktorom má napísaný seed. Jožko je šťastný a tak si pomocou online zmenárne kupuje svoj prvý Bitcoin a posiela ho do peňaženky, ktorú mu vytvoril Ferko.

A tu nastáva problém. "Jedinečný kľúč" majú dve osoby. Ku kryptomenám na peňaženke sa tak môžu dostať obidvaja a vedia s nimi aj plnohodnotne manipulovať. Je to ako keby ste niekomu dali založiť vám účet v banke a nadiktovali mu dôvernú frázu pre manipuláciu s účtom.

To je nebezpečné, pretože je jasné, že v prípade záujmu sa obsahu krypto peňaženky zmocní Ferko, pretože je lepší v tejto oblasti.  Následne si Bitcoin pošle na svoju peňaženku. Krypto nováčik Jožko ostáva bez peňazí aj bez kryptomien a na každej stránke a skupine na sociálnej sieti na ktorú vstúpi nadáva na kryptomeny aký je to podvod....Chybu však spravil on!

Poučenie: Nikdy nikomu nedávajte vytvoriť svoju peňaženku.  Totiž vytvorením všetko nekončí ,ak neviete peňaženku vytvoriť, ťažko ju budete aj spravovať. Peňaženku si vytvorte jednoznačne sami! Nie je to zložité, len si treba trochu niečo naštudovať.

Seed nikomu nekopírujte!

To že odpíšete po založení peňaženky svoj seed do správy na messengeri, viberu, whatsappu, wechatu, alebo kdekoľvek elektronicky, dokáže Vám peňaženku rovnako ohroziť ako v prvom prípade. Seed je potrebné si odpísať ideálne na papier alebo niekam kde naň nemá nik okrem vás dosah.

Za tri roky čo sa venujem kryptomenám som už mal pár prípadov, kedy mi seed z peňaženky pristál priamo do mailu. Neveriacky som krútil hlavou - človek čo to poslal predsa nemôže byť v poriadku. No on bol, ale netušil, že to čo robí je zlé.

Po prehľadaní internetu viete nájsť rôzne seedy, ktoré nevedomí ľudia zverejnili na rôznych poradenských fórach a pod. Väčšina ľudí totiž netuší, čo robí zle.

Kurzy mensi

Stratený alebo zabudnutý seed...

Poslednou dôležitou vecou je to, že keď sa vám podarí bezpečne odpísať seed, aby ste ho bezpečne aj uskladnili. Jedno riešenie ponúka aj bunkeroid, kde si viete svoj seed vyskladať z oceľových plieškov a uskladniť ich do kovovej krabičky. Je to ohňovzdorné, nárazu odolné a pod...

Viete čo sa môže stať, keď stratíte nejakým spôsobom seed? Už nikdy sa nedostanete k svojim prostriedkom, ktoré máte na peňaženke, ktorej seed patril. V tej chvíli vám nepomôže vôbec nik, pretože blockchain a kryptomeny vznikli práve pre nezávislosť tretích strán. A teraz si zopakujme všetky tri prikázania bezpečnosti v skratke:

- Nepožiadaš blížneho svojho o vytvorenie peňaženky tvojej

- Nebudeš kopírovať, fotiť, posielať seed

- Nestratíš seed svoj - zakúpiš si napr. bunkeroid

Znie to možno vtipne, ale vtipné to rozhodne nie je. Aj toto je totiž dôvod prečo sa krypto tak pomaly adaptuje vo svete a aj na Slovensku. Prosím ľudí, aby mali k seedu úctu a naozaj ho uchovali tak aby ho našli  a aby sa nedostal do nepovolaných rúk. Znie to zložito, ale je to úplne jednoduché. Stačí si predstaviť, že vytvárate a spravujete svoj účet v banke. Akurát to za vás nerobí bankár ale vy.

Seed je veľkou otázkou bezpečnosti a častokrát tento seed od majiteľov peňaženiek žiadajú podvodníci, aby im vykradli ich krypto peňaženku. Ak bude akákoľvek (aj noroticky známa) spoločnosť, osobnosť či stránka žiadať od vás seed z akéhokoľvek dôvodu, pravdepodobne nepôjde o pravú stránku. Chráňte svoj seed, chráňte svoje kryptomeny, pretože "Not your keys, not your Bitcoin"

Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart