0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Tether vs USDC. Dva veľmi odlišné stablecoiny?

Trhová kapitalizácia Tetheru v súvislosti s fiaskom FTX klesla, zatiaľ čo ponuka USDC sa zvýšila o 2 miliardy USD.

Minca USDC, stablecoin vydávaný spoločnosťou Circle Financials Ltd. so sídlom v USA, preberá vedenie nad svojím najväčším rivalom Tetherom - USDT, pokiaľ ide o inštitucionálne prijatie, podľa údajov z reťazca.

Denné objemy prevodov USDC sú vyššie

Trhová kapitalizácia tokenov USDC v obehu dosahuje približne 44 miliárd USD v porovnaní s 65,42 miliardy USDT. Denná hodnota prevodov USDC na blockchaine Ethereum však bola počas celého roka 2022 konzistentne vyššia ako USDT, ukazujú údaje od Glassnode.

Napríklad k 22. novembru bol denný prevod USDC približne 14 miliárd USD v porovnaní s 5 miliardami USDT.

Denný objem prevodov USDC vs. USDT. Zdroj: Glassnode

Inými slovami, používatelia USDC vykonávajú relatívne vyššie kapitálové prevody v porovnaní s používateľmi USDT, čo naznačuje, že USDC je čoraz častejšie voleným stablecoinom medzi subjektmi s vysokým čistým majetkom vrátane inštitucionálnych veľrýb, hedžových fondov, rodinných kancelárií, kryptografických búrz a iných.

Okrem toho USDC vedie nad USDT z hľadiska váhy ponuky v rámci inteligentných kontraktov k 22. novembru. Ten tvoril 33,75 % celkovej ponuky stablecoinov uzamknutých v staking pooloch. Na porovnanie, ponuka USDT predstavuje približne 12,50 %.

Prečítajte si tiež: TOP 4 správy, ktoré ešte môžu DRASTICKY zhodiť cenu Bitcoinu a kryptomien.

USDC vs. ponuka USDC v inteligentných kontraktoch. Zdroj: Zdroj: Glassnode

Vyšší počet denných transakcií v porovnaní s USDC však naznačuje, že Tether sa s väčšou pravdepodobnosťou používa na retailové obchodovanie a prevody, ako sú napríklad remitencie.

Denný počet transakcií USDC vs. USDT. Zdroj: Zdroj: Glassnode

Stablecoin USDC

Na druhej strane sa USDC javí ako top stablecoinová voľba pre technicky zdatných inštitucionálnych obchodníkov. Ktorí svoje prostriedky zamykajú v smart kontraktoch, aby získali výnos.

To sa odráža aj v nižšom dennom počte aktívnych adries USDC, ktorý je 40 245 oproti 73 000 pri USDT, ako bolo zaznamenané 21. novembra.

USDC vs. USDT denné aktívne adresy.  Zdroj: Glassnode

Okrem toho sa zdá, že platformy na obchodovanie s kryptomenami, ktoré po kolapse FTX zaviedli tzv. proof-of-reserves, držia viac Tetheru ako USD Coinu, čo ďalej signalizuje, že USDT je pravdepodobne populárnejší medzi retailovými obchodníkmi.

BYBIT banner

Medzi tieto burzy patria Binance, KuCoin, BitFinex, ByBit, OKEx a Huobi. Výnimkou sú rezervy burzy Crypto.com, ktoré majú viac USDC ako USDT.

Dôkaz o rezervách Crypto.com. Zdroj: CoinMarketCap.com

Trhová kapitalizácia Tetheru klesá po kolapse FTX

Trhová kapitalizácia USDT klesla o takmer 4 miliardy dolárov po kolapse burzy FTX pred takmer dvoma týždňami.

Dôvodom môže byť to, že Tether sa nakrátko odklonil od svojho ocenenia na 1 USD a 10. novembra dosiahol 96 centov po tom, čo zmrazil tokeny USDT v hodnote 46 miliónov USD spojené s FTX.

Zaujímavé je, že trhová hodnota USDC vzrástla po 10. novembri, keď sa začalo fiasko FTX, o takmer 2 miliardy USD.

Výkonnosť trhovej kapitalizácie USDT oproti USDC za posledných šesť mesiacov. Zdroj: Messari

Tether má za sebou históriu porušovania viazanosti na americký dolár počas extrémneho trhového stresu, aj keď v posledných rokoch v menšej miere.

Token napríklad klesol pod 95 centov počas májového výpredaja na kryptotrhu, čo sa zhodovalo s prudkým nárastom trhovej kapitalizácie USDC. To naznačuje, že niektorí investori presunuli svoj kapitál z Tetheru do USD Coinu, keď prvý z nich stratil svoj USD peg, ako je uvedené nižšie.


USDT/USDC trojdňový cenový graf. Zdroj: TradingView

Tether sa však v priebehu niekoľkých dní vrátil k dolárovej parite a tvrdil, že tokeny v obehu sú stopercentne kryté rezervami a viazané v pomere 1:1 k USD.

Zdroje: https://m.investing.com/ https://cointelegraph.com/

Mohlo by ťa zaujímať

cart