0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Prečo majú kryptomeny budúcnosť! - Blog od Michala

Dnes to bude v skutku jednoduché. Čítal som, hľadal som a rozmýšľal som, o čom by mohol byť môj dnešný článok. Nakoniec ma zaujal tento príspevok na kryptonovinkách a ja som si uvedomil, že v kryptomenách vidím toho podstatne viac ako len grafy a riadky na burzách. Veď kryptomeny prežili pád podstatne väčších hráčov ako bola burza FTX. Spamätali sa aj po páde giganta Mt. Gox a stále sú tu. Podľa mňa tu nielenže aj zostanú, ale aj sa im bude dariť. Preto vám teraz chcem porozprávať o troch hlavných dôvodoch, prečo si ja osobne myslím, že kryptomeny majú budúcnosť.

1. Peniaze strácajú na hodnote, kryptomeny sa aspoň z peňaženky nestratia

Keď si raz kúpiš nejakú kryptomenu (alebo jej časť) a uložíš si ju do peňaženky, od ktorej máš odložené kľúče (seed phrase), tak táto čiastka už bude tvoja a jej hodnota sa nezmení. Uveďme si znovu príklad na najčastejšie skloňovanej kryptomene, na Bitcoine. Či si kúpiš 1, 2 alebo 10 Bitcoinov, zostanú tvojim vlastníctvom. A to v rovnakom množstve a hodnote, či už dnes, zajtra alebo o 5 rokov. Na tvojej peňaženke bude svietiť presne toľko Bitcoinov, koľko si si zakúpil. Je jedno, či si ich vymenil za peniaze, dostal ich za barter, vyťažil ich a pod.

Samozrejme sa nedá zatvoriť oči pred skutočnosťou, že Bitcoin má aj dnes podstatne menšiu hodnotu voči menám ako sú dolár a euro. Veď boli časy, keď jeden Bitcoin mal hodnotu 40 00 eur, zatiaľ čo dnes nedosahuje ani 16 000. No v peňaženke ti vždy zostane 1 Bitcoin, časť z hodnotného celku, ktorý sa nedá umelo nafúknuť. Zatiaľ čo fiat meny neustále znehodnocuje inflácia, tlačenie nových peňazí a niektorým dokonca hrozí, že zaniknú úplne (ako to naše euro). Ak máš doma odloženú 100 eurovku, je možné, že o pár rokov ňou budeš môcť akurát tak zakúriť v krbe. Okrem toho, fiat peniaze nemajú veľmi širokospektrálne použitie. Môžeš nimi platiť za produkty a služby, a to je asi tak všetko. Keby došlo aj k horšiemu scenáru a padnú ďalšie burzy, resp. by nebolo možné obchodovať s kryptomenami ako s bežnými fiat peniazmi, môžeš Bitcoin používať na komunikáciu, označovanie, v rámci výmeny…

2. Kryptomeny sú naozaj súkromné

Ak dodržiavaš pravidlá zachovania súkromia a nevyužívaš KYC burzy, tvoje krypto je skutočne len a len tvoje! Pri dnešnom neustálom plošnom špehovaní či už prostredníctvom bankových účtov, na sociálnych sietiach alebo dokonca na ulici cez kamery, je super mať niečo, čo skutočne vlastníš len ty. A práve túto moc ti poskytnú kryptomeny. Vždy si môžeš byť istý, že pokiaľ máš seed phrase, tvoje kryptomeny nespravuje nik iný okrem teba. Môžeš s nimi teda nakladať a používať ich ako len chceš a na čo chceš. Žiadne tretie strany ťa nebudú môcť vystopovať, ani neprávom potrestať. Nikto ti neznemožní pristupovať k tvojim kryptomenám, ani ti nikto len tak nezmaže tvoju krypto-peňaženku alebo neukradne či nezneužije tvoju identitu.

Prečítajte si tiež: TOP 4 správy, ktoré ešte môžu DRASTICKY zhodiť cenu Bitcoinu a kryptomien.

3. Ak chceme žiť naozaj „priamočiaro“ (P2P), môžeme na to použiť kryptomeny

Raz som niekde videl odfotené grafity s textom: „Bitcoin, because we want you to be your own bank.“ (Bitcoin, pretože chceme, aby si bol svoja vlastná banka). Dodnes vo mne tento odkaz dosť silno rezonuje, pretože si uvedomujem, aký obrovský potenciál nám kryptomeny ponúkajú. A nejde len o spravovanie svojich vlastných financií a o oslobodenie sa od platobných brán, pri ktorých musíme platiť obrovské percentuálne poplatky z transakcií. Ide o slobodu môcť komunikovať a spolupracovať s kýmkoľvek sa mi zachce bez udania dôvodu. Či chcem s niekým komunikovať, urobiť výmenu, označiť transakciu alebo neviem ešte čo, vďaka kryptomenám môžem toto všetko a nemusím nikoho žiadať o povolenie. Zároveň nezanechávam žiadnu digitálnu stopu, na základe ktorej by iní mohli posudzovať moje zámery.

BYBIT banner

Je skvelé môcť komunikovať len s cieľovou osobou alebo skupinou osôb a nebyť vydaný na milosť či nemilosť sprostredkovateľa. Každá transakcia, ktorú vykonám, ide priamo z mojej peňaženky do cieľovej peňaženky. Poplatok je dobrovoľný a môžem si ho vybrať a nastaviť podľa seba. Presne takto si ja predstavujem obchodovanie s cennosťami alebo komunikáciu medzi ľuďmi. Rýchla, priamočiara, nikým nešpehovaná a vykonávaná čisto na základe vzájomnej dohody a za podmienok, ktoré si obe strany pri dohode stanovili.

Už len v krátkosti...

To boli teda moje 3 pádne argumenty, na základe ktorých predpokladám, že čas kryptomien ešte len príde. Ako však povedal jeden múdry človek, vždy môže byť horšie. Nedávno som videl špekulácie ohľadom pádu ďalších búrz s kryptomenami. Jeden celkom zaujímavý podnet, ktorý z toho vzišiel, bol, že aj keby sa kryptomeny úplne stiahli zo sveta financií, využitie by našli medzi geekmi a ajťákmi. Stačilo by sa ich teda naučiť používať viac ako technológie. Môže však dôjsť k úplne najhoršiemu. Stačí aby celý svet zostal bez elektriny a vtedy nám ani kryptomeny nijak nepomôžu. Vtedy budeme mať všetci úplne inakšie a závažnejšie problémy.

Ak si však odmyslíme katastrofické scenáre a život bude aspoň sčasti pokračovať ďalej vo vyjazdených koľajach, pevne verím, že okrem vyššie uvedených dôvodov sa nájde nespočetné množstvo ďalších, prečo kryptomeny v budúcnosti budú žiadaná a možno aj vyhľadávaná komodita.

Znova pripomínam, ide len o moje úvahy a myšlienky a nie o žiadnu podobu finančného poradenstva.

Mohlo by ťa zaujímať

cart