0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Pokračujúca sága FTX a Binance: Všetko, čo sa doteraz stalo

Príbeh medzi kryptomenovými burzami Binance a FTX sa rýchlo rozvinul a spôsobil chaos na trhu s kryptomenami, tu je prehľad toho, kde sa začal a kde je teraz.

Burza FTX

2. novembra - správy o tom, že spoločnosť založená SBF drží značné množstvo FTT

Sága odštartovala 2. novembra po správach, že uniknutá súvaha obchodnej spoločnosti Alameda Research, založená Samom Bankmanom-Friedom naznačuje, že spoločnosť drží značné množstvo FTX tokenov, pôvodného tokenu kryptomenovej burzy FTX.

Veľká obchodná firma znepokojila kryptomenovú komunitu a priniesla otázky týkajúce sa vzťahu medzi spoločnosťami Alameda a FTX.

5. novembra - Sledovacie zariadenia zaznamenali významný pohyb FTT na Binance

5. novembra účet Whale Alert na Twitteri, ktorý sleduje významné pohyby na kryptografických reťazcoch. Oznámil svojim používateľom, že na Binance sa presunulo takmer 23 miliónov FTT v hodnote viac ako 584,5 milióna USD.

6. novembra - Spoločnosť Binance pristúpila k likvidácii držby FTT v dôsledku "nedávnych odhalení".

Neskôr 6. novembra generálny riaditeľ Binance Changpeng "CZ" Zhao uviedol, že jeho burza zlikviduje všetky svoje podiely FTT. Pričom sa odvolal na "nedávne odhalenia, ktoré vyšli najavo", o ktorých sa predpokladá, že sa týkajú bilancie Alameda. Zhao uviedol, že Binance drží približne ekvivalent 2,1 miliardy USD v Binance USD (BUSD). Také FTT v dôsledku minuloročného odpredaja FTX, ale súčasnú držbu FTT Binance neobjasnil.

Dodal, že tokeny bude predávať spôsobom, ktorý "minimalizuje vplyv na trh", pričom očakáva, že predaj tokenov potrvá "niekoľko mesiacov".

6. novembra - Generálny riaditeľ spoločnosti Alameda ponúkol spoločnosti Binance kúpu podielov na FTT.

Krátko po Zhaovom oznámení zo 6. novembra o likvidácii pozície Binance v FTT Ellison na Twitteri Zhaovi napísal, že Alameda "to všetko s radosťou kúpi" za 22 USD na akciu.

7. novembra - Začína sa "banková prevádzka" FTX, burza rieši pomalé výbery

S pribúdajúcimi správami a fámami začali používatelia FTX vyberať svoje prostriedky z burzy zo strachu, že skrachuje, a komentátori prosili tých, ktorí tak ešte neurobili, aby svoje kryptomeny z FTX stiahli.

Vyberte si svoje prostriedky z FTX. Toto je finančná rada.

- Ran Neuner (@cryptomanran) 6. novembra 2022

Nahlásené údaje od spoločnosti Nansen zo 7. novembra ukázali, že odlev stablecoinov na FTX dosiahol 451 miliónov dolárov za sedem dní. Používatelia začali hlásiť pomalé výbery na FTX, pričom burza riešila sťažnosti na výbery a ubezpečovala používateľov, že všetko beží hladko.

7. novembra - SBF tvrdí, že "aktíva sú v poriadku", a žiada CZ, aby sa spojili

Krátko po tom, čo burza riešila obavy používateľov, Bankman-Fried vypálil sériu tweetov, v ktorých uviedol, že konkurent "sa nás snaží prenasledovať falošnými fámami" a dodal, že "FTX je v poriadku. Aktíva sú v poriadku."

Súvisiace informácie: USD, 48 mil. USD pravdepodobne zablokovaných pri výberoch

Tvrdil, že burza má "dostatok prostriedkov na pokrytie všetkých klientskych podielov", že "neinvestuje klientske aktíva" a že "spracováva všetky výbery a bude v tom pokračovať". Bankman-Fried uviedol, že FTX má 1 miliardu USD v prebytočnej hotovosti a vyzval Zhao, aby "spolupracoval v prospech ekosystému".

Prečítajte si tiež: Návrh zákona, ktorí mal riešiť aj dane z kryptomien NEPREŠIEL

7. novembra - CZ odmietla mimoburzový obchod spoločnosti Alameda

V odpovedi na otázku na Twitteri CZ signalizoval svoj nezáujem o prijatie dohody, ktorú predtým pripravil Ellison, o odkúpení podielov Binance FTT za 22 USD za token, a povedal: "Myslím, že zostaneme na voľnom trhu."

8. novembra - Cena FTT a trhy s kryptomenami sa začínajú vzďaľovať

Niektorí analytici začali 7. novembra upozorňovať na výrazný pokles ceny FTT v dôsledku série oznámení. Začiatkom 8. novembra sa cena FTT v priebehu niekoľkých hodín prepadla z 22 dolárov na približne 30 % na 15,40 dolára. Cena Bitcoinu klesla na $16,614 a tiež sa začala prehýbať s obavami, že FTX by mohla čoskoro skrachovať.

8. novembra - FTX čelí "kríze likvidity", chystá sa predať burzu spoločnosti Binance

V šokujúcom oznámení Bankman-Fried 8. novembra uviedol, že FTX "dospela k dohode o strategickej transakcii" s Binance, ktorá burze pomôže pokryť to, čo nazval "krízou likvidity". Dodal, že "všetky aktíva budú kryté v pomere 1:1" a uviedol to ako hlavný dôvod, prečo FTX požiadala Binance, aby vstúpila do hry.

Zhao krátko nato uviedol, že Binance podpísala nezáväzný list o zámere získať burzu, ale poznamenal, že si vyhradzuje právo "kedykoľvek od dohody odstúpiť".

8.-9. novembra - SBF odstraňuje tweet "aktíva sú v poriadku"

Neskoro 8. novembra, niekoľko hodín po oznámení dohody s Binance, Bankman-Fried odstránil svoje obviňujúce tweetové vlákno. Tvrdil, že FTX a jej aktíva sú "v poriadku". Dňa 9. novembra boli webové stránky odnože FTX vypnuté, zatiaľ čo sa šírili nepotvrdené správy, že 8. novembra dali výpoveď právnici a zamestnanci FTX zodpovední za dodržiavanie predpisov. Dňa 9. novembra sa začali objavovať správy o tom, že spoločnosť Binance sa pravdepodobne snaží odstúpiť od dohody.

9. novembra - Binance oficiálne odstúpila od dohody

Necelých 48 hodín po pôvodnom oznámení Zhao, že Binance by mohla pristúpiť ku kúpe FTX, oznámila Binance 9. novembra, že nebude pokračovať v akvizícii FTX.

V dôsledku podnikovej hĺbkovej kontroly, ako aj najnovších správ týkajúcich sa nesprávneho nakladania s finančnými prostriedkami zákazníkov a údajných vyšetrovaní amerických agentúr sme sa rozhodli, že nebudeme pokračovať v potenciálnej akvizícii.

- Binance (@binance) 9. novembra 2022

Burza citovala správy o údajnom "nesprávnom zaobchádzaní s finančnými prostriedkami zákazníkov a údajných vyšetrovaniach amerických agentúr" a dodala, že "tieto problémy sú mimo našej kontroly alebo schopnosti pomôcť".

9. novembra - Kryptotrhy v mori červenej farby

Krypto trh reagoval na tieto správy náladou investorov, ktorá sa zmenila na strach, pričom cena Bitcoinu sa dostala na viacročné minimum 15 600 USD, analytici očakávali ďalší pokles a naznačovali, že Bitcoin by sa mohol usadiť okolo hranice 12 000 USD.

9. novembra - SBF údajne oznámila investorom, že potrebuje núdzové financovanie vo výške 8 mld.

9. novembra sa objavili správy, že spoločnosť Bankman-Fried požiadala investorov na výzvu o núdzové financovanie vo výške 8 miliárd USD na pokrytie "krízy likvidity" spôsobenej výbermi používateľov v posledných dňoch.

Bankman-Fried sa údajne snažil získať od investorov až 4 miliardy USD. Zvyšnú sumu chce pokryť dlhovým financovaním a dokonca vlastným majetkom, aby odškodnil zákazníkov.

BYBIT banner

9. novembra - Webové stránky FTX vyzývajú na NEVKLADANIE a výbery nie je možné spracovať

Webová stránka FTX zaznamenala 9. novembra približne dvojhodinový výpadok. Po opätovnom spustení sa na nej objavilo varovanie, ktoré dôrazne neodporúčalo vkladať peniaze. Upozorňovalo, že burza nie je schopná spracovať výbery.

Varovanie bolo ďalej potvrdené v pripnutom príspevku na oficiálnom kanáli FTX na Telegrame. Administrátor uviedol, že boli ovplyvnené výbery krypto a fiat a že "netuší", kedy bude opäť online. Uviedol, že aj "v tejto chvíli má nedostatok informácií".

Zdroje: https://www.investing.com/, https://www.coindesk.com/, https://cointelegraph.com

Mohlo by ťa zaujímať

cart