0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Kryptomeny nie sú pre chamtivých a trollov!

To, o čo sa dnes s vami chcem podeliť, nebude nič výnimočného. Nepôjde o žiadnu vymakanú technickú analýzu, nebudem predikovať vývoj cien zlata a kryptomien na základe spletitých grafov, ani vás nebudem lákať na stopercentné a vysoko výnosné zárobky z pochybných praktík. Pokúsim sa s vami viesť diskusiu. Keď už nie diskusiu, budem s vami aspoň niečo zdielať. Ľudsky a zrozumiteľne sa pokúsim predostrieť, prečo si ja osobne myslím, že kryptomenám ani zďaleka neodzvonilo.

Kryptomeny v scamoch alebo prečo šmejdi budú vždy šmejdi

Burza FTX vyhlásila bankrot a už na viacerých platformách o kryptomenách šepkajú o tom, že crypto.com je tiež v tiesni. Pravdepodobne to nebude jediná burza, ktorej horí pod zadkom. Ľudia sú hotoví a nariekajú, že kryptomeny sú len podvod a nemajú budúcnosť. No podľa mňa, títo ľudia ani len netušia, čo kryptomeny v skutočnosti sú. Naleteli rovnakým švindliarom, akých nájdete v každom bežnom aspekte ľudského života. Či ide o akcie, drahé kovy alebo kozmetiku sú to tí istí šmejdi, lenže títo vás ošklbú s nálepkou „majstri v kryptomenác“.

Recept alebo formulka sú však všade približne rovnaké. Osoba X vám ponúkne jedinečnú príležitosť, vy (osoba Y) nemusíte robiť nič, X za vás všetko spraví, vy len posielajte peniaze, pravidelne osobe X prispievajte a čakajte, raz budete štedro odmenený. Bolo by pekné, ak by ste našli ďalšie osoby W, ktoré osobe X budú prispievať. Veď o nič nejde. Vy im len ponúkate možnosť zbohatnúť bez námahy a za každú osobu W dostanete k svojej finálnej odmene štedrý príspevok. Žiaľ, táto formulka má v mnohých prípadoch takisto opakujúci sa záver. Buď X všetko „nazbierané“ minie na vlastné sebecké účely a vyhlási bankrot alebo X všetko zhrabne a poberie sa kade ľahšie. V každom prípade Y zo svojej investície už nikdy nič neuvidí a ešte si znepriatelí všetky osoby W, ktoré na túto príležitosť nahovorila.

Ale kryptomeny takto nefungujú! Kryptomeny sú síce len zapísané údaje, ale sú viac reálne, než si vieme predstaviť. Ich skutočná hodnota spočíva v jedinečnosti, deliteľnosti, slobode používania a nespočetných ďalších užitočných vlastnostiach!

Kryptomeny ako liek na márnomyseľnosť

Čo tie kryptomeny teda v skutočnosti sú? Ako a na čo ich používať? Prečo im ešte dôverovať?

Nebudem vám písať žiadne poučky, radšej vám na rovinu poviem, ako kryptomeny vnímam ja. Kryptomeny beriem ako „fyzické aktívum“ v digitálnej podobe. Najlepšie to bude opísať na príklade. Použijem na to dve teraz dosť skloňované komodity – drevo a zlato.

Čo majú tieto dve komodity spoločné? Že v konečnom dôsledku ich vždy chcete mať doma! Či už v šope alebo v trezore, ale proste chcete dosiahnuť to, že vo svojom fyzickom obydlí budete disponovať istým hmatateľným množstvom týchto komodít.

S príkladmi je vždy veselšie!

Príklad č. 1: Ide zima a hrozí energetická kríza, vy sa rozhodnete zainvestovať do dreva. Viete, že budete potrebovať niekoľko kubických metrov. Pozriete si, za koľko sa jeden kubický meter predáva, vyberiete potrebné množstvo peňazí a utekáte do najbližšej píly. Nakúpite potrebné množstvo dreva a odveziete ho domov. Určite nespravíte to, že na burzu s drevom pošlete peniaze a budete čakať, že v zime vám niekto rovno pred dvere pošle tatrovku naloženú drevom!

Príklad č. 2: Sme vo finančnej kríze, inflácia ukrajuje z čoho sa len dá a vy sa bojíte, ako sa tá, či oná vojna vyvinie. Rozhodnete sa poistiť a za časť svojich našetrených peňazí si kúpite zlato. Ale na zlatú tehličku vám to zrovna nevychádza, tak siahnete po zlatých minciach. Ale najvýhodnejšie sú tie jedno uncové a vám vyjde na maximálne dve. Tak zoberiete svoje peniaze do kamennej predajne s mincami, kúpite ich za hotovosť a domov odchádzate s dvomi ligotavými zlatými mincami. Časom si prikúpite ďalšie dve alebo rovno tri. Nikomu by ani nenapadlo otvoriť dajakú treťotriednu výmennú burzu, tam vyliať peniaze v hodnote dvoch zlatých mincí a modliť sa, že raz zájde do banky, kde mu len tak na základe grafu vysypú do mešca desať fungl nových dukátov!

Kryptomeny - služba vo vlastníctve jednotlivca

A s kryptomenami to je úplne rovnako! V konečnom dôsledku vo VAŠEJ peňaženke musí svietiť presné množstvo toho, koľko z danej kryptomeny vlastníte. Potom si s ňou môžete robiť, čo len chcete. Ale znova si musíme pripomenúť najdôležitejšiu mantru kryptonadšencov: „NOT YOUR KEYS, NOT YOUR COINS!“ Či už kupujete krypto cez automat, sprostredkovateľa alebo za hotovosť od iného kryptopoužívateľa, musíte mať istotu, že od peňaženky, na ktorej máte kryptomeny uložené, vlastníte kľúče! Keď ste toto splnili, kryptomena je vaša a vy ňou môžete ďalej disponovať. Či ju budete šporiť na horšie časy, investujete ju prostredníctvom NON-KYC burzy do akcií, budete ňou platiť za vianočné darčeky...

Alebo sa ešte vráťme k našim príkladom. Ak nakúpite viac dreva (alebo aj krypta), ako sami potrebujete, môžete ho predať susedom. Chcete jednu zlatú mincu zameniť za niekoľko strieborných? Je to len na vás! A s kryptom je to zas tá istá pesnička. Doteraz ste kupovali len Bitcoin, ale vidíte príležitosti napr. v XRP? Nech sa páči, zameňte kryptomeny a obujte sa do nových možností.

Človeka by z tých kryptomien aj rozbolela hlava

Ja viem, je toho strašne veľa. Krypto si vyžaduje pozornosť a starostlivosť, ale bez toho to nejde. Osobne si myslím, že spoliehať sa len na fiat meny nemá pri súčasnej ekonomickej situácii už význam. Máme k dispozícii viaceré prostriedky ako fyzické komodity, drahé kovy, akcie, kryptomeny atď., aby sme sa ochránili pred nekompetentnosťou centrálnych bánk, ktoré peniaze tlačia ako na bežiacom páse. Ja osobne vidím nádej v kryptomenách lebo ich funkčnosť a obmedzené množstvo zďaleka prevyšujú skutočnosť, že sú dostupné len v digitálnej podobe.

Nebojte sa, aj ja som musel vytriezvieť zo slepej nádeje, že na kryptomenách rýchlo zarobím a budem už len sedieť a krútiť palcami. Zbohatnúť bez náležitej driny sa nedá a je jedno, ktorý z vyššie uvedených alebo iných prostriedkov sa rozhodnete použiť, takmer vždy budete ohodnotený na základe svojho úsilia a dosiahnutých výsledkov, pokiaľ nie ste politik alebo nemáte viac šťastia ako rozumu. Preto by som už len dodal, že vykašlite sa na MLM pyramídy a prísľuby o bezstarostných a obrovských zárobkoch. Ani nedovoľte, aby vaše kryptomeny a ich použitie boli v rukách niekoho iného. Preberte ťarchu zodpovednosti za vlastný život na svoje ramená a naučte sa o svoje krypto starať a pracovať s ním.

A ak sa vydáte cestou kryptomien, možno na seba natrafíme a budeme sa môcť podeliť o naše doterajšie zážitky a prežitky. A nemusíme si hneď vymieňať kryptomeny alebo si platiť za služby. Budem rád, ak sa len porozprávame o tom, čo sme sa pri kryptomenách naučili.

Mohlo by ťa zaujímať

cart