0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Čo je Aptos? "Solana Killer" vytvorený developermi Diem

Spoločnosť Aptos, ktorú založili vývojári stojaci za blockchainom Diem spoločnosti Meta, si vďaka použitiu novej metódy sprostredkovania transakcií vyslúžili od investorov obrovský kapitál.

Solana Killer

Solana je už starnúci nováčik, rýchlejší a bzučivejší, ale náchylný na prílišné sľuby a občasné zastavenie.

V roku 2019 sa spoločnosť Meta pokúsila o blockchain Libra (následne premenovaný na Diem), ale nakoniec bol zrušený pre odpor regulačných orgánov.

Problémy teda pretrvávajú. Ako vytvoriť blockchain, ktorý bude decentralizovaný, bezpečný a rýchly? Je to možné? Úspešná implementácia jednej z týchto premenných ide nevyhnutne na úkor druhej.

Napriek tomu si vývojári stojaci za spoločnosťou Aptos myslia, že majú odpoveď v experimentálnom algoritme na usporiadanie transakcií, ktorý je nástupcom experimentu Diem.

Prečítajte si tiež: DOGE 100% PROFIT = Nádej na integráciu meme kryptomeny do Twitteru?

Čo je Aptos?

Aptos je na scéne veľmi nový. Koncom júla získal 150-miliónové kolo financovania pod vedením FTX a investorov vrátane Parafi a v marci sa jej podarilo získať ďalšie strategické kolo v hodnote 200 miliónov dolárov od veľkých hráčov, ako sú Andreessen Horowitz, Multicoin Capital a Haun Ventures.

Spoločnosť Aptos, ktorú založili Avery Ching a Mo Shaik, ktorí pracovali na peňaženke Novi spoločnosti Diem, využíva techniku načrtnutú v časoch spoločnosti Diem s názvom "paralelné vykonávanie", ktorá má zvýšiť rýchlosť transakcií a zároveň ich udržať lacné.

Zdroj - twitter

Podobne ako ďalší projekt, Sui, sa označuje za dediča dedičstva Diem a používa vlastný programovací jazyk Move.

Vyvoláva slušný rozruch, hoci zatiaľ nemá token a peniaze získal len od Venture capitals.

Zostávajú otázky, ako sa Aptos líši od iných blockchainov, či "paralelné vykonávanie" funguje tak, ako sa sľubuje, a ako dokáže nový blockchain zhromaždiť dostatočne veľký ekosystém programátorov ochotných naučiť sa jeho relatívne neznámy programovací jazyk.

Ako funguje systém Aptos?

Ako už bolo spomenuté, kľúčovou funkciou systému Aptos je paralelné vykonávanie. Väčšina blockchainov používa metódu usporiadania transakcií nazývanú sekvenčná alebo sériová exekúcia, pri ktorej sa neustále aktualizuje jediná chronológia transakcií. Pri každom obchode alebo kúpe sa táto transakcia pridá do jedinej dlhej účtovnej knihy obsahujúcej všetky transakcie, ktoré boli kedy v sieti vykonané a aktualizované prostredníctvom tisícov uzlov.

Keďže sa všetky pridávajú po jednom, je potrebné čakať na overenie každej novej transakcie. To trvá dlho a je dôvodom ľadového tempa vyrovnania väčšiny blockchainov.

Paralelné vykonávanie na druhej strane spúšťa viacero súbežných reťazcov, paralelne, čo teoreticky umožňuje spracovať viac reťazcov naraz. Aptos tvrdí, že jeho testovacie siete už dosiahli 130 000 transakcií za sekundu. Porovnajte to s pomalšími 30 transakciami za sekundu v Ethereu.

Prečítajte si tiež: Bitcoin začal stúpať, sme zachránení… iba že by nie! – Blog od Michala

Je Aptos spoľahlivý?

To zatiaľ nevieme. Paralelné vykonávanie je kontroverzné. Akýkoľvek prínos pre efektivitu môže byť na úkor bezpečnosti. "Sekvenčné" blockchainy sú také, aké sú, z určitého dôvodu. Spoliehanie sa na jedinú chronológiu transakcií uľahčuje kontrolu obsahu reťazca voči sebe samému. To znamená že existuje len jedno miesto, kam sa transakcia môže reálne dostať.

Zavedenie paralelných reťazcov situáciu komplikuje. Pri väčšom počte reťazcov je ťažšie získať úplný prehľad o histórii transakcií a transakcie sa môžu pokúšať o spracovanie cez viacero reťazcov súčasne, čo môže spôsobiť ich zlyhanie (a tiež potenciálne lákať oportunistov, aby sa pokúsili o podvodné "dvojité výdavky").

BYBIT banner

Riešením spoločnosti Aptos je počkať, kým sa usadí transakčný prach, a overiť všetky reťazce naraz. Adekvátne umiestnené transakcie prejdú, zatiaľ čo neúspešné budú "znovu vykonané".

Je to politika najprv vykonať, potom sa pýtať - a údajne funguje.

Zdroj - twitter

Aká je budúcnosť Aptos?

Kritici Aptosu sa od jeho uvedenia na trh pýtajú, či jeho vývojári dokážu prekonať stigmu práce v nadnárodnej spoločnosti, ktorá bola predtým známa ako Facebook.

Záznamy naznačujú, že áno. Aptos tvrdí, že do svojho ekosystému začlenil mnoho projektov zapojených do Libry, a zdá sa, že sú radi, že môžu tvoriť výlučne v pomerne neotestovanom programovacom jazyku Aptos.

Prestíž a skúsenosti zakladateľov spoločnosti Aptos zrejme prilákali aj nových developerov. Discord Aptosu má už viac ako 63 000 členov, z toho približne 8 000 vývojárov, a protokol podporuje viac ako 20 000 uzlov.

Nedávno Aptos dokončil aj aktualizáciu testnetu a spustenie mainnetu sa očakáva neskôr v tomto roku.

Zdroje: https://decrypt.cohttps://www.wired.co.ukhttps://coinculture.com/au/

Mohlo by ťa zaujímať

cart