0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

27.01.20 Ťažba kryptomien - mining 1/2

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

V rámci kryptomien ide o pojem, na ktorý ste už určite mnohí natrafili a netreba vám ho viac približovať, ale v tomto článku sa predsa len pozrieme bližšie na túto vlastnosť kryptomien a nejaké zaujímavosti s ňou spojené.

V rámci kryptomien ide o pojem, na ktorý ste už určite mnohí natrafili a netreba vám ho viac približovať, ale v tomto článku sa predsa len pozrieme bližšie na túto vlastnosť kryptomien a nejaké zaujímavosti s ňou spojené.

V skratke ide o špecifickú a veľmi dômyselne prepracovanú činnosť, kedy sú nové mince, kryptomeny, kontrolované produkované vo vopred určenom množstve, za konkrétne obdobie a to bez ohľadu na množstvo ťažiarov. Tento proces funguje za využitia výkonu výpočtovej techniky (napríklad grafických kariet), ktoré riešia tisíce matematických operácií, čím overujú transakcie v sieti. Celý tento princíp je popísaný aj v tzv. White Paper každej kryptomeny, čo je najdôležitejší dokument každej digitálnej meny, s rozsahom niekoľko desiatok strán a ich popisom čo a ako riešia. Ťaženie si môžete predstaviť ako šifru, ktorú musíte rozlúštiť. Čím výkonnejší je váš počítač, tým rýchlejšie šifru dekóduje a získa odmenu v podobe vyťažených mincí.

Je garantované, že bloky sa pripájajú na seba podľa času vytvorenia, pretože inak by sa nedal vytvoriť odkaz na predchádzajúcu blok. Ťažiari napájajú nové bloky iba na posledný blok, čiže na blok na konci najdlhšej vetvy blockchainu. V prípade, že sa dvom ťažiarom podarí približne v rovnakú chvíľu vygenerovať blok, potom sa reťazec rozdelí a pre ostatných ťažiarov platí pravidlo, že napojí nové bloky na ten blok, ktorý majú k dispozícii skôr. Akonáhle sa jedna vetva predĺži, považuje sa práve ona za platnú. Bloky v kratšej vedľajšej vetve sa označujú ako "osirelé bloky" (orphan blocks). V osirelých blokoch všetky transakcie strácajú svoju platnosť. Z tohto dôvodu nemôže byť odmena, ktorá je daná za vygenerovaný blok utratená skôr, než za ďalších 100 blokov. Pri tomto pravidle je už veľmi nepravdepodobné, že by sa dostala do osirelej vetvy. Dovtedy je odmena evidovaná na účte ako "nepotvrdená".

Kryptografická výpočtová úloha spočíva v hľadaní takého hashe funkcie SHA-256, ktoré je menšia ako stanovený target. Hľadaný hash je označovaný ako "nonce" a je definovaný vzťahom SHA-256(SHA-256(H)) > target, kde H predstavuje hlavičku bloku. Tento problém sa rieši hashovaním náhodných reťazcov funkciou SHA-256. Ak funkcia SHA-256 vydá menšiu hodnotu ako zadaný target, potom je prevádzkovateľ ťažby úspešný v hľadaní bloku. Platí, že správanie SHA-256 je úplne nepredvídateľné, pretože každá zmena nonce úplne zmení výsledný hash. Ťažiarom teda nezostáva nič iné, než použiť metódu brute force. To znamená, že iterujú nonce a overujú tak, či je daný hash dostatočne malý. Šance sa zvyšujú logicky u toho, kto má vyšší výpočtový výkon v sieti.

Zvyšok si už doberieme v druhej časti článku v sobotu.

Disclaimer

Grafy na kryptomenách momentálne vyzerajú veľmi dobre. Budeme rásť až do halvingu? Zopakuje sa rastová situácia zo začiatku minulého roka? Zľava na kurzy až 30% platí pre prvých 10 objednávok.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

???? Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart