0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

22/09/22 Ako dopadlo zasadnutie FOMC? Prinášame zhrnutie.

Federálny rezervný systém USA, na FOMC, zvýšil úrokové sadzby o 75 bázických bodov, čím sa základná úroková sadzba dostala na 3,25 %. Bitcoin sa po oznámení obchodoval pod 19 000 USD. Od nedele je globálny trh s kryptomenami pod 1 biliónom USD.

Zasadnutie FOMC

FOMC včera oznámilo ďalšie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov, čím sa základná úroková sadzba dostala do rozmedzia 3,00-3,25 %. Také rozhodnutie sa očakávalo, a preto sa pozornosť sústredila na sprievodné vyhlásenie a tiež na nový súbor ekonomických projekcií.

Pokiaľ ide o vyhlásenie, nie je o čom hovoriť, pretože v texte neboli takmer žiadne zmeny. To sa však nedá povedať o ekonomických projekciách. Tie priznali pomerne veľkých revízií oproti júnovým prognózam.

Prečítajte si tiež: Spolupráca Trader 2.0 s XTB. Na čo sa tešiť tento týždeň?

Očakáva sa, že reálny HDP v roku 2022 vzrastie iba o 0,2 %, čo je pokles z 1,7 % v júnovej prognóze. Nižší rast sa očakáva aj v rokoch 2023 a 2024, zatiaľ čo dlhodobá predpoveď zostala nezmenená na úrovni 1,8 %.

Prognózy celkovej a jadrovej inflácie PCE boli na roky 2022 a 2023 tiež posilnené, ale rozsah smerom nahor nebol významný. Zaujímavé je, že Fed neočakáva, že jadrová inflácia PCE klesne späť na 2 % v horizonte prognózy. Ďalším bodom, ktorý treba poznamenať, je, že Fed očakáva, že miera nezamestnanosti v roku 2023 značne vzrastie na 4,4 %.

Boj s infláciou

"Výbor sa snaží dosiahnuť maximálnu zamestnanosť a infláciu pri miere 2 percent z dlhodobého hľadiska. Na podporu týchto cieľov sa výbor rozhodol zvýšiť cieľové rozpätie pre sadzbu federálnych fondov na 3 až 3 až 1/4 percenta. Predpokladá sa, že pokračujúce zvyšovanie cieľového rozpätia bude primerané,“ uviedol Fed.

Tento krok je určený na boj s infláciou, ktorá je stále horúca. Od júla do augusta medzimesačne vzrástla o 0,1 % a v auguste medziročne o 8,3 %. Jerome Powell v auguste uviedol, že včerajšia rozhodnutie bude závisieť od „úplnosti prichádzajúcich údajov a vyvíjajúceho sa výhľadu“.

V neposlednom rade sú projekcie fondov Fedu super jastrabí. Fed teraz očakáva, že sadzby dosiahnu na konci roka 2022 4,4 %, čo je nárast z 3,4 % zaznamenaných v júni. Stále sa očakáva, že koncová sadzba súčasného cyklu zvyšovania sadzieb bude dosiahnutá v roku 2023, ale úroveň vyskočila z 3,8 na 4,6 %.

Nové ekonomické projekcie ukazujú oveľa nižší rast reálneho HDP v tomto roku. Prognózy pre budúce roky sú tiež nižšie ako v júni. Predpovedajú sa aj oveľa vyššie úrokové sadzby – 4,4 % na konci roka 2022 a 4,6 % terminálna sadzba v roku 2023. Zdroj: Federálny rezervný systém

Nový bodkovaný graf ukazuje vyššie sadzby v rokoch 2022 a 2023. Bodky za roky 2024 a 2025 však ukazujú, že rôzni členovia Fedu majú veľmi odlišné názory na to, kde by sadzby mali byť. Zdroj: Federálny rezervný systém

Čo teraz s kryptomenami?

Keďže ceny kryptomien uviazli v útlme a bez akýchkoľvek veľkých udalostí v kalendári po minulotýždňovom zlúčení, nie je jasné, čo by mohlo zvýšiť ceny v blízkej budúcnosti.

V rozhovore pre The Block pred oznámením sa k tomuto bodu vyjadril James Malcolm, vedúci stratégie FX v UBS.

„Teraz sa zlúčenie skončilo a aktivita v tomto priestore klesla, je ťažké predstaviť si nový katalyzátor pre kryptomeny nad rámec jednoduchého oživenia rizikových aktív,“ povedal. Malcolm ďalej povedal, že príkladom takéhoto katalyzátora by mohol byť trochu holubičí Fed, avšak hrozba prísnejšej regulácie by mala v budúcnosti zaťažiť kryptomeny.

Malcolm ďalej povedal, že medzi zástancami kryptomien a potenciálnymi osvojiteľmi existuje rozpor, ktorý je „zdanlivo nemožným mostom“. Predovšetkým povedal, že obhajcovia musia "pozmeniť svoje posolstvo a rozpoznať neúspechy a riešiť zostávajúce prekážky, než len neustále opakovať, ako si myslia, že toto je ďalšia najlepšia inovácia od internetu."

Rizikové aktíva

Napokon, tradiční správcovia aktív majú podľa Malcolma špecifické potreby a obmedzenia a dlhotrvajúce právne a regulačné prekážky nemožno odstrániť čoraz unavenejším humbukom.

„Poskytovatelia krypto služieb sa s nimi stále odmietajú stretnúť tam, kde sa nachádzajú, metaforicky povedané, a riešiť ich špecifické problémy. A čo sa týka infraštruktúry, to, čo priestor nazýva 'inštitucionálna ponuka', je úplne odlišné od toho, čo tomu rozumieme - hlavných sprostredkovateľských služieb, poskytovania likvidity a podobne,“ uzavrel.

Michael Brown, vedúci oddelenia trhových informácií v Caxtone, povedal pre The Block, že agresívnejšia akcia Fedu – predovšetkým prostredníctvom jastrabieho posolstva cez strmú revíziu bodového grafu v tomto a budúcom roku – bude medvedia pre rizikové aktíva vo všeobecnosti, vrátane kryptomien.

„Keďže sadzba fondov Fedu stúpne na 15-ročné maximum, éra lacných peňazí je určite na konci a s rastúcimi ekonomickými rizikami smerom nadol zostáva výhľad pre krypto vo všeobecnosti zlý,“ povedal.

Zdroj: QCP Capital

„Každému zasadnutiu FOMC v tomto roku predchádzal rast trhov,“ podľa vyššie uvedeného grafu QCP zdieľaného vo svojej aktualizácii. "Ako dlho táto rally trvá, je však iná otázka," napísal tím QCP.

Zdroje: https://www.theblock.co/, https://www.fxstreet.cz/, https://www.kurzy.cz/

Mohlo by ťa zaujímať

cart