0
 0,00 0 items

No products in the cart.

Čo je a ako funguje blockchain?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Veľa ľudí už dnes pozná kryptomeny, ale ešte len málo z nich pozná aj Blockchain. Je Blockchain kryptomena? Ako blockchain súvisí s kryptomenami? Prečo si pár jedincov myslí, že je to niečo úžasné a prelomové? 

Čo to vlastne je ten blockchain? Poučiek a charakteristík je na internete mnoho, takže poďme výstižne.

Blockchain si môžete predstaviť ako online knihu účtovných záznamov a špecifický druh databázy. Na rozdiel od bežných databáz nie je centralizovaná ale decentralizovaná, čo znamená, že nemá žiadneho centrálneho správcu a nachádza sa na veľkom množstve počítačov po celom svete. O blockchaine sa často hovorí ako o distribuovanej databáze (predstavte si napríklad obriu excelovskú tabuľku), v ktorej sú navždy uložené všetky záznamy, ktoré sme do nej vložili. Ešte lepšia analógia je ale nekonečná kniha účtovných záznamov.

Ani jedno poňatie však zďaleka nevysvetľuje, v čom je blockchain tak jedinečný. Blockchain vlastne nie je ani tak úplne novou revolučnou technológiou ako sa často hovorí – všetky prvky, ktoré využíva, teda internet, kryptografiu a prenosový protokol sú tu s nami už desiatky rokov (kryptografia dokonca oveľa dlhšie). Blockchain teda nie je revolučný tým, že by to bola úplne nová technológia, ale je revolučný tým ako spojil dovtedy nespojené technológie. Rovnaký príklad môžeme použiť pri internete a mobilnom telefóne. Separátne fungovali už dlhé roky predtým. Avšak potom prišiel zlom, kedy sa dal internet aj do mobilného telefónu ako poznáme dnes.

V čom je teda iný?

V súčasnosti je zažitý model takzvanej centralizovanej databázy. To znamená, že máte jedno veľké dátové centrum s obrovským  množstvom pevných diskov a rýchlym pripojením, cez ktoré neustále preteká veľké množstvo informácií. Problém tohto prístupu je jasný. Zničte dátové centrum a zničíte dáta. Ako príklad môžeme uviesť bankovú transakciu. Aj banky používajú množstvo dát a musia si značiť všetok tok peňazí. Ak chcem zo svojho účtu poslať peniaze, tak mi to práve banka musí overiť a schváliť. Naše financie sú teda centralizované, pretože bez banky - centrály žiadnu transakciu nespravíme.

V skratke blockchain predstavuje veľmi špecifickú formu databázy. Je distribuovaná, nemá centrálneho správcu, môže ju čítať ktokoľvek, ale zapisovať do nej môže len na základe konsenzu. Ten vzniká prostredníctvom hlasovania finančne motivovaných účastníkov siete (teda aspoň v prípade verejného blockchainu, existujú totiž aj iné koncepty). Vďaka tomu je možné bezpečne a trvalo uchovávať dáta alebo transakcie bez nutnosti centrálnej dohľadovej autority, a tým pádom aj bez jediného ľahko zraniteľného miesta.

Blockchain a kryptomeny?

Blockchain teda nie je kryptomena, ale je to technológia na základe ktorej kryptomeny fungujú. Ak si chcem napríklad poslať 1 Bitcoin, tak práve blockchain zastúpi úlohu banky. Ako prvý prišiel s využitím blockchainu spoločne s kryptomenami Satoshi Nakamoto. Nikto nevie, o koho sa jedná. Satoshi Nakamoto vytvoril Bitcoin - prvú kryptomenu na svete, ktorá využívala blockchainovou technológiu. Obrazne sa dá povedať, že blockchain je taký otec Bitcoinu a všetkých ostatných kryptomien. V tejto chvíli je Bitcoin najhodnotnejšou kryptomenou na svete a má najväčšiu trhovú kapitalizáciu. Ak neviete čo je Bitcoin, tak vám odporúčam prečítať si tento článok : Viete čo je Bitcoin a ako dnes fungujú kryptomeny?

Dokážete si predstaviť, že by takýto Bitcoin fungoval na centralizovanej databáze? Pokojne by tak fungovať mohol, ale pravdepodobne by ho nikto nechcel a tak by nemal žiadnu hodnotu. Keby nejaký úradník mohol vaše Bitcoin zmraziť, alebo vám ich vziať z účtu po nariadení štátom či políciou, bolo by to celé nanič. Blockchain teda v prípade Bitcoinu nahradzuje centrálnu autoritu - banku. Do roku 2008 neexistoval spôsob akým by sa dala urobiť finančná transakcia bez centrálneho bodu. Blockchain spoločne s kryptomenami priniesol alternatívu.

Prečo je blockchain revolučný?

  • Je bezpečný - Neexistujú tu pochybenia spôsobené ľudským faktorom, pretože blockchain nikto neriadi a ani nijako neovplyvňuje. Nikto ho nedokáže spätne upravovať.
  • Je decentralizovaný - Blockchain nemá žiadne centrum a funguje vďaka užívateľom samotným, tzv. Peer-to-peer.
  • Je transparentný - Všetko na blockchaine je transparentné a dá sa ľahko dohľadať.
  • Je bezpečný - Všetky dáta sú v bezpečí vďaka šifrovaniu hashovacím algoritmom.
  • Falšovanie záznamov v blockchaine je veľmi ťažké, ak nie úplne nemožné.

Zdroje: coindesk.com, cryptosvet.sk, finex.cz, sk.wikipedia.org, hacktrophy.com, coinexplorer.sk

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart