0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

17.06.21 Kto je Satoshi Nakamoto?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Satoshi Nakamoto je pseudonym, ktorý stojí za vývojom Bitcoinu a autorstvom pôvodného dokumentu o ňom. Otázka „kto je Satoshi Nakamoto?“ viedla k špekuláciám o jeho alebo ich skutočnej identite ako aj o ľuďoch, ktorí nepravdivo tvrdili, že sú Satoshi Nakamoto. Tvorca Bitcoinu je zahalený tajomstvom viac ako dvanásť rokov. Je však zrejmé, že Satoshi stále vlastní bitcoiny, pretože ich verejné kľúče sa dajú vysledovať z genesis bloku, ktorý Satoshi vyťažil.

Úvod

Satoshi Nakamoto je pseudonymný autor, ktorý publikoval dokument o Bitcoine v roku 2008. Príspevok má názov Bitcoin: systém elektronickej hotovosti typu peer-to-peer (k dispozícii na bitcoin.org). Satoshi nevynašiel blockchain ale bol prvý, kto vytvoril decentralizovanú menu založenú na tejto technológii.

Bitcoin bol oficiálne spustený v roku 2009. Ale dávno predtým sa záhadný názov už používal v e-mailovej komunikácii a vo fórach.

V roku 2011 však všetka jeho komunikácia so zvyškom sveta skončila a Satoshi zmizol. Od tej doby bola záhada okolo vytvorenia Bitcoinu jednou z horúcich debát ako aj obvinení.

Ale kto je Satoshi Nakamoto? Kto je táto osoba alebo skupina ľudí, ktorá nám poskytla jednu z najviac priekopníckych technológií 21. storočia?

Kto je Satoshi Nakamoto?

Predtým, ako si odpovieme na túto otázku, musíme si najskôr položiť otázku - Je to jedna osoba alebo skupina ľudí?. Bohužiaľ máme len veľmi málo dôkazov, ktoré by dokázali ako to je. Aj keď prevláda sentiment, že Satoshi je jednotlivec, niektorí veria, že je to skupina. Ako napríklad tím počítačových vedcov, odborníkov na kryptografiu a cypherpunkov.

Predtým, ako Satoshi prerušil všetku komunikáciu v apríli 2011 tvrdil, že je muž, Japonec a narodili sa 5. apríla 1975. Ľudia však vypozorovali, že jeho znalosť angličtiny bola taká vysoká, že pravdepodobne pochádza z anglicky hovoriacej krajiny. K jeho komunikácii tiež dochádzalo väčšinou počas pracovnej doby v Európe, takže sa špekuluje, že nebýval v Japonsku.

Keďže Satoshi Nakamoto už viac nehovorí so zvyškom sveta, špekulovalo sa o jeho skutočnej identite. Veľa ľudí a skupín bolo označených ako pravý Satoshi Nakamoto, ale iba hŕstka kandidátov sa ukázala ako pozoruhodná.

Hal Finney

Spomedzi všetkých kandidátov, ktorými by mohli byť Satoshi Nakamoto, je Hal Finney jedným z najpravdepodobnejších. Hal bol skorým používateľom Bitcoinu a príjemcom úplne prvej bitcoinovej transakcie. Pracoval tiež ako softvérový vývojár a v 90. rokoch bol jedným z pôvodných cypherpunkov. Hal Finney smutne zomrel v roku 2014 po tom, čo trpel nervovým ochorením, ktoré ho na istý čas pred smrťou ochromilo. Vždy popieral, že by bol satoshi Nakamoto.

Nick Szabo

Ďalším veľmi pravdepodobným kandidátom je Nick Szabo, slávny počítačový vedec, ktorý vytvoril digitálnu menu Bit gold roky pred Bitcoinom. Jeho komunikácia v komunite cypherpunkov sa silne prekrývala so Satoshim, rovnako ako jeho manévre a doby písania.

Nick Szabo poprel, že by bol Satoshi Nakamoto, ale mnohí v komunite kryptomien o tom nie sú presvedčení. Medzi Nickom a Satoshim existuje veľa paralel, ktoré môžu, ale nemusia byť náhodné.

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto je japonsko-americký muž, ktorého rodné meno je v skutočnosti Satoshi Nakamoto. Pracoval ako počítačový inžinier pre spoločnosti zaoberajúce sa technológiami a finančnými službami a dokonca viac ako desať rokov žil v Kalifornii ako Hal Finney.

Dorian odpovedal na rozhovor, v ktorom sa údajne podieľal na vývoji Bitcoinu, ale neskôr odvolal svoje tvrdenie a uviedol, že otázku nesprávne pochopil. Odvtedy popiera, že by na projekte niekedy pracoval a ani len netušil, že existoval, kým nenastalo mediálne šialenstvo okolo neho.

Prečítajte si aj : Kapitalizácia kryptotrhu

„Bohatstvo“ Satoshi Nakamota

Bez ohľadu na to, kto je skutočný Satoshi Nakamoto je určite veľmi bohatí. Forenzní technológovia vypátrali, kam Satoshi uložil svoje Bitcoiny a upriamili pozornosť na ich čistú hodnotu.

Od začiatku roku 2009 Satoshi Nakamoto neutratil ani jedno satoshi. Odhady, koľko BTC Satoshi vlastní sa líšia, ale väčšina ľudí súhlasia s tým, že je to okolo 1 milióna bitcoinov (v hodnote okolo 36 miliárd dolárov pri súčasnom cene 36 000 $). Vďaka tomu by sa Satoshi stal jedným z najbohatších miliardárov na planéte.

Na záver

Existuje veľa tvrdení o tom kto Satoshi Nakamoto v skutočnosti je. Môže ísť o jednu osobu alebo skupinu ľudí. Mohol by byť už mŕtvi alebo živí. Ale bez spoľahlivých konkrétnych dôkazov nikdy skutočne nebudeme vedieť, kto to je. Môžeme si však byť istí jednou vecou - Satoshi Nakamoto drží (hodluje) veľa bitcoinov.

Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.org, investopedia.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart