0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

10.06.21 Kapitalizácia krypto trhu

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Trhová kapitalizácia sa rovnako tak vzťahuje na akciové trhy, ako aj na kryptomeny. Hovorí nám aktuálnu trhovú hodnotu danej kryptomeny alebo blockchainovej siete. Rovnako dôležitou metrikou je celková trhová kapitalizácia celého krypto priemyslu. V istom zmysle ju možno použiť ako odhad kumulatívnej hodnoty odvetvia kryptomien.

Úvod

Výpočet trhovej kapitalizácie kryptomenového projektu je pomerne jednoduchý. Aj keď väčšina nadšencov porovná trhovú kapitalizáciu jednotlivých projektov, môže byť užitočné sledovať aj celkový obraz.

Celková hodnota všetkých kryptomien je oveľa vyššia ako iba Bitcoin alebo Ethereum, aj keď ide o dva najväčšie projekty zoradené podľa individuálnej trhovej kapitalizácie.

Všetky popredné agregátory údajov o kryptomenách uvádzajú celkovú kapitalizáciu kryptomien, takže je pomerne ľahké udržať si prehľad o tejto metrike. Čo to však znamená a čo nám môže povedať o trhu?

Čo je to kryptomenová kapitalizácia?

Trhová kapitalizácia, ktorá sa často označuje ako „market cap“, je súčasná trhová hodnota kryptomenovej siete. Vypočíta sa vynásobením cirkulujúcej ponuky kryptomeny cenou jednotlivej jednotky.

Povedzme, že máme dve siete, AliceCoin a BobCoin. AliceCoin má celkovú zásobu 1 000 mincí a všetky sú v obehu. BobCoin je reťazec Proof of Work, kde v súčasnosti cirkuluje 60 000 z maximálnej ponuky 100 000 mincí. Aktuálna trhová cena AliceCoinu je 100 dolárov, zatiaľ čo BobCoinu sú 2 doláre. Ktorá minca má väčšiu trhovú kapitalizáciu?

  • Market cap = obežná ponuka × cena
  • AliceCoin market cap = 1 000 × 100 dolárov = 100 000 dolárov
  • BobCoin market cap = 60 000 × 2 doláre = 120 000 dolárov

Aj keď je jeden BobCoin 50-krát lacnejší ako jeden AliceCoin, hodnota siete BobCoin je stále vyššia ako hodnota AliceCoin. To je dôvod, prečo je trhová kapitalizácia lepším odhadom hodnoty siete ako iba cena jednotlivej mince.

Prečítajte si aj : Tokeny s elastickou zásobou

Čo je celková kapitalizácia kryptomenového trhu?

Celková kapitalizácia zobrazuje celkovú hodnotu Bitcoinu, altcoinov, stablecoinov, tokenov a všetkých ostatných kryptomien na trhu spolu. Mnoho ľudí považuje túto metriku za dôležitú, pretože naznačuje veľkosť odvetvia ako celku.

Kvôli relatívne vysokej volatilite na trhoch s kryptomenami sa hodnoty zvyknú dosť posúvať. Za prvých šesť a pol roka existencie kryptomien celková trhová kapitalizácia nikdy nepresiahla 20 miliárd dolárov. Od maxima v roku 2018 na úrovni 770 miliárd dolárov kolíše v stovkách miliárd.

Prečo je dôležitá celková kapitalizácia kryptomien?

Kombinovaná kryptotrhová kapitalizácia sa často používa ako základ pre porovnanie s ostatnými sektormi v širšej ekonomike. Mnoho analytikov napríklad často porovnáva celkovú trhovú kapitalizáciu kryptomien s trhovou kapitalizáciou drahých kovov alebo akcií.

Prečo by to robili? Môže im to poskytnúť hrubý odhad, kde by mohol v nasledujúcich rokoch a desaťročiach kryptotrh vzrásť.

Napriek tomu nikto nepozná najlepší spôsob ako odhadnúť ocenenie kryptomien a kryptomenových projektov. Tieto porovnania môžu byť užitočné, ale nemožno im slepo dôverovať.

Porovnávanie rôznych finančných trhov je často márne úsilie. Rôzne odvetvia priťahujú rôzne typy investorov. Kryptomeny nebudú automaticky oslovovať obchodníkov s akciami, obchodníkov s devízami ani špekulantov s drahými kovmi. Kryptomeny sú novou a prosperujúcou triedou aktív a malo by sa k nim tak aj pristupovať.

Prečo môže byť celková kapitalizácia kryptomien zavádzajúca?

Prijímanie finančných rozhodnutí na základe celkovej kapitalizácie kryptomien môže byť zavádzajúce z mnohých rôznych dôvodov.

Prvou úlohou je zabezpečiť správne trhové ocenenie každého projektu individuálne. To sa deje tak, že sa vezmú čísla ponuky a vynásobí sa cenou za aktívum.

Môže však byť ťažké určiť správne informácie o dodávke. Ak tieto údaje nie sú správne, automaticky sa zneplatnia aj všetky ďalšie výpočty.

Po druhé, pri niektorých projektoch je možné manipulovať s kapitalizáciou. Niektoré projekty to robia preto, aby vytvorili falošný pocit bezpečia a hodnoty. Pozeranie sa na celkovú trhovú kapitalizáciu bez spochybňovania toho, čo to v skutočnosti znamená, povedie k potenciálne škodlivým finančným rozhodnutiam.

Zriedená kapitalizácia kryptomien

Existuje niekoľko spôsobov výpočtu trhovej kapitalizácie. Jedným zo spôsobov, ako získať odhad budúcej hodnoty siete, je tzv. zriedená trhová kapitalizácia.

Tento pojem pochádza z akciového trhu. V tomto sektore tento údaj predstavuje ocenenie spoločnosti, ak sa uplatnia všetky opcie na akcie a všetky cenné papiere sa prevedú na akcie.

Je tiež nevyhnutné mať na pamäti súčasnú a budúcu ponuku kryptomien. Nie všetky kryptomeny, tokeny a aktíva majú v súčasnosti k dispozícii celú svoju zásobu.

Ako príklad uvedieme, že vieme, že tu bude maximálne 21 miliónov bitcoinov. Dnes je v obehu cca 18,505 milióna bitcoinov. To sa rovná kapitalizácií zhruba 195,2 miliárd dolárov za cenu okolo 10 550 dolárov za BTC.

Pri výpočte zriedenej trhovej kapitalizácie by sa namiesto toho brala do úvahy maximálna ponuka Bitcoinu. Preto vezmeme 21 miliónov a vynásobíme ich aktuálnou cenou BTC okolo 35 000 dolárov. Výsledkom tejto sumy je zriedená trhová kapitalizácia Bitcoinu, ktorý sa rovná približne 670 miliárd dolárov.

Rovnaký koncept je možné uplatniť na všetky ostatné kryptomeny na trhu. Zriedená kapitalizácia jednoducho berie aktuálnu cenu aktíva a znásobuje ho maximálnou ponukou, ktorá kedy môže cirkulovať. Vzhľadom na to, ako budú ceny týchto aktív kolísať, nejde v žiadnom prípade o presnú metriku. Stále vám môže pomôcť zistiť, či môžu byť aktíva podhodnotené alebo nadhodnotené.

Deflačné tokeny

Mnoho kryptomien čaká v priebehu rokov nárast ich obežných zásob. V týchto prípadoch bude zriedená kryptotrhová kapitalizácia vyššia ako dnes, aj keď cena zostane rovnaká.

Zároveň existujú deflačné tokeny, ktoré sa snažia aktívne znižovať svoju ponuku. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je proces známy ako pálenie mincí. To pomáha znižovať budúcu maximálnu ponuku.

Ak sa hodnota aktíva časom nezvýši a jeho ponuka bude neustále klesať, jeho zriedené ročné limity na trhu do budúcnosti môžu byť nižšie ako dnes.

Uvádzam príklad: BurnCoin má v súčasnosti maximálnu zásobu 20 miliónov tokenov za cenu 1 $ za mincu. Tím sa ale rozhodol spätne odkúpiť tokeny z trhu a spáliť ich, čím znížil maximálnu zásobu na 18 miliónov BurnCoin.

Po oznámení spálenia mince zostáva cena BurnCoinu na 1 $. Keďže vieme, že k páleniu dôjde v budúcnosti, môžeme vypočítať zriedenú kapitalizáciu ako:

  • 18 miliónov BurnCoin x 1 $ = 18 miliónov dolárov

Keď sa však oznámi pálenie mince, trhová kapitalizácia je:

  • 20 miliónov BurnCoin x 1 $ = 20 miliónov dolárov

V takom prípade je zriedená trhová kapitalizácia skutočne nižšia ako súčasná. Pri zohľadnení vyššie uvedeného príkladu sa v čase medzi oznámením a skutočným spálením mince môže stať veľa.

Aj po spálení môže cena stále stúpať alebo klesať. Zriedená kapitalizácia, najmä pre deflačné tokeny s aktívnym pálením mincí nie je ani zďaleka presnou metrikou.

Na záver

Kryptotrhová kapitalizácia je jednou zo základných metrík, ktorú treba sledovať. Znázorňuje príliv a odliv zhodnotenia celého odvetvia kryptomien. Môže byť tiež užitočné rozlišovať medzi tým, čo sa teraz vykazuje a tým, čo môže byť zriedená trhová kapitalizácia

Zároveň je dôležité zvážiť aj ďalšie metriky. Trhová kapitalizácia je iba jedným dielom skladačky. Pred prijatím akýchkoľvek finančných záväzkov je potrebné skúmať aj ďalšie aspekty tohto odvetvia.

Zdroje: academy.binance.com, blockchain.com, coinmarketcap.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart