0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

10.05.20 Fungibilita - zastupiteľnosť kryptomien

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Zatiaľ čo ekonómovia nie vždy súhlasia s tým, čo sa dá nazývať peniazmi, zhodujú sa na siedmich charakteristikách, ktoré musí mať každá mena, aby efektívne uľahčila prevod hodnoty. Aby mohol tovar alebo mena fungovať ako prostriedok výmeny a byť považovaný za „zdravé peniaze“, musí byť trvalý, deliteľný, prenosný, jednotný, prijateľný, obmedzený v ponuke a nakoniec vymeniteľný.

Väčšina týchto charakteristík je ľahko zrozumiteľná. Trvanlivosť sa týka položky, ktorá vydrží nepretržité používanie veľkou skupinou ľudí. Ak sa peniaze dajú ľahko presunúť, sú prenosné. Aby boli peniaze užitočné ako prostriedok výmeny, musia sa dať rozdeliť na menšie jednotky, inými slovami, musia byť deliteľné.

Posledné dve charakteristiky sú medzi ekonómami polarizovanejšie. Aby bol tovar alebo mena kvalifikovaný ako „zdravé peniaze“, musí byť obmedzený v ponuke. Táto charakteristika je nevyhnutná, ak si peniaze majú zachovať svoju hodnotu. Niektoré položky, ktoré sa použili ako peniaze, ako napríklad zlato, túto kvalitu prirodzene vlastnia, zatiaľ čo iné, ako napríklad fiat mena tento nedostatok umelo vytvárajú prostredníctvom bankového systému.

Fungibilita resp. zastupiteľnosť je vlastnosť tovaru alebo komodity, ktorých jednotlivé jednotky sú v zásade vzájomne zameniteľné a každá jeho časť je nerozoznateľná od inej časti. Túto funkciu majú fiat meny nesporne. Desať dolárový účet vo vrecku je prijateľný všade bez ohľadu na jeho históriu. Nezáleží na tom, či kedysi patril zločincovi. Akonáhle sa bankovka dostane k vám, je bez historických transakcií, pochybná alebo nie.

Problém kryptomien so zastupiteľnosťou

Bitcoin rovnako ako väčšina kryptomien fungujú na blockchainoch, ktoré sú otvorené a decentralizované. Napríklad bitcoinová sieť je navrhnutá tak, aby vysielala podrobnosti spojené so všetkými transakciami v jej blockchaine každému, kto sa zúčastňuje ekosystému.

Na ochranu súkromia Bitcoin využíva číselné adresy. Teoreticky je teda relatívne ťažké zistiť skutočnú identitu osôb, ktoré sú za transakciami. Satoshi Nakamoto veril, že by to stačilo na zachovanie súkromia a zastupiteľnosti Bitcoinu.

Vo whitepaperi Bitcoinu vysvetlil: „Tradičný bankový model dosahuje úroveň súkromia obmedzením prístupu k informáciám pre zúčastnené strany a dôveryhodnú tretiu stranu. Potreba oznamovať všetky transakcie verejne vylučuje túto metódu, ale súkromie je stále možné zachovať prerušením toku informácií na inom mieste: zachovaním anonymity verejných kľúčov. “

Bohužiaľ, dnes je realitou Bitcoin, ktorý nie je nahraditeľný. Nárast pokročilých nástrojov na analýzu blockchainu a spoločností zaoberajúcich sa jeho analýzou znamená, že je teraz možné sledovať históriu transakcií s Bitcoinami, inými kryptomenami a jednotlivcami, ktorí ich používajú.

Funkčnosť Bitcoinovej siete sa začala spochybňovať už v roku 2015, keď spoločnosti začalo ponúkať svojim zákazníkom nové prémiové BTC. Tieto jednotky BTC, ktoré sa nazývajú panenským Bitcoinom sa získavajú priamo od minerov a predávajú sa za prémiu vyššiu ako sú súčasné trhové ceny. Nákupom čerstvo vyťaženého BTC sa môže investor ubezpečiť, že predmetný BTC nemá históriu ako platba napríklad na darkwebe.

Začiatkom roku 2019 tvorca Litecoinu Charlie Lee pripustil, že v dôsledku technologického pokroku chýba zastupiteľnosť tak „digitálneho zlata“, ako aj „digitálneho striebra“. Tweetoval: „Fungibilita je jedinou hodnotou zdravých peňazí, ktorá v Bitcoine a Litecoine chýba. Teraz, keď je za nami debata o škálovateľnosti, ďalej sa bude bojovať o zastupiteľnosť a súkromie.“

Lee zverejnil, že nadácia Litecoin Foundation sa zamerala na zavedenie dôverných transakcií do kryptomeny. V tom čase sa toto oznámenie inšpirovalo vzrušením mnohých v rámci komunity kryptomien, pretože Litecoin sa často považuje za testovacie miesto pre Bitcoin.

Oznámenie sa uskutočnilo v januári roku 2019. Nanešťastie sa vývoj aktualizácie Litecoinu zastavil, pretože odhalil únik interného chatu. Okrem toho, po G20, FATF (Financial Action Task Force on Money Laundering) vydal nové usmernenie všeobecne nazývané „cestovné pravidlo“, ktoré vyžaduje, aby burzy zverejňovali všetky podrobnosti o všetkých transakciách. Panenský Bitcoin, ktorý nemá žiadnu transakčnú históriu sa považuje za vyňatý z tohto pravidla a preto je regulovaný inak.

Pohľad do budúcnosti

Aj keď Lee sľúbil, že sa znova sústredí na zavádzanie dôverných transakcií do siete Litecoin, táto vlastnosť sa v Bitcoinovej sieti nebude tak skoro implementovať. Existujú však aj ďalšie aktualizácie softvéru, ktoré môžu Bitcoinu pomôcť vyriešiť problém s jeho zastupiteľnosťou.

Prvým z nich je dandelion. Dandelion je protokol ochrany osobných údajov transakcií, ktorý funguje využívaním náhodných ciest počas procesu difúzie nasledujúcej po transakcii. Difúzia sa týka procesu, ktorým sieť prenáša transakčné podrobnosti do všetkých svojich uzlov. Používanie náhodných trás sťažuje zisťovanie skutočného pôvodu prostriedkov.

Najskoršie sa dá očakávať, že sa Dandelion sa uvedie do prevádzky v Bitcoinovej sieti prostredníctvom softforku v najbližšom roku alebo dvoch.

Ďalší protokol o ochrane súkromia s názvom MimbleWimble sa ukázal byť odolný po implementácii do dvoch altcoinov zameraných na ochranu súkromia. Napriek dobrým výsledkom by si MW vyžadovalo zavedenie hardforku do Bitcoinovej siete a vzhľadom na ťažkosti pri dosahovaní konsenzu sa to pravdepodobne bude javiť ako veľká výzva.

Schnorr signatúry sú riešením škálovateľnosti, pretože zahŕňajú kolaps transakčných údajov, čo by tiež znamenalo, že každý blok by bol schopný uložiť viac transakcií. Poskytujú tiež architektonickú podporu pre ďalšie aktualizácie softvéru, ktoré môžu priniesť vyššiu úroveň ochrany súkromia v Bitcoinovej sieti. Jedným takým príkladom je CoinJoin, ktorý spája rôzne transakcie na ochranu súkromia všetkých zúčastnených strán.

Zdroje: bravenewcoin.com, investopedia.com, wikipedia.org

 

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart