0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

04.06.20 Kryptoburzy a obchodovanie s kryptomenami

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Obchodovanie s kryptomenami prebieha prostredníctvom búrz a zmenární, prípadne priamymi transakciami alebo v kryptomenových bankomatoch. Kryptomeny môžete obchodovať aj pomocou CFD (kontrakt na rozdiel), obvykle u forex brokerov. Na rozdiel od klasických mien je ale trh s kryptomenami otvorený non-stop, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Ak už nejakú kryptomenu vlastníte, môžete na kryptomenových burzách a v zmenárňach platiť a predávať aj v kryptomenách.

Kryptoburzy vs. kryptozmenárne

V podstate nie je žiadny rozdiel medzi burzou a zmenárňou v prípade štandardných mien. Burza kryptomien (napr. Binance, Kraken, Bittrex...) rovnako ako napr. akciové burzy, sprostredkováva obchodovanie medzi záujemcami o predaj a záujemcami o nákup, podľa ich určených požiadaviek (napr. na množstvo, cenu, rýchlosť obchodu a pod.). Za sprostredkovanie obchodu si burzová spoločnosť účtuje poplatky (zvyčajne do 1% z transakcie). Často ide o zahraničné burzy a klasickú menou je teda dolár alebo euro, existuje ale aj väčšie množstvo búrz, kde možno platiť rôznymi fiat menami. Nákup a predaj cez zmenárne (napr. Coinmama, Cryptolabs...) je oproti burzám jednoduchší. Kurzy danej kryptomeny zmenárne stanovujú na základe kurzu vyššie spomínaných kryptomenových búrz, ktorý zvyčajne o niečo upravia za účelom vlastného zisku. Oproti burze je teda zmenáreň dostupnejšia a drahšia (rovnako ako u klasických mien).

Prečítajte si aj : Bitcoinové automaty.

Rozdiel medzi nimi si môžeme zhrnúť aj v bodoch:

•  Na kryptoburzách sa nachádza (zväčša) väčšie množstvo kryptomien.

•  Kryptoburzy sú určené hlavne na obchodovanie (trading).

•  Kryptozmenáreň je ideálna na zmeny FIAT meny do kryptomien.

Na kryptoburzy je lepšie zamieriť, ak spĺňate aspoň jednu z týchto podmienok:

•  hľadáte kryptomenu, ktorú nemôžete kúpiť na kryptozmenárňach.

•  chcete s kryptomenami aktívne obchodovať.

Opäť ale treba upozorniť, že kryptoburzy nie sú vhodným miestom pre úschovu kryptomien. Ak chcete na burze kúpiť kryptomeny, ktoré ste nezohnali na kryptozmenárňach, po ich získaní ich preveďte na peňaženky, ku ktorým máte privátne kľúče. Na burzách držte len tie prostriedky, s ktorými aktívne obchodujete.

Typy zmenární

•  Sprostredkovateľské weby - ceny sú určené sprostredkovateľom (podobne ako v zmenárňach s klasickými menami)
•  Obchodná platforma - P2P platformy - web, ktorý umožní prepojenie medzi záujemcom pre predaj a záujemcom o nákup. Za využitie webu si web účtuje percento z obchodu, ceny meny si určujú partneri medzi sebou.
•  Priamy obchod - obchodovanie medzi dvoma jednotlivcami. Ceny meny si určujú partneri medzi sebou.

Zhrnutie

V jednoduchosti povedané. Kryptozmenáreň je ideálna pre vstup človeka do kryptomien. Na kryptozmenárni si jednoducho zameníte svoje klasické FIAT peniaze za kryptomeny. Ak by ste však chceli obchodovať, prípadne mať širšiu ponuku mincí na výber, tak je potom lepšie prejsť zo zmenárne na burzu. Veľa kryptobúrz má však zalistované len kryptomeny a preto už nejakú kryptomenu musíte vlastniť, ak tam chcete obchodovať. Okrem kryptobúrz a kryptozmenární si môžete kryptomeny kúpiť aj prostredníctvom kryptopeňaženiek (napr. Hodly), čo je spravidla nevýhodné, lebo si účtujú fixné aj percentuálne poplatky, je to však pohodlné a rýchle.

Zdroje: kurzy.cz, finex.cz, coinexplorer.sk, kryptosvet.sk, kryptonovinky.sk

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart