0
 0,00 0 items

No products in the cart.

Zemný plyn končí zimnú sezónu v poli porazených. Čo bude ďalej?

Cena zemného plynu v posledných rokoch prechádza veľmi negatívnym obdobím. Z maxím z leta roku 2022 hodnota klesla už o viac ako 80 % a aj napriek rastu posledných dní sa zdá, že klesajúci trend je nezastaviteľný. Ako sme sa do tejto situácie dostali? A je šanca, že príde v blízkej dobe konečne obrat?

V prvom rade treba povedať, že vysoké ceny z roku 2022 boli predovšetkým spôsobené začiatkom konfliktu na Ukrajine, ktorý šokoval komoditné trhy. Spomínaný pokles sa tým pádom dal očakávať a považovať skôr za návrat do normálu. Avšak ceny zemného plynu od novembra 2022 de facto klesať neprestali a teraz sa pohybujú blízko miním z posledných tridsiatich rokov. Navyše ak vezmeme do úvahy infláciu, tohtoročné ceny sú najnižšie v histórii, plyn stráca medziročne 35 %.

Vývoj cen zemního plynu

Zdroj: xStation

  • Čaká nás konečne obrat na zemnom plyne? A ako sa bude dariť ďalším komoditám? Tieto aj ďalšie otázky sa pokúsia zodpovedať už tradičnej Online trading konferencie od XTB. Prihláste sa zadarmo tu: https://sk.xtb.com/online-trading-konferencia-2024 

Za týmto historickým prepadom stojí hneď niekoľko faktorov. Bezpochyby tým najzásadnejším bolo samotné počasie. V USA končí najteplejšia zima v histórii, ktorá je spájaná s klimatickou krízou a aj predchádzajúca zima bola rekordne teplá. Spotreba zemného plynu tak bola veľmi nízka.

Na druhej strane produkcia plynu v USA bola naopak rekordná – v decembri minulého roku bolo vyťažených 105 mld. kubických stôp denne, čo je najviac za posledných 15 rokov, kedy začala ťažba z bridlíc.

Tieto dva aspekty zapríčinili, že sú zásoby plynu výrazne nad 5-ročným priemerom (o 20 % vyššie), o 11 % vyššie medziročne. Na túto situáciu potom reagovali aj samotní producenti, ktorí v reakcii na prepad cien plánujú znížiť ťažbu plynu. Plány na zníženie produkcie oznámili Chesapeake, Comstock Resources aj EQT.

Podobný klesajúci trend vidíme dokonca na cene európskeho zemného plynu, ktorého cena klesla na 25 euro/Mwh, čo je menej ako desatina v porovnaní s rekordmi v lete 2022. LNG je dostatok a nízka cena plynu je tu spájaná predovšetkým s poklesom cien elektriny.

Čo teda očakávať od nasledujúcich mesiacov? Zemný plyn teraz vstupuje do medzisezónneho obdobia, ktoré je väčšinou spojené aj s nižšou volatilitou. Teda za predpokladu, že nenastane nejaká ďalšia katastrofická udalosť, výkyvy cien by sa mali pomaly stabilizovať a potenciálne nabrať nový smer.

Pokiaľ chcete tieto cenové pohyby využiť, zemný plyn a desiatky ďalších komodít nájdete v ponuke XTB. Viac informácií nájdete na: https://sk.xtb.com/natgas 

Disclaimer: „Obchodovanie je riskantné a môžete prísť o časť alebo celý investovaný kapitál. Informácie poskytnuté slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nereprezentujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania."

Mohlo by ťa zaujímať

cart