0
 0,00 0 items

No products in the cart.

Akciové trhy v ohrození? Očakávania o úrokových sadzbách sa menia!

Ešte na začiatku tohto roka sa zdalo, že boj s infláciou prebieha dobre a že americká ekonomika je napriek vysokým sadzbám silná. Udalosti posledných týždňov však začali poukazovať na fakt, že možno ešte nie je vyhrané. Čo teda môžeme očakávať v nasledujúcich týždňoch od americkej ekonomiky? Na túto otázku sa pokúsime nájsť odpoveď v nasledujúcom článku.

Vráťme sa najskôr na začiatok roka a pozrime sa, aké boli očakávania trhu ohľadom zníženia úrokových sadzieb v USA.

Zdroj: Bloomberg Terminal

Z vyššie uvedeného obrázku vyplýva, že na začiatku tohto roka predstavovala nominálna sadzba v USA 5,5 % a efektívna sadzba 5,33 %. Jednotlivé riadky potom ukazujú dáta, kedy malo dôjsť k danému počtu znížení úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu. Pozrite sa na riadok s dátumom 18. 12. 2024. Ten nám hovorí, že na začiatku roka sa očakávalo, že 18. 12. 2024 dôjde až k šiestim zníženiam úrokových sadzieb a že úroková sadzba bude nižšia o 1,5 percentuálneho bodu, teda zhruba o 4 %. Pozrime sa však, ako vyzerajú doterajšie očakávania.

Zdroj: Bloomberg Terminal

Druhý obrázok ukazuje očakávania trhu k 25. 4. 2024. Opäť sa pozrime na riadok 12/18/2024. Ten nám ukazuje, že k tomuto dátumu sa dnes očakáva iba 1,7 zníženie úrokových sadzieb, a teda že základná sadzba 5,5 % a efektívna sadzba 5,33 % budú znížené o 0,42 percentuálneho bodu na 4,9 %. To by znamenalo, že očakávania sa za zhruba 5 mesiacov veľmi výrazne posunuli a trh počíta s oveľa menším znížením sadzieb ako na začiatku roka. Aké sú však dôvody a aký vplyv by to mohlo mať na trhy?

Ak by sme mali stručne zhrnúť hlavné dôvody, je to stále pretrvávajúca a relatívne vysoká inflácia a silná spotrebiteľská základňa. Zdá sa, že inflácia neklesá tak, ako by si predstavitelia Fedu priali. Aj v dôsledku toho niektorí predstavitelia Fedu oznamujú, že sadzby budú pravdepodobne znižované neskôr a pomalším tempom, pričom niektoré vyhlásenia dokonca naznačujú, že ak pretrvá vyššia inflácia, mohli by sme sa prvého zníženia dočkať až na začiatku budúceho roka. Objavili sa dokonca názory, že ak by sa situácia zmenila na nepriaznivú, nebolo by vylúčené zvýšenie sadzieb.

To by bola negatívna správa napríklad pre akciové trhy, pretože akcie sa obvykle pohybujú aj na základe výšky úrokových sadzieb a vyhovujú im skôr sadzby nižšie. Na druhej strane však máme dlhopisy, krátkodobé cenné papiere alebo sporiace účty, ktoré by si tak vďaka odloženiu zníženia sadzieb mohli udržať vyššie výnosy a úroky po dlhšiu dobu. Akciové trhy sú teraz objektívne vysoko a akcie sú drahé, tzv. riziková prémia akcií, ktorá zjednodušene ukazuje, aké drahé sú akcie v porovnaní s dlhopismi, je na 22-ročnom minime a historicky tiež platí, že pri súčasnom ocenení akciových trhov neboli výnosy v dohľadnej minulosti nijako extra presvedčivé. Dôvere nepridáva ani súčasná výsledková sezóna, v ktorej sú akcie extrémne volatilné, aj keď spoločnosti dosahujú dobré výsledky.

Investor alebo obchodník má teda v súčasnej situácii niekoľko možností - pokračovať v nákupnej stratégii, špekulovať na pokles alebo počkať. Súčasná situácia je bohužiaľ stále neprehľadná a pokiaľ nedostaneme viac dát, nie je možné s istotou určiť trend pre nastávajúce mesiace. Investori aj traderi by tak mali byť v tejto chvíli obzvlášť obozretní a starostlivo sledovať správy z trhov.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, Vaše peniaze by v ideálnom prípade mali byť vždy využité. Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup akcií, budete mať akcie. Pokiaľ sa rozhodnete počkať do konca výsledkovej sezóny alebo do vyjasnenia situácie, môžete využiť službu úročenia neinvestovaných prostriedkov v XTB. Prvých 90 dní po uzavretí zmluvy totiž každý obchodník alebo investor automaticky využíva bezplatný peňažný úrok vo výške 5 % p.a. v prípade USD a 4,2 % p.a. v prípade EUR.

Viac informácií nájdete na: https://www.xtb.com/sk/urocenie-hotovosti

Disclaimer: „Obchodovanie je riskantné a môžete prísť o časť alebo celý investovaný kapitál. Informácie poskytnuté slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nereprezentujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania."

Mohlo by ťa zaujímať

cart