0
 0,00 0 items

No products in the cart.

Warren Buffett predáva Apple!

Veľké americké fondy, ktoré spravujú viac ako 100 miliónov dolárov, musia štyrikrát ročne do 45 dní po skončení štvrťroka nahlásiť regulačným orgánom zmeny vo svojich portfóliách. V tomto štvrťroku vyšiel tento dátum na 14. 2., takže sme sa napríklad dozvedeli, aké zmeny vykonal vo svojom portfóliu Warren Buffett. Ten má väčšinu svojich podielov v akciách konglomerátu Berkshire Hathaway, kde je aj generálnym riaditeľom. Treba však dodať, že okrem Buffetta môžu zmeny vykonávať aj jeho investiční manažéri a vo väčšine prípadov, najmä pokiaľ ide o menšie transakcie, to tak zrejme je. Dlhodobo sa však spoločnosti aj akciám darí dobre a pohybujú sa okolo svojich historických maxím. Akcie triedy B (BRKB.US) sa pohybujú len niekoľko dolárov pod hranicou 400 dolárov. Aké zmeny teda urobil legendárny investor so svojim tímom tentoraz?

Zdroj: xStation

Nákupy

Posledný štvrťrok minulého roka neprinieslo žiadne veľké prekvapenie a všeobecne by sa dalo zhrnúť, že Buffett s veľkými nákupmi vyčkáva. V skutočnosti Berkshire iba mierne zvýšila svoje podiely v dvoch ropných spoločnostiach, Chevrone a Occidental Petroleum. Okrem toho tiež mierne zvýšila svoju nepatrnú pozíciu v spoločnosti Sirius XM, ale v tomto prípade išlo skutočne len o kozmetickú zmenu.

Predeje

Z pohľadu predaja akcií je ale situácia Berkshire Hathaway zaujímavejšia, spoločnosť totiž odpredávala hneď niekoľko svojich pozícií. Za zmienku stojí predovšetkým odpredaj 1,1 % akcií spoločnosti Apple, čo je zďaleka najväčšia pozícia spoločnosti Berkshire, ktorá tvorí viac ako polovicu celkovej hodnoty portfólia vo výške takmer 175 miliárd dolárov. V tomto prípade však išlo o predaj malého množstva akcií, takže je možné, že niektorý z Buffettových manažérov predal časť svojich akcií. Okrem spoločnosti Apple znižovala Berkshire svoje pozície v mediálnej spoločnosti Paramount a výrobcu počítačov a tlačiarní HP.

Berkshire však tiež niekoľko pozícií úplne odpredala. Napríklad akcie najväčšej americkej stavebnej spoločnosti D.R. Horton, ktoré kúpila len nedávno, ale aj spoločnosti Markel, ktorá je niekedy prirovnávaná k samotnej Berkshire Hathaway. Ďalej predali aj akcie brazílskej fintech spoločnosti StoneCo a tiež Globe Life. Vo všetkých štyroch prípadoch sa však jednalo o skutočne miniatúrne pozície, ktoré predstavovali iba stotiny percenta hodnoty celého portfólia.

Chart

Zdroj: dataroma.com

Všeobecne teda môžeme povedať, že v poslednom štvrťroku Warren Buffett a jeho ľudia neuskutočnili žiadne veľké obchody a za najzaujímavejšie transakcie možno považovať odpredaj malej časti spoločnosti Apple a nákup akcií ropných spoločností. Avšak samotný fakt, že Buffett neprejavuje žiadnu nákupnú aktivitu, môže byť znamením, že očakáva prepady na obzore.

Podrobné informácie o aktuálnom stave portfólia Berkshire Hathaway nájdete v novom videu Tomáša Vranku: https://www.youtube.com/watch?v=b-DgCjXutoQ.

Pokiaľ sami chcete obchodovať akcie spoločnosti Berkshire Hathaway a tisícov ďalších firiem, u XTB je obchodovanie cenných papierov úplne bez transakčných poplatkov do mesačného obratu 100 000 EUR. Viac informácií na: https://akcie-sk.xtb.com/nepreplacajte-pri-investovani-do-akcii 

Disclaimer: „Obchodovanie je riskantné a môžete prísť o časť alebo celý investovaný kapitál. Informácie poskytnuté slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nereprezentujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania."

Mohlo by ťa zaujímať

cart