0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

TOP body z včerajšieho FEDu od Jakuba Kraľovanského

Včera sa konal FOMC meeting, pričom najbližší bude až 22.03.23. Dovtedy budeme vidieť 2x dáta o inflácii a 2x dáta o nezamestnanosti. Čiže máme zhruba rétoriku a politiku na 2 mesiace. Môj názor je, že samotné zvýšenie aj tlačovka boli dosť BULLISH. Powell síce povedal tie svoje tradičné veci, ale to už trh nevystraší.

TOP body z včerajšieho FEDu

Fed je pevne odhodlaný vrátiť infláciu späť k cieľu 2%
Čaká nás ďalšia práca
Plný účinok rýchleho sprísnenia sa ešte len prejaví
Naďalej očakávame zvýšenie sadzieb, aby sa dosiahol dostatočne reštriktívny postoj
Reštriktívny postoj bude pravdepodobne ešte nejaký čas potrebný
Inflácia zostáva výrazne nad cieľom
Dlhodobé inflačné očakávania zostávajú stabilné
Nedávne údaje ukazujú vítané zníženie inflácie
Potrebujeme viac dôkazov, aby sme si boli istí, že inflácia má klesajúcu tendenciu
Fed naďalej venuje veľkú pozornosť rizikám, ktoré inflácia predstavuje
FOMC prechádza k pomalému tempu zvyšovania sadzieb, aby vyhodnotil účinky a pokrok
Znižovanie inflácie bude pravdepodobne vyžadovať rast pod trendom
Fed bude pokračovať v nastúpenom kurze, pokiaľ nebude práca dokončená

Pozeral som celú tlačovku a otázky a odpovede čo ma zaujali.

1. Powell mi neprišiel tak úplne striktný ako som čakal. Áno počuli sme tie otrepané vety ako stále musíme zvyšovať a podobne, ale to počúvame v podstate už rok. Neprišlo nejako nič extra, čím by podľa mňa Powell schladil trhy.

2. Powell aj Fed je názoru, že inflácia teraz klesla veľmi rýchlo, ale niekedy počas roku sa môžeme dostať do bodu, kedy inflácia zase porastie. Táto myšlienka bola celkom zaujímavá. Aj samotný Powell pri jednej otázke priznal, že inflácia ide veľmi dobre dole, ale že z čísel ktoré majú sa môže stať, že sa počas roka dostanú do bodu kedy inflácia nebude klesať ale naopak rásť. Hlavne inflácia v niektorých konkrétnych sektoroch.

Prečítajte si tiež: Bude AI tým správnym investičným trendom?

BYBIT banner

3. Powell jasne naznačil, že ešte vôbec nemáme vyhrané. Okrem toho, že samotný Powell pripustil, že dobre aktuálne je ten trend poklesu inflácie dobrý, ale počas roka sa môžeme dostať do bodu kedy bude rásť, tak sám povedal, že tento proces bude ešte dlhý.

4. Fed momentálne vôbec nerozmýšľa o tom, že by sadzby znížil ani to nevidí, že sa tak stane v tomto roku.

5. Reportéri sa ho pýtali aj otázky či je vôbec možné, znižovať infláciu a držať takto vysokú zamestnanosť? Toto je niečo čo riešime aj my. Nezamestnanosť v USA je stále na rekordnom minime a aktuálne na každého 1 nezamestnaného existujú 2 voľné miesta čo znamená veľmi dobrý trh práce. Čiže aj to málo nezamestnaných keby chceli tak môžu robiť čiže hovoríme o dobrovoľne nezamestnaných. Powell je názoru, že áno Fed je schopný to urobiť tak aby inflácia klesla aj bez toho, že by sa EXTRÉMNE a Powell použil slovo EXTRÉMNE zvýšila nezamestnanosť. Čiže asi s nejakým zvýšením ráta, ale nie extrémom.

6. Zaujímavá bola aj otázka od reportérov na rekordný DLH USA. Pýtali sa ho či bol Fed prizvaný na tieto rokovania a čo by sa stalo ak by kongres nenavýšil dlhový strop? Sám Powell povedal, že toto nie je vec Fedu a nie sú tam prizvaný a uznal, že ak by dlhový strop nebol navýšený kongresom, tak by Fed zrejme nevedel zabezpečiť stabilitu a bol by to problém - technicky by sa jednalo o bankrot USA.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart