0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Temná stránka metaverse

Metaverse, pod ktorým si predstavujeme spojenie reálneho a virtuálneho sveta, nám v blízkej budúcnosti prinesie množstvo 3D technológie či decentralizované finančné nástroje. Aj napriek tomu, že má vysoký potenciál rozpútať vlnu technologického rozruchu, netreba zabúdať na opačnú stranu mince. Metaverse, ktorý nám umožňuje čoraz hlbšie preniknúť do virtuálneho sveta, má aj svoje temné stránky, na ktoré by sme si určite mali dať veľký pozor.

Ako pri každej novej technológii, aj táto predstavuje určité riziká a nevýhody, s ktorými sa často stretávame. Práve súkromie, bezpečnosť, legislatíva či sexuálne obťažovanie patrí medzi negatívne stránky metaverse.

Ochrana súkromia v metaverse 

Aj napriek tomu, že metaverse zaraďujeme medzi mladé a rýchlo meniace sa prostredie, nevyhne sa aj rôznym bezpečnostným rizikám, s ktorými spájame aj súkromie. Používatelia môžu zverejniť citlivejšie údaje alebo osobné informácie, na základe ktorých sa zvyšuje riziko hackerstva, krádež duševného vlastníctva či poškodenia dobrého mena. Za aktuálny problém považujeme aj reguláciu, keďže to pre vlády či iné inštitúcie predstavuje náročnosť držať krok s touto technológiou.

Počítačová kriminalita v metaverse

Nie je pre nás novinkou predstavovať kyberzločincov, ktorí aj v tejto  oblasti využívajú nedostatky virtuálneho systému. Ide najmä o phishingové podvody, cez ktoré môžu zlodeji prostredníctvom phishingových techník využiť osobné či prihlasovacie údaje používateľov, ktoré následne používajú na krádež identity alebo údajov. Zaraďujeme tu aj malvér na využitie citlivých údajov, ďalej využívanie virtuálneho tovaru a aktív, ktoré následne predávajú za skutočné peniaze na čiernom trhu alebo iné podvody v podobe pyramídových schém či Ponziho schémy.

Finančné trestné činy

Mnohokrát sme sa stali svedkami finančných podvodov, v ktorých zohrávali hlavnú rolu kryptomeny. Ani v tomto prípade to nebude inak. Pranie špinavých peňazí, podvody a krádeže majetku považujeme za druhy finančných trestných činov, s ktorými sa stretávame aj v metaverse. Práve v nich figurujú kryptomeny na zatajenie príjmov z trestnej činnosti. Za typický príklad finančného podvodu považujeme aj Ponziho schému, ktorá zahŕňa použitie virtuálneho tovaru na oklamanie investorov, aby si mysleli, že ich peniaze sa  využijú na dobrý projekt, zatiaľ čo v skutočnosti vyplácajú nových investorov a pôvodní tak o svoje prichádzajú. 

Prečítajte si tiež: Metaverse už čoskoro zažije svoj veľký úspech

BYBIT banner

Riziká sexuálneho obťažovania

Skúsme si položiť otázku či existujú v metaverse nejaké riziká sexuálneho obťažovania. Predstava virtuálneho randenia z pohodlia domova sa nám môže zdať ako dobrý nápad, ale realita môže byť aj iná. Sexuálne obťažovanie tak môže mať viacero podôb. Môže ísť napríklad o virtuálny sexuálny útok v podobe sexuálnych návrhov či nechcených dotykov. Ďalej cyberstalking, ktorý zahŕňa neustále odosielanie nevítaných správ alebo online sexuálne obťažovanie, prostredníctvom ktorého môže dochádzať k vulgárnym poznámkam či výmenám nevhodných fotografií. Stretnúť sa môžeme taktiež so zdieľaním intímnych snímok bez súhlasu autora. Zaraďujeme tu aj online grooming, ktorý zahŕňa dospelých, ktorí vo virtuálnom svete prenasledujú zraniteľné osoby s úmyslom vykorisťovať ich.

Ako sa v metaverse chrániť 

Keďže ide o relatívne novú a rýchlo rozvíjajúcu sa oblasť, nie je zatiaľ jasné, do akej miery ovplyvní metaverse spoločnosť. Jednoznačne ale môžeme povedať, že dôležitou prevenciou pred útokmi sú najmä silné heslá či využívanie dvojfázovej autentifikácie. Ďalej je to hlásenie podozrivej aktivity, použitie virtuálnej súkromnej siete (VPN) či aktualizácia hardvéru a softvéru. Aj napriek jeho technologickému pokroku chceme najmä zdôrazniť význam opatrnosti pri zverejňovaní osobných údajov či celkovom používaní metaverse, aby sme vedeli v budúcnosti zareagovať a vyhnúť sa tak prípadným komplikáciám. 

Zdroj :  https://cointelegraph.com

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart