0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Prečítal som knihu ,,Zlé peniaze" od Juraja Karpiša - Moje postrehy a závery

Minulý týždeň som po dlhých mesiacoch dočítal knihu Zlé peniaze, ktorú nenapísal nikto iný ako uznávaný ekonóm Juraj Karpiš. Áno vidíte dobre, knihu som čítal niekoľko mesiacov a poviem vám pravdu, že mi dala dosť zabrať. Čo som si z nej zobral? V čom mal Juraj pravdu pri písaní tejto knihy, ale aj to komu by som ju odporučil nájdete práve v tomto článku.

O čom bola kniha?

Začnem asi tým úplne najpodstatnejším. O čom bola táto kniha a čo sa v nej dozviete? Celú knihu by som mohol rozdeliť na niekoľko základných častí. Kniha rekapituluje najmä roky 2008 a 2009. Ako iste viete, tak práve v týchto rokoch sme boli svedkami hypotekárnej krízy v USA. V knihe sa však dozviete aj to v akom stave bol svet a konkrétne ekonomika USA a EÚ pred týmito rokmi. Čo presne sa v tomto období stalo. Ako sa ku danej situácii vyjadrovali politické elity či rôzny ekonómovia v krajinách, aké navrhovali riešenia a čo naopak kritizovali. V ďalších kapitolách to však nebude len o situácii v USA, ale aj o celej situácii Európe.

Aj dnes v roku 2022 sa ešte ako hlavný vinník za problémy v Európe považuje USA. Bolo to však naozaj tak? V akom stave bola v tom čase Európa a aké problémy nám ukázala? Kniha končí záverečnými myšlienkami autora ako by táto celá situácia mohla dopadnúť a čo môžeme očakávať v budúcnosti. Táto pasáž na mňa pôsobila až chirurgicky presne, pretože množstvo faktorov a analýz, ktoré Juraj v knihe na konci spomenul sa o niekoľko rokov aj stali.

Prečítajte si aj : 3 stratégie obchodovania s kryptomenami počas medvedieho trhu

Náročné čítanie vyžadujúce si sústredenie

Dôvod prečo som knihu čítal niekoľko mesiacov nebolo len jej 573 strán, ale aj fakt, že čítanie si vyžadovalo aj sústredenie sa a rozmýšľanie. Ak si myslíte, že túto knihu prečítate len tak na posedenie prípadne pri jej čítaní môžete byť ovplyvnený rušivým elementom, tak u mňa to tak nefungovalo. Na čítanie som musel ma 100% ticho a 100% kľud. Ináč som sa nedokázal sústrediť a niekoľko krát sa mi stalo, že po dočítanej strane som ani nevedel o čom daná strana bola.

Knihu som čítaval pravidelne, ale takmer nikdy som na jedno posedenie neprečítal viac ako 20 či 25 strán nakoľko ma čítanie vedelo psychicky veľmi unaviť. Čítanie to bolo teda náročne, ale veľmi záživné.

 

Čo som si z knihy zobral?

V prvom rade som oveľa lepšie pochopil ,,systému." Aj keď sa v ekonomike a celom trhu pohybujem už nejaký rok, tak som sa dozvedel extrémne veľa zaujímavých informácií. Okrem toho som často krát zistil, že som sa doteraz v niečom mýlil a v podstate som žil v bubline. Z celej knihy ma však najviac zarazil koniec knihy a presné popísanie problémov Európskej Únie. Ak hovoríme o USD ako o slabej menej, ktorá skončí, tak čo je potom euro?

Európska Únia stojí na veľmi tenkom ľade. Až teraz som naplno pochopil o čo sa hralo v prípade záchrany Grécka. V tom čase som mal čerstvých 20 rokov, takže situáciu som samozrejme registroval zo správ a novín, ale moc som jej nechápal a nechápal som tomu prečo je taký problém Grécku ,,pomôcť." Teraz už tomu rozumiem a pochopenie celej tejto situácie ma popravde dosť rozosmutnelo. Juraj totiž na konci knihy hovoril aj o osude EÚ a možných problémoch - písal sa rok 2015.

Dnes sa píše rok 2022 a v podstate všetky problémy nastali. Práve dnes keď máme vo svete rekordnú infláciu sa čudujeme prečo Európska centrálna banka nezvyšuje úrokové sadzby? Prečo reaguje tak neskoro? Čo hrozí? Po prečítaní Jurajovej knihy zistíte, že krajiny PIGS a teda Portugalsko, Taliansko, Grécko a Španielsko sú na tom katastrofálne ešte aj dnes. Problém, ktorý Juraj popisoval v knihe sa odložil na neskôr a dnes o 7 rokov neskôr ho cítime aj na vlastnej koži znova.

Za mňa bol práve katastrofálny stav Európskej únie a veľké diery a chyby v ,,projekte eura" asi najväčší šok. Vzhľadom na situáciu a dobu ktorú žijeme práve tieto týždne. 

Myšlienka na záver

Samozrejme v tomto článku nechcem robiť žiadne spoilery či prezrádzať obsah. Týmto článkom som vám chcel v skratke priblížiť knihu ,,Zlé peniaze." Aj keď je rok 2008 už dávno za nami, tak problémy bohužiaľ ostali a sú ešte väčšie ako boli vtedy. Práve tieto roky boli za mňa absolútne kľúčové, pretože centrálne banky a politici začali využívať dovtedy málo využívanú silu. Dnes sme na nulové úroky a kvantitatívne uvoľňovanie viac menej zvyknutý. Otázka je ako to zastaviť a čo to pre nás bude znamenať? Ak chcete pochopiť čo sa deje dnes a prečo sa niektoré štáty a meny správajú tak ako sa správajú, tak by ste si mali prečítať túto knihu. 

A čo Bitcoin?

Áno Juraj v knihe popri zlate spomenul aj Bitcoin. V akom zmysle a čo o ňom v tom čase povedal však už nechám na neho.

 

 

 

 

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart