Dnes pri množstve investičných možností často počúvame o jednotlivých projektoch, že ide o scam, o podvodný projekt zameraný na najrôznejších investorov, prípadne na osoby očakávajúce zhodnotenie svojich peňazí. Termíny „investičný podvod“, „Ponziho schéma“, „lietadlo“, „pyramídová hra“ a ďalšie sú tu s nami už dlhšie. Tento článok je venovaný jednému z najväčších podvodníkov všetkých čias – Bernardovi Madoffovi.
Pri investovaní je nutné dávať si pozor na podvodné schémy a naučiť sa ich rozpoznávať. Ide predsa o bezpečnosť našich investícií.
Z hľadiska vlastného rozdelenia investičných podvodov, rozlišujeme niekoľko druhov schém, ktoré sa od seba odlišujú a vykazujú rôzne špecifiká. Tu je niekoľko príkladov najbežnejších typov schém investičných podvodov:
Prečítajte si tiež: Pokračujúca sága FTX a Binance
Najvhodnejším bezpečnostným opatrením je štúdium prípadov podvodov. Bernard Madoff bol medzi podvodníkmi jedným z tých, ktorý dovtedajšie postupy vylepšil tak, aby mal viac času a jeho podvody tak dosiahli väčších rozmerov. Aj v tejto oblasti teda zaznamenávame vývoj.
Vo všeobecnosti ho môžeme považovať za jedného z pokračovateľov Charlesa Ponziho, ktorý rovnako podvádzal investorov. Bernard Lawrence Madoff sa narodil 29. apríla 1938 v New Yorku v rodine židovských prisťahovalcov. Svoju prvú maklérsku firmu založil Madoff už v roku 1960. Ako vstupný kapitál pre túto firmu použil peniaze našetrené počas rokov práce plavčíka a prostriedky od rodiny svojej manželky.
Jeho investičná spoločnosť sa postupom času rozrastala. Nie je pochýb o tom, že išlo o šikovného a talentovaného obchodníka. Problémom však bolo, že sa postupne dostával k veľkému množstvu cudzích peňazí, a to od fyzických klientov, právnických osôb a rôznych fondov a pod.
Bol povestný inovatívnosťou, implementáciou počítačov do komunikácie s klientmi a takisto svojím prístupom k charite. Jeho úspech bolo dokonca taký veľký, že zastával niekoľko rokov prestížny post predsedu technologickej burzy NASDAQ.
Vďaka The Madoff Family Foundation, nadácie, ktorá investovala množstvo prostriedkov napríklad aj do výskumu rakoviny, získaval osobné kontakty, ktoré využíval aj v biznise. Finančne podporoval aj politické strany, čo mu zrejme zabezpečilo dôveryhodnosť a dlhú nedotknuteľnosť.
Zaujímavosťou je, že spúšťačom problémov sa stal práve jeho úspech. Aj napriek nižšiemu výkonu ekonomiky jeho fond dokázal generovať až neuveriteľné zisky pre svojich klientov, a to pravidelne. Prístup, ktorý zvolil, nebudil podozrenie a nepodobal sa navonok na ponzischémy preto, lebo nepotreboval navyšovať počet svojich klientov podstatným tempom. Motivoval existujúcich klientov k tomu, aby svoje prostriedky neustále reinvestovali.
Prvé pochybnosti prišli na začiatku deväťdesiatych rokov. V roku 1992 začali vyšetrovania kompetentných orgánov, ale napriek šiestim vykonaným kontrolám nenašli v Madoffových krokoch žiaden problém a nesúlad so zákonmi. Neúspech týchto kontrol však môže spočívať aj v tom, že bol v mnohých komisiách osobne angažovaný a dokázal tak pravdepodobne ovplyvniť ich zistenia a postupy.
Jeho úspech trval až do roku 2008, kedy Spojené štáty americké zasiahla finančná a ekonomická kríza vychádzajúca z hypotekárneho sektora. Investori v snahe vyhnúť sa prepadom na trhu svoje prostriedky chceli vyberať vo veľkých objemoch. Táto snaha narazila na schopnosti Madoffových fondov a ich reálny stav.
Už v decembri 2008 sa k podvodnému konaniu sám Madoff priznal a na vyšetrovaní spolupracoval.
Vyšetrovanie ukázalo, že podvodne spravoval fondy v celkovej výške 65 miliárd dolárov. Spravodlivosť ho dohnala veľmi rýchlo a už v nasledujúcom roku Bernarda Madoffa odsúdili na súhrnný trest 150 rokov väzenia za jeho podvody. Jeho konanie malo za následok zmeny legislatívy nie len v USA, ale takisto aj v Európskej únii, aby sa predišlo podobným prípadom.
Ak tento podvod chceme popísať vo všeobecnosti, ide o ponzischému. Má však zásadné rozdiely s vyššie uvedeným popisom. Práve špecifiká tohto podvodu mali za následok to, že tento systém vydržal taký dlhý čas a môžeme ho tak s kúskom irónie nazvať jedným z najúspešnejších v histórii podvodov.
Zhodnotenie, ktoré sľuboval Madoff, bolo nižšie, ako pri iných podvodoch. Dôležitá však bola jeho konzistencia. Rozdiel bol aj v registrácii. Jeho investície boli registrované, regulované a pod dohľadom zodpovedajúcej inštitúcie. Súčasťou jeho spoločnosti boli registrovaní a licencovaní predajcovia, čo inštitúciu robilo dôveryhodnou.
Časť jeho firiem bolo registrovaných v offshore oblastiach, s tými klienti neprichádzali do kontaktu. Tie, ktoré boli prezentované navonok, boli registrované v obvyklých častiach sveta. Medzi nimi však prebiehali transakcie, ktoré boli bežným klientom skryté.
DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.
Zdroje:
HENRIQUES, D.B. Čaroděj ze země lží: Bernie Madoff a konec důvěry. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2013.
LEWIS, M. K. Understanding Ponzi Schemes: Can Better Financial Regulation Prevent Investors from Being Defrauded. Cheltenham, UK: Edward Elgar Publishing, 2016.
MANNING, P. Madoff’s Ponzi investment fraud: a social capital analysis. Journal of Financial Crime, 2018, Vol. 25, No. 2, s. 320-336. https://search-ebscohostcom.ezproxy.muni.cz/