0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Obrovský kryptomenový podvod odhalený v Európe

Spojenie Europolu a Eurojustu s vyšetrovacími orgánmi viacerých európskych krajín, vyústilo v odhalenie organizovanej zločineckej skupiny, ktorá páchala investičné kryptomenové podvody. Europol vytvoril medzinárodnú vyšetrovaciu skupinu, ktorá odhalila zločineckú sieť pôsobiacu z Bulharska, Srbska a Cypra. Táto organizovaná skupina lákala krypto investorov prostredníctvom call-centier, strategicky umiestnených naprieč Európou, aby investovali do falošných kryptomenových schém.

V čom spočíval medzinárodný kryptomenový podvod

Podvodníci prostredníctvom platenej reklamy na rôznych sociálnych sieťach, nalákali kryptonadšencov na svoje webové stránky. Ponúkali im lukratívny zisk, pri investovaní len minimálneho množstva kapitálu. Následne, falošným zvyšovaním cien kryptomenových aktív, vyvolali tzv. FOMO efekt, ktorý investorov motivoval k mnohonásobnému navýšeniu svojej pôvodnej investície. Terčom tohto podvodu boli prevažne obyvatelia Nemecka, ktorých finančné straty sa odhadujú na 2 milióny eur. Ďalšie obete tohto podvodu hlásia krajiny ako Švajčiarsko, Austrália či Kanada. Počet nenahlásených prípadov je ťažké odhadnúť, no vyšetrovatelia predpokladajú, že táto zločinecká skupina obrala kryptomenových investorov o stovky miliónov eur.

Výsledky rozsiahleho vyšetrovania:

  • 15 zatknutých osôb (z toho 14 v Srbsku, 1 v Nemecku).
  • 261 vypočúvaných osôb (v štátoch: Bulhasrko, Cyprus, Nemecko, Srbsko), niektorí z nich teraz čakajú na začatie trestného stíhania.
  • Prehľadaných bolo 22 lokalít, a to v Srbsku, Bulharsku aj na Cypre. Išlo nie len o zmieňované call-centrá, ale aj súkromné rezidencie.
  • Zabavený majetok predstavoval: 3 hardverové peňaženky s kryptomenami v hodnote 1 milión USD, hotovosť asi 50 000 eur, 3 motorové vozidla, rôzne elektronické zariadenia, zariadenia na zálohu dát a dokumenty.

O odhalení tohto obrovského medzinárodného podvodu s kryptomenami informoval Europol na svojom twitter účte.

Europol toto vyšetrovanie podporoval už od júna 2022, a to na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní a súdnych orgánov z Nemecka. V priebehu vyšetrovania v jednotlivých európskych štátoch, Europol uľahčoval výmenu informácií medzi krajinami, poskytoval analytickú podporu a zabezpečoval koordináciu operatívnych činností.  V deň akčnej operácie vyslal expertov do Bulharska a Srbska, aby naživo porovnali operačné informácie s databázami Europlu a poskytli vyšetrovateľom v teréne relevantné stopy. Odborníci z Europolu zabezpečovali modernú technickú expertízu, ktorou pomohli získať dáta z mobilných zariadení a ďalšej IT infraštruktúry zločineckej skupiny. Do akčnej operácie sa zapojil aj Eurojust. Ten poskytol koordinačné centrum na uľahčenie výmeny informácií medzi vyšetrovateľmi zo všetkých zainteresovaných európskych krajín.

Prečítajte si tiež: Prehľad krajín, ktoré v roku 2022 prijali kryptomeny

BYBIT banner

Europol so sídlom v Haagu v Holandsku podporuje 27 členských štátov EÚ v boji proti terorizmu, počítačovej kriminalite a iným formám závažnej a organizovanej trestnej činnosti. Spolupracuje aj so štátmi mimo EÚ a medzinárodnými organizáciami.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart