Poľnohospodárske plodiny ako investičný inštrument sú často prehliadané. Avšak posledné mesiace boli pre poľnohospodárske plodiny obdobím nevídaného rastu – mnohé z nich rástli za posledný rok o viac ako 100 % a cena futures na kakao dokonca prekonala aj rast niektorých veľkých technologických spoločností. Plodina, ktorú mnohí z nás konzumujú v jej finálnom produkte, čokoláde, dlhodobo zápasí s problémami, a preto sa jej cena na komoditnej burze už viac ako rok a pol zvyšuje. V tomto článku sa pozrieme na to, čo stojí za rastom ceny kakaa, aký je analytický výhľad pre túto komoditu do budúcnosti a ako tento rast využiť vo svoj prospech.
Zdroj: xStation5
Koncentrovaná výroba
Kakaovník je veľmi náročná plodina, ktorá na svoju produkciu potrebuje špecifické podmienky. Z tohto dôvodu sa jeho pestovanie sústreďuje okolo strednej Afriky, na Pobreží Slonoviny, v Ghane alebo Kamerune, kde má najvhodnejšie predpoklady na rast. Až 70 % celkovej spotreby sa tak vyprodukuje v týchto oblastiach a akékoľvek ohrozenie zberu spôsobí vysokú volatilitu ceny kakaa.
K tomu dochádza aj dnes, keď prudké dažde, záplavy a vietor poškodzujú úrodu a znemožňujú zber. Kakaové bôby musia po fermentácii vyschnúť na priamom slnku, čo je pri častých dažďoch a vysokej vlhkosti vzduchu nemožné. Následná doprava do prístavov je tiež náročná, pretože väčšina ciest je hlinená, čo znemožňuje dopravu v čase záplav. Ku všetkému sa v Afrike už dlhší čas šíri choroba, ktorá opäť poškodzuje úrodu a nepriaznivo ovplyvňuje produkciu.
Trh s kakaom je už dva roky v deficite, čo znamená, že dopyt je vyšší ako produkcia a producenti čerpajú zo svojich zásob. V tohtoročnej sezóne (október 2023-september 2024) tomu nebude inak a predpokladá sa ešte výraznejší nedostatok. Prístavy na Pobreží Slonoviny hlásia na konci januára o 36 % nižší objem kakaa a produkcia Ghany sa v tejto sezóne odhaduje na 25 % nižšia. Celkový deficit na konci sezóny sa preto očakáva vo výške 375 tis. ton. To je najvyššia hodnota od doby, keď Medzinárodná organizácia pre kakao sleduje trh.
Výhľad do budúcnosti
Okrem aktuálnych problémov s chorobami a nepriaznivým počasím má produkcia kakaa pred sebou aj množstvo ďalších výziev. Jedným z nich je zmena klímy, ktorá tlačí pestovanie do vyšších nadmorských výšok. Problémom bude aj orná pôda a výnos kakaovníkov, pretože pôda po odlesnení postupne stráca živiny. Okrem toho sa odlesňovanie dažďových pralesov nepáči ani EÚ, čo sťaží obchodovanie s takto pestovanými plodinami v rámci EÚ. S rastom cien však bude v reakcii na vyššie ceny slabnúť aj dopyt, čo by teoreticky malo vrátiť trh do rovnováhy. S vyššími cenami v budúcnosti však bude pravdepodobne nutné počítať.
Ako rastúce ceny kakaa využiť na finančných trhoch?
Narozdiel od zlata nákup fyzického kakaa ako investícia samozrejme nedáva zmysel a ani ETF (presnejšie povedané ETC) na túto komoditu nie je pre tuzemského investora jednoducho dostupné. To však neznamená, že investovať do tejto plodiny je nemožné. Aj napriek vyššie spomínanej limitácii sa ponúka možností hneď niekoľko:
Pokiaľ Vás téma tradingu zaujíma, XTB predstavilo nový video kurz Trading pre začiatočníkov, ktorý je do sveta krátkodobého obchodovania skvelým úvodom.
Ďalšie aktuálne informácie o cene kakaa nájdete vo videu analytika XTB Mareka Nemkyho: https://youtu.be/7F7OAn0HqRQ
Disclaimer: „Obchodovanie je riskantné a môžete prísť o časť alebo celý investovaný kapitál. Informácie poskytnuté slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nereprezentujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania."