0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

MiCA už v 2024 a potom potopa?

Už sa to blíži! Celoplošné regulovanie krypta na úrovni Európskej únie je už za dvermi a účinnosť by regulačný rámec Markets In Crypto Assets (MiCA) mohol nadobudnúť už v roku 2024. Čo však tento regulačný rámec znamená pre používateľov krypta?

Byrokracia naša každodenná!

Prináša hlavne kopec papierovačiek! Okrem toho, že budete musieť zas všetko dokladovať, odôvodňovať a protokolovať (a nielen v elektronickej podobe) som sa dočítal, že veľmi často sa bude od subjektov vyžadovať tzv. white paper (biela kniha). Definícia z wikipedie opisuje white paper ako dokument alebo návod, ktorý má čitateľov informovať o komplexnej téme a má takisto predstaviť stanovisko a filozofiu daného subjektu voči tejto téme. Okrem iného má obsahovať, ako ste k svojmu kryptu prišli, s kým ho plánujete používať, za akých podmienok atď.

Osobne som presvedčený, že podnikateľským subjektom sa s týmto nebude chcieť babrať! Proste nebudú krypto využívať, čo znamená, že pri obchodnom styku s nimi, ho nebudeme môcť používať ani my. No možno nastane ešte niečo horšie a podľa mňa aj pravdepodobnejšie. Subjekty, ktoré budú chcieť obchodovať s kryptom alebo pomocou krypta sa odsťahujú. Poberú sa do krajín a spoločenstiev, kde krypto nie je pod takým drobnohľadom, a kde ho môžu naďalej pohodlne a prakticky využívať a nemusia si lámať hlavu nad byrokraciou. Toto výrazne oslabí našu konkurencieschopnosť v oblasti krypta. Zároveň sa ochudobníme o prístup k takýmto službám a o obrat, ktorý by z nich vyplýval.

Prečítajte si tiež: Je to oficiálne, Elon Musk kupuje Twitter.

Samozrejme EÚ myslela na všetko a od týchto povinností oslobodí, alebo keď nie priamo oslobodí aspoň poskytne isté výhody napr. ECB. Bežný človek však inú možnosť nebude mať a som zvedavý, kto sa vysomári už len z toľkých white papers!

Kto si chce prelúskať celú tú právničtinu, nech sa páči, mňa z toho už rozbolela hlava: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52020PC0593

Svojich fanúšikov si to nájde

Ďalšie čítanie a pátranie ma priviedlo k nečakanému objavu. Mnohí sa tomu tešia! Dokonca i šéf Binance Changpeng Zhao považuje správu o účinnosti MiCA za fantastickú a myslí si, že tento rámec sa stane vzorom pre celý svet a všetci sa pokúsia osvojiť si ho. Nerozumiem prečo. Možno som fakt len taký veľký kryptonováčik a niečo mi uniká a ľudia po celom svete si vydýchnu vďaka jasne stanoveným a spísaným pravidlám, ako pri obchodovaní používať kryptomeny.

Ja osobne by som chcel vedieť, ako to ešte bude vyzerať pri zdaňovaní kryptomien. Z MiCA som vyrozumel len toľko, že subjekty musia spolupracovať s príslušnými orgánmi. Teda aj s daňovými úradmi. Asi to teda zostane v rukách legislatív jednotlivých krajín a nám zostane hlboko do noci študovať pravidlá, aké na zdaňovanie krypta používa daná krajina, aby sme sa nepopálili.

Som však veľmi prostý človek a od života toho veľa nechcem, len aby sa už konečne upustilo od neustáleho zdaňovania a regulovania všetkého možného vrátane nabíjačiek a krypta PRETOŽE...

Obchody prebiehajú P2P

Viete, prečo sa nám žije (resp. aspoň žilo) tak dobre? Lebo sme žili P2P (Peer-to-Peer) čo z prekladu znamená, že transakcie prebiehajú priamo od jednej entity k druhej. Keď dvaja jednotlivci obchodujú priamo medzi sebou bez sprostredkovania treťou stranou, život vie byť aj pekný. Totiž peniaze ale aj krypto majú hodnotu vtedy keď sa „hýbu“. Keď ich ľudia môžu používať ako prostriedky obchodovania (či už na platenie, zhodnocovanie alebo ako verifikáciu atď.)

Mnohí si neuvedomujú, že súčasná inflácia a zdražovanie majú korene aj v tom, že sme na dva roky umelo a drasticky prerušili viaceré dôležité dodávateľské reťazce, čím sme znemožnili tak nevyhnutnú výmenu medzi jednotlivcami. Krypto vďaka svojej praktickosti, deliteľnosti a digitálnej podobe vie v tomto ohľade byť viac na osoh, ako si mnohí uvedomujú. Ak ho však budú nasilu regulovať a zdaňovať, ubudne aj táto jeho svetlá stránka.

A všetci, čo sa boja prania špinavých peňazí a nekalých obchodov môžu pokoje spávať i naďalej. Aj keď žiadne krypto nebolo vždy si zloduchovia našli spôsoby, ako regulácie obísť a trest neminul, ako to už vo svete chodí, len tých dobrých a spravodlivých. Stačí prestať hádzať polená pod nohy krypto-podnikateľom a uvidíte na čo všetko začnú ľudia krypto používať! Predovšetkým na obchodovanie a výmenu a nie, ako si úradníci myslia, na pašovanie drog a výrobu neregulovanej bryndze.

Článok obsahuje moje osobné názory a postrehy, nepovažujte nič v ňom za finančné poradenstvo alebo jasnovidectvo!

Ako inšpirácia poslúžil článok: https://www.kryptonovinky.sk/europska-regulacia-pre-kryptomeny-mica-sa-posunula-blizsie-k-definitivnemu-schvaleniu/

Mohlo by ťa zaujímať

cart