0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Kryptomenové podvody na vzostupe. Ako ochrániť svoje peniaze

Novodobá technológia si vyberá svoje obete. Túžba rozprávkovo zbohatnúť je čoraz viac silnejšia. Kryptomenové podvody stoja ľudí každý rok miliardy dolárov a rok 2022 bol doposiaľ tým najhorším. Zvýšenie ziskov v priebehu niekoľkých minút je rovnako pravdepodobné ako ich strata. 

Aj napriek tomu, že v roku 2022 sa kryptomeny niesli v duchu poklesov, krypto podvody boli na vzostupe. V porovnaní s rokom 2021, v ktorom straty dosiahli 1,3 miliardy dolárov, vzrástli v roku 2022 o neuveriteľných 189 %, čo predstavuje približne 3,7 miliardy dolárov. Ide tak o historické maximum podvodov v oblasti kryptomien, ktoré sa doposiaľ udiali. Ľudia každým rokom čoraz viac prichádzajú o svoje peniaze práve vďaka hackerom, scamom či iným druhov podvodov. V poslednom čase sa prípady kryptopodvodov množia. Predstavme si najčastejšie typy podvodov, s ktorými sa môžeme stretnúť. 

1. Bitcoinový podvod 

Ak vlastníte bitcoin, jedným z najbežnejších podvodov, ktorý smeruje priamo naň, je phising. V e- maile, prípadne inej správe sa hacker vydáva za konkrétnu spoločnosť či službu a snaží sa oklamať obete tak, aby prezradili svoje súkromné kľúče alebo sa ich snaží presvedčiť, aby poslali svoje bitcoiny do peňaženky podvodníka. Môžeme ich prekúknuť tak, že stránky, na ktoré odkazujú, sú častokrát klamlivé či nesprávne sformulované. Napríklad burza Bybit.com môže mať chýbajúce písmeno ako Bybit.co. Predovšetkým je dôležité zapamätať si všetky legitímne stránky, ktoré často používame, aby sme sa vyhli takémuto typu podvodu.

2. NFT podvod

Novodobé digitálne zberateľské predmety majú aj svoju negatívnu stránku. Rôzne typy NFT vytvárajú jedinečný priestor pre podvodníkov. Ak chceme vlastniť jeden z originálnych NFT predmetov, musíme sa uistiť či reálne nekupujeme falzifikát. Častokrát sa stáva, že tento skutočný a hodnotný predmet sa dostane na trh za zvýhodnenú cenu v porovnaní s trhovou. Vo väčšine prípadov ide o falzifikát. To, že ide o originál, dokážeme zistiť najmä podľa predchádzajúceho vlastníctva, podľa informácií celého NFT projektu alebo si skúste vyhľadať pôvodného umelca, kontaktovať ho a uistiť sa o jeho legitímnosti. 

3. Podvod na sociálnych sieťach 

Správa Federálnej obchodnej komisie USA z júna 2022 uviedla, že takmer polovica ľudí, ktorí od roku 2021 nahlásili stratu kryptomien, uviedla, že to začalo obyčajnou reklamou alebo príspevkom na sociálnych médiách. Podvodníci sa snažia robiť aj live prenosy na youtube, pričom často využívajú ukradnutý obsah na posilnenie autority a lákajú obyčajných ľudí rôznymi darčekmi či iným, podobným spôsobom. Majú kliknúť na odkaz, ktorý ich presmeruje na odborníkov, ktorým následne máte poslať svoje peniaze.

4. Ponziho schéma 

Určite ste už niekde počuli o perfektnej príležitosti investovať do projektu, v ktorom nakúpite kryptomenu, ktorá ešte nie je oficiálne v predaji. Takýto projekt je v rannej fáze a naskytne sa vám príležitosť kúpiť ju napr. za 50 centov s tým, že keď pôjde na burzu, bude sa predávať za 5 eur. V 99% prípadoch pôjde o ponziho schému ako vyšitú. Zakladatelia takýchto projektov sľubujú vynikajúce zisky z kryptomien, nazývajú sa odborníkmi v tejto oblasti a snažia sa preukázať vynikajúcimi znalosťami o komplexnej a novej technológii. Pri ponziho schéme ide o “zaručené” výnosy v dvojciferných číslach, čo je sľub, ktorý žiadna legitímna investícia do kryptomien nemôže zaručiť. Ak vám niekto sľubuje obrovské zisky, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o finančný podvod.

Prečítajte si tiež: Ako ovládnuť trhový cyklus. Staňte sa dobrým investorom 

BYBIT banner

5. Rug pulls 

V takomto prípade podvodníci založia coin relatívne jednoduchým spôsobom a vytvoria prijateľné prostredie na jeho zneužitie. Nechajú ho zalistovať na decentralizovanú burzu bez toho, aby prešli auditom, prípadne iným typom kontroly. V priebehu roku 2022 bolo vytvorených viac ako 117 000 podvodných coinov, ktoré nič netušiacim investorom ukradli milióny dolárov. Pri takýchto coinoch môžeme zaznamenať vysoké stúpanie ceny. Keď podvodníci pocítia, že cena je už príliš vysoká, zarobia s peniazmi investorov a investorom ostanú len bezcenné mince. To isté platí aj v prípade NFT. Ako príklad môžeme použiť projekt Mutant Ape Planet. Podvodníci skopírovali celé zbierky, aby prilákali kupcov na falošnú hru, a tak ich pripravili o 3 milióny dolárov.  

6. ”Kryptoromantické” podvody 

Tento druh podvodu stál ľudí v priebehu roku 2022 až 185 miliónov dolárov. Podvodníci zakladajú falošné profily na rôzne zoznamky, aby prilákali ľudí. Zapoja sa do obyčajnej konverzácie, kde postupom času začnú písať o kryptomenách. Snažia sa ich presvedčiť, aby zainvestovali na webovej stránke, ktorá vyzerá dôveryhodne. Obete postupne investujú po malých čiastkach a podvodníci im tvrdia, že dosahujú vysoké zisky. Keď si po niekoľkých týždňoch, niekedy aj mesiacoch presadzovania cieľa, nahromadia dostatočné množstvo peňazí, prerušia kontakt a podvod je na svete. 

Najlepším spôsobom, ako ochrániť svoje investované peniaze v kryptomenách, je urobiť si prieskum pri každom projekte. Vyhľadajte si whitelist a zistíte tak, kto je zakladateľom daného projektu. Preskúmajte si overené účty, ktoré majú históriu a reálnych sledovateľov. Iba tak dokážeme indikovať nekalú investíciu alebo podvod vo svete kryptomien. Nie nadarmo sa ale hovorí, aby sme investovali peniaze, o ktoré sme aj ochotní prísť.

ZDROJ: https://www.coindesk.com/

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart