0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Krypto NIE je v Číne zakázané

Čína by nebola Čínou, keby neexistovali spôsoby, ako obísť prísne predpisy. Vlastníctvo kryptomien je stále legálne a právne chránené. Väčšina ľudí na Západe veľmi podceňuje flexibilitu čínskeho systému. Čínski podnikatelia sú majstrami šedej zóny.

Čína a zákaz kryptomien

Počkajte - nezakázala už Čína všetko, čo súvisí s kryptomenami? Nuž, áno aj nie. Vláda zakázala všetky služby súvisiace s kryptomenami, napr. obchodné platformy, propagáciu alebo predaj, a dokonca aj ťažbu kryptomien.

Po tom, čo bola Čína dlho najväčším a najživším trhom s kryptomenami na svete, dnes celé odvetvie akoby zmizlo. Zdanlivo je tu však kľúčové slovo. Pretože Čína by nebola Čínou, keby neexistovali spôsoby, ako obísť prísne regulácie.

Napriek zákazov činností súvisiacich s kryptomenami vláda nikdy nezakázala jednu vec - skutočne vlastniť kryptomeny.

Áno, čítate správne, vlastniť Bitcoin (alebo akúkoľvek inú kryptomenu) je v Číne stále legálne a právne chránené.

A ak môžete niečo legálne vlastniť, potom máte aj právo to niekomu predať. Je to predsa legálne vlastníctvo a každý sa môže sám rozhodnúť, čo s ním urobí. Právne problémy vám vzniknú len vtedy, ak sa pokúsite založiť profesionálny obchod s kryptomenami.

Udržiavanie vlastníckych práv môže niektorých prekvapiť. Napokon, čínska vláda vníma súkromné kryptomeny zväčša ako prostriedok na pranie špinavých peňazí, daňové úniky a nezákonné získavanie finančných prostriedkov. Pre tých, ktorí Čínu dobre poznajú, to však nie je prekvapujúce. Systém je nejednoznačný.

Prečítajte si tiež: Veľká súťaž s BYBIT!

BYBIT banner

Čína a kryptomeny: V histórii sa vyskytli viaceré nedorozumenia

Čína je jedinou krajinou na svete, ktorej sa podarilo zostať oficiálne komunistickou a zároveň prevádzkovať hyperkapitalistickú ekonomiku. Rovnako sa krajine podarilo byť najväčšou ekonomikou s najprísnejšou reguláciou kryptomien a zároveň jedným z najaktívnejších trhov s kryptomenami.

Môže sa to zdať protirečivé, ale protirečenia sú presne to, čím čínska ekonomika žije. Vďaka nim je prirodzene rigidný, byrokratický systém neuveriteľne flexibilný.

Dôvody, prečo sú kryptomeny v Číne také populárne, sú zrejmé: represívna vláda, prísna kontrola kapitálu a masívny štátny dohľad. To všetko podnecuje dopyt po nemenných, na súkromie zameraných a voľne prevoditeľných aktívach.

"Číňania kupujú kryptomeny, pretože neexistuje iný spôsob, ako chrániť naše aktíva. Každý tiež vie, že akciový trh v Číne je zmanipulovaný a neefektívny a ceny nehnuteľností sú už teraz enormne vysoké. Ako inak môžeme investovať a dúfať, že si vytvoríme bohatstvo?"

Vytváranie bohatstva pre svojich občanov však určite nie je hlavným dôvodom, prečo Čína dlhodobo (polo)toleruje kryptomeny. Hlavným cieľom vlády bolo vždy zostať pod kontrolou a zároveň zostať otvorená novým, sľubným technológiám. Ako vysvetľuje Kai von Carnap, analytik najväčšieho európskeho čínskeho think tanku: "Vláda je šťastná, že môže prijímať všetky odborné poznatky v oblastiach súvisiacich s kryptomenami a blockchainom, a zároveň zamestnáva obrovské množstvo svojich inžinierov. " Niekto, kto dnes programuje na Ethereum, by totiž mohol rovnako dobre prejsť na vládne iniciatívy, ako je čínska BSN (Blockchain Service Network), alebo písať inteligentné kontrakty pre e-CNY.

Prečítajte si tiež: Pohyb Bitcoinu nad 20k zlikvidoval shorty za viac ako 400 miliónov

Systematická ambivalencia: 50 odtieňov šedej zóny

To znamená, že kryptomeny v Číne nikdy nemali skutočnú šancu byť legalizované. Znamená to však aj to, že vláda nemá dôvod ich úplne zakázať. Orgány si skôr zvolili prístup opakovaného potláčania, aby udržali masy obyvateľstva od takýchto nežiaducich aktivít. Zároveň umožňujú niektorým ľuďom hrať, pokiaľ sa nezapoja do podvodných činností alebo prania špinavých peňazí.

Tento prístup k novým technológiám a ekonomike vo všeobecnosti má systém a je prekvapivo neideologický. To je to, čo väčšina ľudí, ktorí sa na Čínu pozerajú zvonku, nechápe.

Keďže pochádzame z ústavných spoločností, v ktorých ústava jasne definuje, čo povoľuje a čo nie, väčšina na Západe veľmi podceňuje flexibilitu čínskeho systému. Vidíte niekoľko byrokratov v Pekingu, ktorí vydávajú prísne nariadenia, a beriete to za bernú mincu. Skutočná implementácia je však často úplne iná záležitosť.

Zákony v Číne nie sú pre občanov, aby ich vždy dodržiavali do písmena, vnímajú ich ako nástroj v rukách vlády. Často sa používa len vtedy, keď sa niečo vymkne spod kontroly. V praxi miestne orgány často privierajú oči. Zvonku to vyzerá dosť svojvoľne, ale pre podnikateľov, ktorí poznajú systém, existuje značný priestor. A jedno je isté: Čínski podnikatelia sú majstrami šedej zóny.

Už dlho sú zvyknutí pôsobiť na hranici legálnosti, veď až do začiatku reformného obdobia bolo v Číne všetko súkromné podnikanie nelegálne.

Zdroje: https://asia.nikkei.com, https://beincrypto.com https://forkast.news/

Mohlo by ťa zaujímať

cart