0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Krach burzy Mt. Gox - Najväčšie ohrozenie Bitcoinu v histórii!

Keď kryptomenový fanúšik sleduje fundamentálne správy, niektoré vníma ako negatívne, iné pozitívne a ďalšie ako dôležité či menej podstatné. Sú však aj fundamenty, ktoré dokážu zničiť celý trh s kryptomenami. To sú už top fundamentálne správy. Práve takouto udalosťou sa zaoberáme v tomto článku. Takýmto makro-fundamentom je krach burzy Mt. Gox v roku 2014, o ktorom by mal vedieť každý, kto sa pohybuje v oblasti kryptomien.

Logo Mt. Gox

 

Krach burzy Mt. Gox

Pre kryptomeny je rok 2014 asi najhorším a najpochmúrnejším obdobím histórie. V porovnaní s krachom japonskej kryptomenovej burzy Mt. Gox je krach FTX alebo čínsky ban len malým pohladením vánku.

Veď posúďte sami:

  • ukradnutých bolo 740 000 bitcoinov,
  • to tvorí 7 % z celkového počtu, ktorá sa má vyťažiť až v roku 2144,
  • na burze Mt. Gox sa realizovalo až 70 % kryptomenových transakcií z celkového objemu, tvorila teda majoritnú časť celého kryptomenového trhu,
  • celkovo počas jedného roka od historického maxima stratil takmer 90 % svojej hodnoty,
  • až v roku 2017 sa dostal na nové maximum.

Burza Mt. Gox najprv vyhlásila režim údržby, aby vyriešila svoje vnútorné problémy. To sa však nepodarilo a následne musela priznať rozsah celkových problémov. V marci 2014 burza Mt. Gox na svojich webových stránkach uviedla, že vo svojich starých peňaženkách s pôvodným formátom, ktoré burza používala ešte pred júnom 2011, objavila 200 000 Bitcoinov. Tieto Bitcoiny zostávajú majetkom veriteľov, zatiaľ čo spoločnosť zostáva pod ochranou pred bankrotom.

Mark Karpelés, CEO kryptoburzy, bol v Japonsku v auguste 2015 zatknutý. Následne bol obvinený z podvodu a sprenevery, hoci žiadne z týchto obvinení nesúviselo priamo s krádežou. Vo väzbe zostal do júla 2016, kedy bol prepustený na kauciu. Vyhlásil, že je nevinný a jeho proces dodnes pokračuje. Mt. Gox je aj naďalej chránená súdnym rozhodnutím pred bankrotom a celá kauza ešte nie je uzavretá.

Súčasný stav

Na kryptomenový trh to malo negatívny vplyv aj v tom, že táto udalosť otriasla dôverou investorov v celý systém, nie len túto konkrétnu burzu. O tom svedčí aj trojročná absencia nového ATH na väčšine kryptomien. Dodnes existujú dohady, že kryptomeny odcudzili samotní majitelia spoločnosti, ako uvádza Forbes.

Prečítajte si tiež: Je incident Mt. Gox FUD? Čo sa stane so 140 tisíc BTC?

BYBIT banner

Tento problém pretrváva doteraz, záväzky kryptomenovej burzy neboli vysporiadané. Vzhľadom na množstvo bitcoinov, ktoré sú súčasťou tohto problému, to tvorí aj potenciálne riziko do budúcnosti. Kryptožurnál uvádza, že „po siedmych rokoch spánku sa prebudila peňaženka s 10 000 BTC pochádzajúcich z hacku kryptoburzy Mt. Gox. Ukradnuté Bitcoiny teraz smerujú na burzu a ďalšie súkromné peňaženky. Konkrétne, 3500 BTC bolo najskôr presunutých na viacero peňaženiek a zvyšných 6500 BTC putovalo na ďalšiu, samostatnú peňaženku. Šéf analytickej firmy Cryptoquant Ki Young Ju odhalil, že 65 BTC bolo ďalej poslaných na burzu HitBTC. Sám potom burzu kontaktoval, aby zamrazili tento účet.“

Odkaz kauzy Mt. Gox

Problémy spojené s úschovou kryptomien predstavujú pre inštitucionálnych investorov jednu z kľúčových otázok týkajúcich sa kryptomien. Mt. Gox burza zďaleka nie je nejakým obyčajným výmyslom paranoidných kritikov kryptomien.

Skutočnosť, že by niekto mohol zaútočiť na burzu a behom okamihu ju urobiť nelikvidnou a tým pádom brániť obchodníkom v prístupe k ich aktívam určite kryptomenám mnoho zástancov v oblasti investičného bankovníctva nezískalo. Ak sa majú kryptomeny aj naďalej rozvíjať, otázku úschovy treba začať bezodkladne riešiť. Svet kryptomien však bohužiaľ vyrástol z dnes existujúcich platforiem a obchodných štruktúr, a postupne sa začína prelínať so svetom vysokých financií. Tieto nekompatibilné systémy sú značnou prekážkou ďalšieho rozvoja celého odvetvia, a to aj napriek tomu, že do tejto oblasti odvtedy vstúpilo množstvo inovatívnych systémov súvisiacich s bezpečnou úschovou kryptomien.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroje:

CoinDesk

Kryptožurnál

NexTech

CoinTelegraph

Mohlo by ťa zaujímať

cart