0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Elon Musk - Život vizionára a podnikateľského génia.

Elon Musk je jednou zo zásadných osobností súčasnosti, a to predovšetkým ako podnikateľ a vizionár. Množstvo ľudí ho vníma nekriticky takmer ako spasiteľa, množstvo ľudí má na neho zásadne negatívny názor. V tomto texte sa budeme venovať predovšetkým faktom, aby sme si jeho osobnosť predstavili neutrálne. Venujeme sa predovšetkým jeho podnikateľským aktivitám, a to v troch spoločnostiach - Paypal, SpaceX a Tesla. Nedávno sa stal majiteľom sociálnej siete Twiter. Na objektívne hodnotenie jeho pôsobenia v tomto segmente je však priskoro.

Život Elona Muska

Elon Musk sa narodil v roku 1971 v Juhoafrickej republike. Detské roky strávil v meste Pretória. Jeho rodina bola plná intelektuálov, čo malo vplyv na jeho ďalší rozvoj. Približne vo veku plnoletosti sa presťahoval do kanadského Ontaria, kde študoval Queen´s University.  Už v roku 1991 prestúpil na University of Pennsylvania, teda jednu z najväčších univerzít v Kanade. Takmer ihneď po ukončení štúdií (ekonómia a fyzika) sa presťahoval do legendárneho amerického Silicon Valley.

V životopise asi nie je možné opomenúť to, že patrí v súčasnosti k najbohatším ľuďom sveta. Pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach už niekoľko rokov. Jeho úspech teda nemôžeme nazvať náhodným a nezaslúženým.

Paypal

Musk nezaložil firmu Paypal, ale spojil s ňou svoju pôvodnú firmu X.com. Na trhu našiel obrovskú neefektivitu v danej oblasti, ktorú chcel využiť vo svoj prospech. Svoje konanie založil na presvedčení, že celý svet bankovníctva sa postupne presunie do online priestoru, čo, ako vidíme dnes, je realita.

Cesta však nebola jednoduchá, zmena celého odvetvia bola postupná a vyžiadala si značné finančné prostriedky nie len v rámci programovania, ale aj samotného marketingu. Do firmy Musk investoval väčšinu svojich finančných prostriedkov, ktoré mal v tom čase k dispozícii. Získal ich predajom úspešnej spoločnosti Zip2.

Musíme si uvedomiť, že Elon Musk vstupoval do extrémne zložitého sektora bez toho, aby mal v ňom dlhodobý prehľad. Paypal budoval tak, že možnosti účtu reagovali na rôzne problémy a nedostatky bankových služieb. Tým identifikoval problém a zároveň ponúkal aj jeho riešenie či odstránenie.

Po tom, ako firmu pozdvihol, nastali problémy vnútri spoločnosti. Muska odvolalo predstavenstvo z pozície generálneho riaditeľa a následne bola spoločnosť predaná za  1,5 miliardy dolárov väčšiemu hráčovi - eBay. Musk získal z predaja 180 miliónov dolárov po zdanení v roku 2022. Pôsobenie v Paypale mu prinieslo medzinárodnú pozornosť, stal sa známym vo svete financií, čo mu pomohlo v jeho ďalšom pôsobení.

SpaceX

Ešte v roku 2022 založil Elon Musk spoločnosť Space Exploration Technologies, čiže SpaceX. Hlavná myšlienka Muska bola v tom, že chcel založiť a prevádzkovať nízkonákladovú alternatívu možnosť realizovať cestovanie do kozmu. Opäť našiel určitú dieru na trhu, pretože v tom čase v danom segmente neexistovala konkurencia.

Na druhej strane v danom segmente existoval pomerne značný dopyt po týchto službách. Vychádzal z toho, že podnik musel mať omnoho nižšie náklady ako konkurencia a spoľahol sa na to, že dokáže využiť najmodernejšie komunikačné a materiálové technológie.

Prečítajte si tiež: Je to oficiálne. Elon Musk kupuje Twiter

BYBIT banner

Medzi ciele spoločnosti zaradil aj osídlenie Marsu, čo podľa Muskovho názoru absentovalo v cieľoch a plánoch vesmírnej agentúry NASA. Súčasťou týchto plánov teda bolo vytvoriť z ľudskej rasy medziplanetárny druh.

Už pri založení spoločnosti bol poučený z predchádzajúcich problémov, a tak jeho investícia bola približne 100 miliónov dolárov. Dôvodom bolo, aby bol jeho podiel jednoznačne majoritný a mal na chod spoločnosti rozhodujúci vplyv.

Pôsobením v SpaceX do svojho portfólia priniesol novú oblasť, ktorá mu zabezpečila jeho celosvetovú popularitu. Aj vďaka jeho angažovanosti v danej oblasti sa podľa mnohých stal prorokom či mesiášom. Samozrejme tieto názory musíme vnímať ako prehnané. Je však potrebné uznať, že z marketingového hľadiska je to pre neho výhodné riešenie.

Tesla

Tesla je americká spoločnosť, ktorá sa sústredí primárne na výrobu elektromobilov a systémov udržateľnej energie. Jej záujem zahŕňa aj výroba batérií a solárnych panelov, rovnako ako aj nabíjačiek. a teda vyrába najmä elektromobily, batérie, solárne panely a pod. V súčasnosti je Elon Musk generálnym riaditeľom spoločnosti a organizácii opisuje ako nezávislú a inovatívnu automobilku. Jej cieľom je výroba a predaj elektromobilov za nízke ceny širokej verejnosti.

Automobilku Tesla Motors založili v roku 2003  Eberhard a Terpenning s cieľom vyrábať automobily na elektrický pohon. Elona Muska  oslovili ako jedného z potenciálnych investorov. Za pomerne nízku investovanú sumu 6,5 milióna dolárov sa stal najväčším podielnikom Tesly a predsedom spoločnosti. Dnes patrí Tesla medzi najväčšie globálne spoločnosti a jej generálny riaditeľ Elon Musk je najbohatším človekom na svete.

Opäť našiel na trhu priestor pre uplatnenie svojich myšlienok. Elektromobilita bola v začiatkoch a bolo to nové odvetvie. Opäť musí bojovať s určitým štandardom v danej oblasti, a to v podobe viac ako storočia skúseností etablovaných automobiliek. Ako misiu spoločnosti uvádza vybudovanie najpríťažlivejšej automobilky 21. storočia tým, že bude na čele globálneho prechodu na elektromobilitu.

Charizma Elona Muska

Za pozornosť určite stojí Muskova schopnosť zaujať a pre svoje myšlienky získať masy ľudí. To platí o všetkých firmách v jeho portfóliu. Je možné, že aktuálna akvizícia Twiteru bude prelomová a bude vnímaná negatívne. V tomto prípade je však ešte skoro hodnotiť.

Dôležité je, že všetky veľké spoločnosti, do ktorých Musk vstúpil, dokázal pozdvihnúť. Spájajú sa nie len s ekonomickým úspechom, ale aj s posilnením jeho verejného vnímania a popularity. Tieto úspechy môžeme pripísať jeho schopnostiam, ale predovšetkým charizme, z ktorej dokázal urobiť súčasť svojho podnikania.

U kryptokomunity si vyslúžil spočiatku pozitívny imidž, čo však následne prešlo do značne negatívnych konotácií. Nezabudnime na jednu vec. Či už patríme k jeho podporovateľom alebo odporcom. Podnikateľské úspechy si zaslúžil vlastnou prácou, a to musíme rešpektovať.

 

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroje:

HUGHES, John. Anti-Ads: The Elon Musk Approach to Marketing in the Digital Age. Velocitize.com [online]. 2019.

KHEMCHANDANI, Arkin. 15 Lessons to Learn from Tesla’s Marketing Strategy. Growfusely.com [online], 2020.

KLESLA, Jan. Elon Musk: Mistr manipulace s davy i kapitálovými trhy. Ceskapozice.lidovky.cz [online], 2021.

MUEGGE, Steven a Ewan REID. Elon Musk and Space X: A Case Study of Entrepreneuring as Emancipation. Technology Innovation Management Review [online]. 2019, vol. 9.

NAGELHOUT, Ryan. Elon Musk : Space Entrepreneur, Greenhaven Publishing LLC, 2017.

Mohlo by ťa zaujímať

cart