0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Decentralizácia v službách dobra. - Blog od Michala.

Veľmi často musím dlho a úmorne hľadať, či ma vôbec niečo zaujme, nech mám o čom písať. Preto mi nesmierne odľahlo, keď som dnes ráno otvoril Kryptonovinky a tam uvidel tento článok. Pomyslel som si, konečne aj celkom veľký a kompetentný hráč apeluje na tie ľudskejšie a pre jednotlivcov prívetivejšie stránky krypta. Konečne čítam o niekom, kto nechce len nalákať ľudí na podradné coiny, pofidérne NFT alebo zradné burzy, aby cudzie peniaze mohol rýchlo spreneveriť na vlastné sebecké účely. Dnes si teda na základe príspevku zakladateľa kryptomeny Cardano (ADA) Charlesa Hoskinsona povieme dačo viac o decentralizácii.

Decentralizácia a prečo ju podľa Charlesa Hoskinsona potrebujeme

Ešte stále doznieva krach burzy FTX a vo vzduchu visia ďalšie a ďalšie katastrofické scenáre. Myslím si, že pes je ale zakopaný niekde inde. Lebo gro veci nie je v tom, že problém by súvisel priamo s kryptom. Kryptomeny sú len prostriedok oslobodený od kognitívnych prešľapov spočívajúcich v ľudských mysliach. Skutočný problém nájdeme v samotných ľudských mysliach. Preto si musí každý naložiť so svojim kryptom podľa vlastného uváženia. Charles Hoskinson to krásne zhrnul v nasledujúcich dvoch vyjadreniach:

„Zlyhania, ktoré nastali, nie sú zlyhaniami protokolov, nie sú zlyhania DeFi. Sú to zlyhania dôvery, sú to zlyhania regulácií, sú to zlyhania ľudí. Tieto zlyhania dôvery v kryptopriemysle aj v tradičnom finančnom priemysle, vedú ľudí posunúť sa od spoločností a vrátiť sa k protokolom.“

„Ľudia majú radi centralizáciu, pretože im dáva konzistentnosť, efektivitu a optimalizáciu. Potom však musia vždy v určitom bode znášať následky, pretože ľudia robia chyby, alebo sú skorumpovaní. Videli sme to pri FTX a aj pri Lune.“

Jednoduchšie povedané, ak nechávate svoje krypto spravovať niekým iným, a ak tak urobia viacerí, jedna chyba spravujúcej osoby bude mať za následok, že na to doplatia všetci, ktorí si svoje krypto nechali u tejto osoby spravovať. Preto potrebujeme decentralizáciu. Aby každý z nás mal svoje krypto úplne pod svojou kontrolou a riskoval s ním, koľko sa mu len zachce, a ako sa mu zachce. Dosť ma irituje, keď veľkí „snílkovia“ sa na sociálnych sietiach fňukajú a ja musím strácať čas ich neopodstatnenými vzlykmi. Ako sa kvôli kryptu dostali do finančných ťažkostí, ako im krypto zruinovalo život atď. Čo je samozrejme blbosť!

Myslite na decentralizáciu, lebo krypto nebude myslieť za vás

Nadväzujem na svoje úvahy vyššie. Krypto za nič nemôže, na vine sú ľudia a ich konanie. Krypto ani nie je všeliek na zlú finančnú situáciu (či už globálnu alebo lokálnu). Ešte raz zopakujem, kryptomeny sú len prostriedok, ktorý my ľudia môžeme využívať podľa našej ľubovôle. Občas sa stane, že niekto sa na krypte popáli, príde oň, zlyhá mu technika alebo ja neviem ešte čo. To je však bežný kolobeh života. Šťastné a nešťastné náhody nás budú v živote sprevádzať bez ohľadu na to, či budeme alebo nebudeme vlastniť kryptomeny.

Ja osobne si myslím, že kryptomeny sa bez decentralizácie nezaobídu, pretože ich vnímam ako čisto osobnú jednotku. Kryptomena je deliteľný celok ktorého časť môžem spravovať ja sám. Môžem sa zároveň rozhodnúť, na aké účely túto časť použijem. Zároveň sa tento celok nedá na požiadanie vymazať, ani nafúknuť, preto má podľa mňa veľkú výhodu oproti fiat menám. Nedokážem si predstaviť, aby môj podiel z kryptomien uchovával niekto iný a ja by som ani nemohol povedať, čo sa s ním stane.

Dokonca aj Charles Hoskinson sa vo vyššie uvedenom článku dištancuje od toho, ako verejnosť s jeho kryptomenou nakladá. Z jeho slov som vyčítal, že síce kryptomenu vytvoril a podieľa sa na jej spravovaní, ale čo s ňou ľudia urobia je už len v ich réžii. Tým sa nezrieka zodpovednosti, len prijíma zodpovednosť za to, čo vie ovplyvniť. Apropo zodpovednosť je perfektné kľúčové slovo pre môj záverečný odsek.

Prečo sa ľudia boja decentralizácie? Lebo vyžaduje osobnú zodpovednosť!

Podľa mňa sú kryptomeny skvelý nástroj slobodného podnikania a konania, ale kto chce byť slobodný, musí znášať svoj podiel zodpovednosti. A kryptomeny nie sú žiadnou výnimkou! Kto ich chce používať, musí sa o ne starať a nájsť pre ne využitie. Nik iný nenesie zodpovednosť za to, čo sa s ich kryptomenami stane, ako samotní používatelia. Lenže ľudia sa nechali opantať a myslia si, že na drahých kovoch, akciách a aj kryptomenách ľahko a hlavne rýchlo zarobia.

Prečítajte si tiež: Powell potvrdil, že pravdepodobne dôjde k menšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb.

BYBIT banner

Spomínam si na jedno úsmevné video od Juraja Karpiša, v ktorom hovoril o tom, že ľudia často volajú svojim finančným poradcom len s jednou otázkou: „Už som bohatý“? Dúfam však, že viacerí aspoň tušíme, že svet tak nefunguje, pretože ani kryptomeny tak nefungujú. Kto chce kryptomeny mať a užívať si ich, musí s nimi pracovať a byť za ne zodpovedný. Decentralizáciu a individuálne využívanie kryptomien som už aj ja viackrát spomínal napr. tu. Našiel som aj celkom zaujímavý článok, ako decentralizácia kryptomien vie pomôcť aj v tých najhorších časoch. Kto chce, tu si ho môže prečítať. Varujem však, na moje pomery je to trocha moc chválospev.

Na úplný záver chcem už len apelovať na všetkých kryptochtivých. Kryptomeny sú tu pre každého, kto sa o ne chce starať. Môže ich vlastniť skutočne každý. Vyžadujú si však vašu pozornosť a starostlivosť. Ale vy sami sa rozhodnete, ako hlboko sa do kryptomenového mora ponoríte a koľko duševnej, fyzickej a „finančnej“ energie im budete venovať.

Znova pripomínam, že toto sú len moje úvahy a žiadna forma finančného poradenstva.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart