Nie všetky kryptomeny prichádzajú na trh s niečím novým. Niektorým stačí logo s podobizňou psa, iným zas meno s nejakou variáciou najznámejšieho miliardára. To neplatí o ekosystéme, ktorý predstavujeme v tomto texte. Ide o Cosmos ekosystém s tokenom ATOM.
Nápad, ktorý stojí na začiatku tohto projektu spočíva v myšlienke ponúknuť ekosystém prepojených blockchainov a vyriešiť tým problém škálovateľnosti a drahých a pomalých transakcií. Podobne môžeme ekosystém vysoko hodnotiť aj z pohľadu ekologickej záťaže, ktorú so sebou prináša protokol proof-of-work.
Cosmos sa tak pohybuje v priestore s potenciálom a snahou vyriešiť jedny z najväčších problémov blockchainového priemyslu. Nie je možné tvrdiť, že ho vyrieši, ambíciu však na to má. Cosmos (ATOM) je relatívne nová kryptomena, ktorá bola spustená v marci 2019. Cosmos je decentralizovaný ekosystém, ktorý umožňuje vytvárať a interagovať s viacerými samostatnými blockchainmi pomocou tzv. Inter-Blockchain Communication (IBC) protokolu. Tento protokol umožňuje blockchainom v rámci ekosystému Cosmos komunikovať a spolupracovať na rôznych úlohách, ako je výmena tokenov a informácií, zdieľanie zdrojov a vytváranie nových blockchainov. To ide s trendom zdieľanej ekonomiky vo všeobecnej rovine.
Projekt Cosmos chce ponúknuť blockchain, ktorý bude vďaka modulárnemu rámcu technologicky menej zložitý pre vývojárov. Vďaka protokolu Interblockchain Communication má byť zaistená vzájomná komunikácia blockchain sietí, čím dôjde k zabráneniu fragmentácie.
Začiatky projektu Cosmos môžeme datovať do roku 2014, kedy bol založený tzv. Tendermint Inc. Tendermint BFT je doteraz najpokročilejšia implementácia BFT (Byzantine Fault Tolerance) konsenzuálneho algoritmu a Proof-of-Stake (PoS) krypto-ekonomiky.
Spoluzakladatelia Tendermintu boli Jae Kwon, Zarko Miloševič a Ethan Buchman. Sú to pomerne známe mená kryptomenovej komunity. V súčasnej dobe je generálny riaditeľ Tendermintu Peng Zhong, ktorý nahradil Jae Kwona v roku 2020. V roku 2016 uzrel svetlo sveta white paper Cosmos. Rok 2015 tvorí počiatok distribúcie tokenov ATOM.
Prečítajte si tiež: Rozdiely medzi kryptomenami a tokenmi
Ako výhody vnímame:
Tieto výhody robia ekosystém Cosmos atraktívnym pre mnohých používateľov a podniky, ktoré hľadajú bezpečný, škálovateľný a interoperabilný blockchain pre svoje potreby. Ekosystém teda zaujal aj neretailových klientov.
Ako nevýhody vnímame:
Uvedené nevýhody nie sú nevyhnutne špecifické pre ekosystém. Vzťahujú sa aj na iné kryptomeny a blockchainy.
DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.
Zdroje:
https://cosmos.network/