0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Cosmos ekosystém ako budúcnosť krypta

Nie všetky kryptomeny prichádzajú na trh s niečím novým. Niektorým stačí logo s podobizňou psa, iným zas meno s nejakou variáciou najznámejšieho miliardára. To neplatí o ekosystéme, ktorý predstavujeme v tomto texte. Ide o Cosmos ekosystém s tokenom ATOM.

Nápad, ktorý stojí na začiatku tohto projektu spočíva v myšlienke ponúknuť ekosystém prepojených blockchainov a vyriešiť tým problém škálovateľnosti a drahých a pomalých transakcií. Podobne môžeme ekosystém vysoko hodnotiť aj z pohľadu ekologickej záťaže, ktorú so sebou prináša protokol proof-of-work.

 

Pôsobnosť ekosystému

Cosmos sa tak pohybuje v priestore s potenciálom a snahou vyriešiť jedny z najväčších problémov blockchainového priemyslu. Nie je možné tvrdiť, že ho vyrieši, ambíciu však na to má. Cosmos (ATOM) je relatívne nová kryptomena, ktorá bola spustená v marci 2019. Cosmos je decentralizovaný ekosystém, ktorý umožňuje vytvárať a interagovať s viacerými samostatnými blockchainmi pomocou tzv. Inter-Blockchain Communication (IBC) protokolu. Tento protokol umožňuje blockchainom v rámci ekosystému Cosmos komunikovať a spolupracovať na rôznych úlohách, ako je výmena tokenov a informácií, zdieľanie zdrojov a vytváranie nových blockchainov. To ide s trendom zdieľanej ekonomiky vo všeobecnej rovine.

 

Kto je za ním a čo ponúka

Projekt Cosmos chce ponúknuť blockchain, ktorý bude vďaka modulárnemu rámcu technologicky menej zložitý pre vývojárov. Vďaka protokolu Interblockchain Communication má byť zaistená vzájomná komunikácia blockchain sietí, čím dôjde k zabráneniu fragmentácie.

Začiatky projektu Cosmos môžeme datovať do roku 2014, kedy bol založený tzv. Tendermint Inc. Tendermint BFT je doteraz najpokročilejšia implementácia BFT (Byzantine Fault Tolerance) konsenzuálneho algoritmu a Proof-of-Stake (PoS) krypto-ekonomiky.

Spoluzakladatelia Tendermintu boli Jae Kwon, Zarko Miloševič a Ethan Buchman. Sú to pomerne známe mená kryptomenovej komunity. V súčasnej dobe je generálny riaditeľ Tendermintu Peng Zhong, ktorý nahradil Jae Kwona v roku 2020. V roku 2016 uzrel svetlo sveta white paper Cosmos. Rok 2015 tvorí počiatok distribúcie tokenov ATOM.

Prečítajte si tiež: Rozdiely medzi kryptomenami a tokenmi

BYBIT banner

 

Výhody ekosystému Cosmos

Ako výhody vnímame:

  • Škálovateľnosť: Cosmos umožňuje rýchle a jednoduché vytváranie nových blockchainov a ich interakciu s inými blockchainmi v rámci ekosystému. To umožňuje rýchlejší a efektívnejší prenos informácií a tokenov.
  • Bezpečnosť: Cosmos používa rôzne mechanizmy, ako je napríklad konsenzus mechanismus Tendermint, na zabezpečenie bezpečnosti a integritu blockchainov v rámci ekosystému.
  • Interoperabilita: Cosmos umožňuje rôznym blockchainom komunikovať a spolupracovať v rámci ekosystému. To zvyšuje možnosti pre používateľov a podniky, ktoré môžu využívať rôzne blockchainy na rôzne účely.
  • Vývojárska podpora: Ekosystém Cosmos má aktívnu vývojárska komunitu, ktorá poskytuje podporu a nástroje pre vývoj nových blockchainov a aplikácií.
  • Ekologickosť: využívanie Proof of Stakenamiesto Proof of Work, ktorú používajú niektoré iné blockchainy.

Tieto výhody robia ekosystém Cosmos atraktívnym pre mnohých používateľov a podniky, ktoré hľadajú bezpečný, škálovateľný a interoperabilný blockchain pre svoje potreby. Ekosystém teda zaujal aj neretailových klientov.

 

Nevýhody ekosystému Cosmos

Ako nevýhody vnímame:

  • Novota: Cosmos je stále relatívne nový ekosystém a niektoré funkcie a aplikácie ešte nie sú dostatočne vyvinuté a otestované.
  • Komplexnosť: IBC protokol, ktorý umožňuje interakciu medzi blockchainmi v rámci ekosystému, je pomerne komplexný a náročný na implementáciu. To súvisí s vyššou náročnosťou a cenou vývoja nových blockchainov a aplikácií.
  • Konkurencia: V súčasnosti medzi kryptomenami začína množstvo ekosystémov a platforiem. V budúcnosti budú jeho konkurenciou.
  • Centrálna kontrola: Zatiaľ čo Cosmos sa snaží byť decentralizovaným ekosystémom, niektoré funkcie a rozhodnutia môžu byť stále pod kontrolou niekoľkých veľkých hráčov, čo môže ovplyvniť jeho úspech a stabilitu.
  • Regulačné riziká: Kryptomeny a blockchainy podliehajú rôznej regulácii jednotlivých jurisdikcií, ktoré sa môžu líšiť v rôznych krajinách a regiónoch. To tvorí pre rozvoj a používanie ekosystému Cosmos v niektorých oblastiach.

Uvedené nevýhody nie sú nevyhnutne špecifické pre ekosystém.  Vzťahujú sa aj na iné kryptomeny a blockchainy.

 

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

 

Zdroje:

https://cosmos.network/

Mohlo by ťa zaujímať

cart