0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Čakajú trhy lepšie časy? Tento týždeň nás čakajú dve dôležité makroekonomické udalosti!

Americké trhy pravdepodobne opäť čakajú turbulentné chvíle, najmä v dôsledku zverejnenia dvoch kľúčových údajov o ich ekonomike. Ide o zverejnenie inflácie v USA (utorok 13. decembra o 14:15) a potom o zverejnenie rozhodnutia o úrokových sadzbách v USA (streda 14. decembra o 19:45), presnejšie o tom, ako FED zvýši úrokové sadzby.

Čo môžeme očakávať od FEDu?

Tieto rokovania často sprevádza vysoká volatilita nielen v USA, ale aj na svetových trhoch. Tento týždeň však môže byť dôležitejší ako tie predchádzajúce. Úrokové sadzby FED štyrykrát po sebe zvýšil 0,75 %, ale tento týždeň trhy očakávajú, že FED zvýši úrokové sadzby len o 0,5 %, čo nedávno navrhli aj predstavitelia FEDu vrátane Jeroma Powella. To by znamenalo dlho očakávaný "obrat" FEDu, teda bod obratu, keď sa síce sadzby budú naďalej zvyšovať, ale už nie tak agresívne. Na druhej strane, v prípade ďalšieho zvýšenia sadzieb o 75 bázických bodov môžeme očakávať pomerne negatívnu reakciu trhov.

Vodítkom môžu byť už spomínané údaje o inflácii, ktoré budú zverejnené deň predtým a sú jedným zo základných ukazovateľov pri rozhodovaní FEDu o úrokových sadzbách.

Aký je stav inflácie v USA

Inflácia v USA od júna sústavne klesá, pričom v tomto období sa znížila z 9,1 % na 7,7 %, pričom výrazný pokles nastal najmä v poslednom mesiaci (0,5 %). Toto zníženie však bolo spôsobené predovšetkým jednou položkou - cenami energií. Preto stále nie je jasné, či celková inflácia skutočne klesá. Ak teda v utorok vyjdú nepriaznivé údaje, mohlo by to mať veľký vplyv na to, ako FED rozhodne o úrokových sadzbách v nasledujúci deň.

Prečítajte si tiež: Powell potvrdil, že pravdepodobne dôjde k menšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb.

Kde môžeme sledovať aktuálne informácie

Pre tých, ktorí chcú byť v obraze a prípadne využiť nadchádzajúcu volatilitu, bude XTB vysielať priame komentáre k obom podujatiam. Moderovať ich budú Jiří Tyleček, Štěpán Hájek a Martin Jakubec.

V Utorok 13. 12. o 14:15. Môžete sledovať živý komentár US CPI  (inflácia v USA) na tomto linku

V Stredu 14. 12. o 19:45. Môžete rovnako sledovať živý komentár FOMC (úrokové sazby)

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroj: https://www.xtb.com/sk

Mohlo by ťa zaujímať

cart