0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Ako si znížiť priemernú nákupku?

Väčšina ľudí pri svojom hodle hľadá spôsob ako ho využiť viac ako na to aby ležal na trezore. Sú k dispozícii rôzne likvidity pooly alebo staking. Problém je v tom, že je táto možnosť dostupná iba pre čast kryptomien. Napríklad BTC takú možnosť nemá. Preto si v tomto článku predstavíme alternatívy.

Ako si znížiť priemernú nákupku?

Ako-si-znizit-priemernu-nakupku-hodl

Staking

Staking je proces, pri ktorom môžu držitelia tokenov kryptomien získať ďalšie tokeny držaním alebo "stakingom" svojich tokenov v peňaženke s kryptomenami. Možno to považovať za spôsob, ako získať návratnosť investície z kryptomeny. Keď užívateľ stakne svoje tokeny, v podstate sa zaväzuje, že jeho tokeny budú slúžiť ako zábezpeka, ktorá pomôže zabezpečiť sieť a potvrdzovať transakcie. Na oplátku za svoj príspevok do siete môžu “stakingom” získať ďalšie tokeny ako odmenu. Konkrétne detaily procesu stakingu sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej kryptomeny a siete. Tento proces sa dá využiť len pri kryptomenách, ktoré sú zabezpečené formou proof of stake (PoS), napríklad ethereum. Mnoho burz umožňuje staking cez ich vlastné pooly pre PoS, avšak vytvorili si podobný štýl odmeňovania aj pre coiny, ktoré sú proof of work (PoW). Mnoho búrz túto funkciu nazýva “earn” (napríklad Binance earn). Kde sa v systéme vytvorí odmena nie je predmetom tohto článku.

Chcel by som upozorniť, že u sporiacich účtov aj pri stakovaní sa líši odmena medzi jednotlivými menami na základe rizikovosti danej meny. Napríklad zapožičanie na 30 dní vašich BTC dostanete na Binance ročný úrok 1.5%, pre BNB je to 3.2% a pre coin AXS je to 45% ročne. S rizikom daného coinu sa zvyšuje odmena.

Ak by ste chceli svoje coiny zo stakingu alebo earnu vybrať predčasne, tak len za podmienky, že sa vzdávate celej odmeny. 

DCA

Princíp nakupovania DCA metódou sa osvedčil rokmi. Ide o pravidelné postupné prikupovanie aktív vo fixnej dolárovej hodnote. Bez ohľadu na cenu aktíva musí byť suma vždy rovnaká. Dosiahne sa tak určitý priemer, ktorý je z dlhodobého hľadiska dokupov dokázateľne zhodnotený v pluse.

DCA sa najviac využíva práve pri Bitcoine, no nie je problém ho využiť aj pri iných aktívach so silným fundamentom ako napríklad S&P500. Výhodou tejto metódy je fakt, že vy ste vlastníkom daného aktíva a kedykoľvek ho môžete predať. (V krypte je vlastníctvo sporné ak to držíte na burze a nie na hardwarovej peňaženke)

Lacnejší nákup

Najznámejším spôsobom ako znížiť priemernú nákupnú cenu vášho aktíva je lacnejší nákup, dokupovať prepady alebo striktne dodržiavať nejaké rozostupy nákupov, napríklad vždy ak cena klesne o 10% od predošlého nákupu tak dokúpite. Je to relatívne stresujúci štýl, lebo je nutné často sledovať cenu a podľa nej a aktuálneho sentimenu sa rozhodovať. Vie to byť psychicky náročné nepodľahnúť tlaku okolia a nenaskočiť na nesprávnu stranu. V tomto prípade ako aj vo všetkých prípadoch spomínaných v tomto článku, je nutné zvoliť správne aktívum, ktorému chcete znižovať priemernú vstupnú cenu. Tu môže nastať stav, že už nikdy nenakúpite.

Hodlbot – hodlbot.eu

Hodlbot je bot, ktorý množí zvolené aktívum. Napríklad ak zvolíme obchodovaný pár BTC/USDT, je nutné mať alokovaný kapitál vo forme BTC aj v USDT.
Všetci vieme, že cena Bitcoinu vie behom chvíle vzrásť o desiatky percent a behom pár dní stratiť viac než sú zisky z posledných dní. Spomínaná udalosť na týždňovom grafe vytvorí takzvaný červený knot, ktorý určite mnoho traderov využilo na svoje profity a zároveň mnoho ludi sa nechalo oklamať a naskočilo na opačnú stranu.

Ako-si-znizit-priemernu-nakupku-sviecky

 

S Hodlbotom by ste z tejto situácie profitovali aj vy, lebo bot vytvorí malý profit z každého dvojobchodu (nákup a predaj). Predstavte si, že bot nakúpi 0.10 BTC na cene 10 000$ (stálo by to 1000$), následne pri raste ceny napríklad o 10% (t.j. na cenu 11 000$), bot uskutoční predaj v hodnote 1000$ pozorný čitateľ si spočítal, že by sa jednalo o predaj BTC v objeme 0.090909. Znamenalo by to, že by kúpil viac, než predal, spomínaný dvojobchod by naakumuloval zisk 0.1 - 0.90909 čo je číslom 0.009091 BTC. Cena ktorú zaplatíme za tento BTC je presne 0$ (nákup v rovnakej fiatovej hodnote ako predaj avšak v inej cene podkladového aktíva generuje zisk uchovávaný v danom aktíve - BTC.)

Takéto obchody bot sleduje 24/7 a nenechá si ujsť žiadnu príležitosť. Pokiaľ je splnená podmienka, že podkladová cena obchodovaného aktíva je v intervale, na ktorom je botovi umožnené obchodovať. (Bot má alokovaný kapitál LEN ak sa cena pohybuje vo vopred určenom intervale.) Čím väčší interval, tým konzervatívnejší prístup. Jedná sa o algoritmus, ktorý sleduje pár vstupných parametrov, na základe ktorých sa rozhodne kúpiť alebo predať. Medzi jeho vstupné parametre nepatria titulky a články z novín, posty z twitteru a ani to, ako moc cena za posledný čas padla. Keďže bot pracuje 24/7 tak pracuje aj keď spíte, keď ste v práci, škole, divadle, kine, pracuje proste stále. Dokáže urobiť stovky obchodov za mesiac a tým citeľne znížiť priemernú nákupnú cenu vášho aktíva.

Na nasledujúcom grafe skúsim vysvetliť jeden z backtestov Hodlbota. Jedná sa o dvojročný backtest spustený 1.1.2021 a ukončený 1.1.2023 na ktorom si ukážeme ako bot množí a znižuje nákupnú cenu vašich aktív. Na začiatku bol alokovaný kapitál 10000$ pričom 4080$ ostalo vo fiate a zvyšok bol v BTC (0.20772). Štart bol na cene 28500$ za BTC. K dátumu ukončenia backtestu bola cena 16488$, čo je o 42% menej než na začiatku avšak hodnota celého portfólia činila 8807$, čo je skoro o 12% menej než na začiatku. Čo to znamená? Ako z názvu bota vyplýva tak predpokladáme, že množené aktívum vytvorí nové ATH. Prepočítajme si akú by malo portfolio hodnotu, keď sa cena impulzovo navráti na cenu pri štarte bota (28500$). Celková hodnota kapitálu by bola viac ako 13270$, časť tohto kapitálu bude alokovaný vo fiate 4080$ (rovnako ako na začiatku) avšak 0.322719 BTC.

Som si istý, že ľudia, ktorí potrebujú všetko vidieť v číslach, tak práve počítajú. Podme počítať s nimi. Na začiatku bolo kúpených 0.20772BTC za 5920$ (10000$ - 4080$) s priemernou nákupnou cenou 28500$. Poďme vypočítať priemernú nákupnú cenu po dvoch rokoch používania bota máme na účte 0.322719BTC stále za cenu 5920$ (do systému sme nepridali žiaden kapitál a zároveň máme 4080$ vo fiate) takže 5920 / 0.322719 = 18344$. Určite je už to všetkým jasné, ale pre istotu nech to máme napísané. Za dva roky sa znížila priemerná nákupná cena 18344$ z pôvodných 28500$, čo činí poklese priemernej nákupnej ceny o 35% bez pohnutia prstom, bez sledovania grafu, správ a nervózneho spánku spôsobeného otázkou, či je na čase predávať alebo kupovať. Bot tlmí pád ceny množeného aktíva a zároveň, ak máte bota pusteného dostatočne dlho, tak vám namnoží násobky vloženého kapitálu. zdroj https://stats.botcalculator.com/statistics

PS: za vyskúšanie tohto bota nič nedáte, vyskúšanie je totiž úplne zdarma viac informácii na hodlbot.eu

Samozrejme je to aj o nastavení bota. Môžete ho nastaviť agresívnejšie alebo konzervatívnejšie (prezentované je konzervatívne nastavenie). Viac o tom ako môžete daného bota uchopiť a nastaviť sa dočítate na hodlbot.eu

Ako-si-znizit-priemernu-nakupku-graf

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart