0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

29/09/22 Powell a Lagardová žiadajú väčšiu reguláciu pre DeFi a Stablecoiny

Regulácia sektora decentralizovaných financií (DeFi) sa opäť dostala do centra pozornosti popredných centrálnych bankárov.

Zhrnutie tlačovej konferencie

Christine Lagarde z ECB, Jerome Powell z Federálneho rezervného systému a generálny riaditeľ BIS Agustin Carstens sa v utorok zúčastnili na online paneli organizovanom Bank of France. Účelom sa bolo podeliť o svoje názory na sektor decentralizovaných financií (DeFi), pričom sa zhodli, že je potrebná širšia regulácia.

Podľa generálneho riaditeľa Bank for International Settlements (BIS) Carstensa je jedným z veľkých problémov to, že DeFi vo svojej súčasnej podobe je v podstate o transakciách „samoodkazovania“, ktoré nie sú viazané na skutočné transakcie.

„Aplikácie DeFi uľahčujú požičiavanie a obchodovanie. Sprostredkovatelia sú však vystavení aj tradičným rizikám, ako je likvidita, riziko protistrany a riziko pákového efektu. DeFi nemá žiadnu infraštruktúru, ktorá by sa s tým vysporiadala,“ povedal Carstens.

Prečítajte si tiež: 27/09/22 Robinhood uvádza USDC ako prvý Stablecoin na obchodnej platforme

Podľa Carstensa sa aplikácie DeFi v podstate spoliehajú na kolateralizované dohody, a preto sú stablecoiny „mazivom v kolesách v DeFi“. Kolateralizácia však často nie je účinná. Riadenie mnohých transakcií DeFi nie je dobre zavedené a do veľkej miery závisia od spoločností, ktoré robia príliš veľa vecí súčasne bez primeraného riadenia a zodpovednosti, zdôraznil Carstens.

To všetko vedie Carstensa k presvedčeniu, že DeFi má „štrukturálne problémy a „vnútorné slabiny“. Nie je prekvapujúce, že sme v sektore zaznamenali nejaké problémy so stabilitou – niečo, čo sa ho podľa šéfa BIS týka najviac.

Vyjadrenie Jerome Powella

Predseda Federálneho rezervného systému USA Jerome Powell medzitým povedal, že normalizácia menovej politiky, ktorú sme nedávno videli na celom svete, len odhalila významné štrukturálne problémy v ekosystéme DeFi, no nezdá sa, že to môže byť teraz skutočný problém.

Skutočnou otázkou podľa Powella je, že v rámci ekosystému DeFi existujú väčšie štrukturálne problémy vrátane nedostatku transparentnosti.

„Dobrou správou je, že (z hľadiska finančnej stability) interakcia medzi ekosystémom DeFi a tradičným bankovým systémom nie je v tomto bode taká veľká. Boli sme svedkami DeFi hnutie, ale nemalo to významný vplyv na širšiu finančnú stabilitu,“ povedal Powell.

Predseda Fedu však zdôraznil. "Táto situácia nebude pretrvávať donekonečna“ a že „musíme byť veľmi opatrní, ako sa tieto krypto aktivity prijímajú v rámci regulačného obvodu“.

DeFi je „úplne iné zviera“

Ravi Menon, výkonný riaditeľ Monetary Authority of Singapore (MAS), poukázal na dôležitosť rozlišovania rôznych komponentov krypto ekosystému. Ďalej druhov rizík a výhod, ktoré každá z nich predstavuje.

„Ak sa napríklad pozriete na tokenizované aktíva, existuje veľa bánk, ktoré s tým experimentujú. Predstavujú menšie riziko, ale nie sú prevládajúcou časťou ekosystému, aj keď práve v tomto spočíva skutočný potenciál,“ povedal Menon.

Ďalšou zložkou sú skutočné kryptomeny, „pre ktoré nevidím žiadnu výkupnú hodnotu,“ dodal.

„Špekulácie o týchto kryptomenách viedli k zmenám cien, ktoré nemajú nič spoločné so základnou ekonomickou hodnotou,“ povedal Menon.

Podľa jeho názoru je však DeFi „úplne iné zviera“ a najväčším problémom je, že nevidí, kde možno uplatniť predpisy, keďže protokoly sú decentralizované.

„V decentralizovanom svete to nemôžete urobiť s algoritmom, [...] a ak je to niečo, čo môžeme prekonať, vidím v DeFi určitý posun. V opačnom prípade by to mohlo byť prekážkou hry,“ povedal Menon.

Prečítajte si tiež: 22/09/22 Ako dopadlo zasadnutie FOMC? Prinášame zhrnutie.

Žiadny scenár „divokého západu“ nebol prijatý

Pri ďalšej diskusii o tom, čo by tokenizácia mohla znamenať pre finančný systém. Mairead McGuinness, európska komisárka pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov, povedala. "Tokenizácia začala ako výzva na obídenie existujúceho finančného systému, ktorá vychádzala z túžby narušiť tradičný finančný systém. Myslím si, že nie je náhoda, že bitcoinová sieť začala fungovať v roku 2009 na pozadí finančnej krízy a nedôvery vo finančné inštitúcie. Tiež si myslím, že nie je žiadnym prekvapením, že krypto trhy odvtedy explodovali,“ povedala McGuiness. Dodala, že napriek volatilite má globálny kryptotrh v súčasnosti hodnotu viac ako 1 bilión dolárov.

McGuinness ďalej povedala, že technológia blockchain, ktorá je základom krypto protokolov, má veľký potenciál. Pretože odstraňuje sprostredkovateľov a odstraňuje potrebu centralizovaných procesov a sprostredkovateľov.

„Technológia blockchain môže zefektívniť a sprehľadniť transakcie zaznamenávaním kľúčových informácií v nemennom formáte, vďaka čomu sú dostupné všetkým účastníkom trhu. A to by mohlo urobiť platby lacnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie,“ povedala McGuinness.

Dodala, že táto technológia by tiež mohla odomknúť „miliardy eur a dolárov, ktoré sa v súčasnosti používajú na pokrytie úverového rizika alebo rizika vyrovnania v tejto technológii“.

Napriek tomu, ako zdôraznila McGuinness, tieto potenciálne výhody sa nemôžu objaviť v scenári „divokého západu“. Bez regulácie predstavuje kryptomena veľké riziko pre finančný systém.

S ohľadom na to plánuje Európska komisia v roku 2023 navrhnúť legislatívu na možné spustenie digitálneho eura, ktorému by sa mohol udeliť štatút zákonného platidla rovnako ako eurovej hotovosti, povedal McGuinness.

Medzitým Európska komisia tiež sleduje rast DeFi.

„Tento nový ekosystém v sebe skrýva príležitosti aj riziká pre firmy, finančný systém a širšiu spoločnosť. Ak chceme ťažiť z príležitostí, musíme sa zaoberať rizikami,“ dodala McGuinness.

Šéfka Európskej centrálnej banky žiada, aby sa regulácia zamerala na Bitcoin a DeFi

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://decrypt.co/, https://markets.businessinsider.com/

Mohlo by ťa zaujímať

cart