0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

25.11.21 Ako to je s Indiou a zákazom kryptomien?

Druhá najľudnatejšia krajina sveta, India, má s kryptomenami dlhodobo nie práve najlepší vzťah. Už niekoľkokrát bol v spojení s touto krajinou zmieňovaný zákaz kryptomien, ktorý by mal úplne obmedziť obchodovanie kryptomien, či dokonca úplne zakázať ich držanie. Tieto možnosti sa v danej krajine spomínajú už od roku 2018, avšak ku reálnemu zákazu kryptomien nikdy nedošlo. Tento rok sa však v danej krajine pohli veci „vpred“ a o zákaze kryptomien sa má začať rokovať v parlamente už počas najbližších dní.

Chaos okolo zákazu

Problémom ale je, že nikto presne nevie, čo sa konkrétne má zakázať a čo to má obnášať. Podľa pôvodného návrhu, ktorý bol predstavený ešte v januári tohto roku, by malo dôjsť ku zákazu kryptomien, avšak iba na platobné účely. Držanie kryptomien ako aktív v portfóliách by údajne zakázané byť nemalo.

Aj napriek tomu, že to na prvý pohľad nemusí dávať zmysel, tak logika za takýmto zákazom by bola jasná. India, rovnako ako Čína, sa prostredníctvom neho chce pripraviť na uvedenie svojej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) do obehu. Jej CBDC, digitálna rupee, by už mala byť vo fáze skúmania či testovania, avšak bližšie informácie o tomto projekte nie sú zverejnené.

Prečítajte si tiež: Koniec obchodovania Cardana a Tronu na eTore

Táto CBDC by mala byť vytvorená centrálnou bankou v krajine, Reserve Bank of India. Tá mala pomôcť aj pri zverejňovaní pôvodného návrhu s názvom „The Cryptocurrency and Regulation of Official Digital Currency Bill, 2021,“ ešte v januári tohto roku. A veľmi podobný návrh sa mal dostať do parlamentu aj v posledných dňoch, čím sa špekulácie o „indickom zákaze kryptomien“ opäť  vo veľkom rozšírili po celom kryptomenovom svete.

Priamo na indickom kryptomenovom trhu dokonca tieto špekulácie spôsobili aj prepady na cenách najväčších kryptomien na domácich burzách. Na burzách ako WazirX či CoinSwitch bolo vidieť prepady najväčších kryptomien o 5 % až  17 % iba za 24 hodín. Tie boli už ale vytiahnuté naspäť, o čo sa postaral najmä dnešný, pozitívny sentiment na trhu.

Zmiešané reakcie domácej komunity

Samozrejme, že danému zákazu sa teší iba málokto z kryptomenovej komunity v krajine. Regulácie, či dokonca zákazy, ktoré sú chaotické, sa nestretli s otvorenou náručou kryptomenových projektov či platforiem v krajine.

„V danom zákone nie je konkrétna definícia toho, čo sú súkromné kryptomeny. Zákon by mal toto definovať.“

Tak znel názor zo strany spoločnosti Sino Global Capital, ktorým sa zákon v navrhovanej verzii pochopiteľne nepozdával. Navyše k tomu ešte Sino Global dodali, že v danom sektore v Indii je zamestnaných viac ako 50 000 ľudí, pričom by malo vlastniť takéto digitálne aktíva niekde medzi 15 – 20 miliónov ľudí v krajine. Celkovo by mali mať Indovia v kryptomenách hodnotu takmer 7 miliárd dolárov, čo je ďalší z dôvodov, prečo je úplný zákaz kryptomien v krajine nie úplne reálny.

Aj preto sa o celej situácii pomerne pozitívne vyjadril napríklad CEO kryptomenovej burzy WazirX, Nischal Shetty. Ten povedal, že je dobré, že sa o takýchto veciach diskutuje na najvyšších miestach, pričom dodal, že špekulácie na obe strany sú v aktuálnom štádiu pochopiteľné.

Budú proti návrhu bojovať aj politici?

Na koniec ale ešte možno treba dodať, že ani vo vláde či parlamente si všetci nemyslia, že nejaká tvrdá regulácia kryptomien, by bola pozitívna. Napríklad Priyanka Chaturvedi, členka parlamentu, sa vyjadrila o predstavovanom návrhu nasledovne:

„Ak je toto pravda, tak daný zákon je receptom na katastrofu, ktorú Inda nepotrebuje. Zakázanie všetkých súkromných kryptomien je takpovediac zabitím celého sektoru, čo by mohlo viesť ku okradnutiu Indie o možnosť vytvorenia ekosystému pre novú FinTech éru.“

Nám teda neostáva nič iné, iba sledovať, ako sa situácia v krajine vyvinie. Pokiaľ by totižto došlo ku zákazu kryptomien aj tu, tak by sa India pripojila ku Číne, čo by minimálne z pohľadu veľkosti populácie oboch krajín mohlo spôsobiť obrovské problémy pre kryptomeny. Navyše by to mohlo nastaviť veľmi nebezpečný precedens, ktorý by mohlo nasledovať oveľa viac krajín. Aj keby to kryptomeny nezastavilo, čo je veľmi nereálne, tak by to tomuto sektoru určite nijako neprospelo.

Zdroje: https://cryptopotato.com/, https://blockworks.co/, https://cryptobriefing.com/, https://forkast.news/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart