0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

22.10.20 Vplyv blockchainu na bankový sektor

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Banky často pôsobia ako sprostredkovatelia v rámci globálnej ekonomiky tým, že riadia a koordinujú finančný systém prostredníctvom svojich vnútorných účtovných kníh. Pretože tieto účtovné knihy nie sú k dispozícii verejnosti na kontrolu, núti to dôveru v banky a ich často zastaranú infraštruktúru.

Ako môže blockchain zmeniť súčasné bankové prostredie?

Technológia blockchain má potenciál narušiť nielen svetový menový trh, ale aj bankový priemysel ako celok a to tak, že odstaví týchto sprostredkovateľov a nahradí ich dôveryhodným, bezhraničným a transparentným systémom, ku ktorému má ľahký prístup ktokoľvek.

Blockchain potenciálne pomôže uľahčiť rýchlejšie a lacnejšie transakcie, zvýši prístup ku kapitálu, vytvorí vyššiu bezpečnosť údajov, vynúti nedôveryhodné dohody prostredníctvom inteligentných zmlúv, zaistí plynulosť dodržiavania predpisov a ďalšie.

Okrem toho vďaka inovatívnej povahe blockchainu môžu spôsoby, ako môžu vzájomne interagovať novo dostupné finančné stavebné bloky, potenciálne viesť k úplne novým typom finančných služieb.

Aké sú hlavné výhody blockchainu pre bankovníctvo a financie?

•  Zabezpečenie: Architektúra založená na blockchaine eliminuje jednotlivé body zlyhania a znižuje potrebu vkladať údaje do rúk sprostredkovateľov.
•  Transparentnosť: Blockchain štandardizuje zdieľané procesy a vytvára jediný zdieľaný zdroj pravdy pre všetkých účastníkov siete.
•  Dôvera: Transparentné účtovné knihy uľahčujú rôznym stranám spoluprácu a uzatváranie dohôd.
•  Programovateľnosť: Blockchain umožňuje spoľahlivú automatizáciu obchodných procesov prostredníctvom vytvárania a vykonávania inteligentných zmlúv.
•  Ochrana súkromia: Technológie ochrany súkromia povolené pomocou blockchainu umožňujú selektívne zdieľanie údajov medzi podnikmi.
•  Výkon: Siete sú navrhnuté tak, aby udržiavali vysoký počet transakcií a zároveň podporovali interoperabilitu medzi rôznymi reťazcami a vytvárali prepojenú sieť blockchainov.

Kurzy mensiRýchle zúčtovanie finančných prostriedkov pomocou blockchainu

Posielanie peňazí v súčasnom bankovom systéme môže byť zdĺhavý proces, môže byť spojené s rôznymi poplatkami pre banky aj zákazníkov a môže vyžadovať ďalšie overenie a správu. V dobe okamžitého pripojenia nebol starý bankový systém schopný držať krok so zvyškom technologického vývoja.

Technológia blockchain poskytuje rýchlejší spôsob platby s nižšími poplatkami, ktoré sú k dispozícii nepretržite, bez hraníc a s rovnakými bezpečnostnými zárukami, aké môže ponúknuť starší systém.

Zbierka priamo na blockchaine

Historicky, záviseli podnikatelia, ktorí sa snažili získať peniaze od externých finančníkov, ako napríklad "anjelskí" investori, investori rizikového kapitálu alebo bankári. Môže to byť prísny proces vyžadujúci zdĺhavé rokovania o oceňovaní, rozdelení vlastného imania, firemnej stratégii a mnohých ďalších.

Počiatočné ponuky mincí (ICO) a počiatočné burzové ponuky (IEO) ponúkajú rozvíjajúcim sa projektom príležitosť získavať finančné prostriedky bez potreby bánk a iných finančných inštitúcií. Poháňané blockchainmi umožňujú ICO spoločnostiam predávať tokeny výmenou za financovanie za predpokladu, že tokeny generujú výnos pre investorov. Banky si tradične účtujú obrovské poplatky za zabezpečenie obchodnej sekuritizácie a prvotné verejné ponuky (IPO), ale blockchainová technológia sa týmto poplatkom môže vyhnúť.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď ICO majú potenciál demokratizovať získavanie finančných prostriedkov, prichádzajú s niekoľkými vlastnými problémami. Relatívna ľahkosť založenia ICO umožnila projektom získať značné množstvo finančných prostriedkov bez akýchkoľvek formálnych alebo konkrétnych požiadaviek na skutočné splnenie ich sľubov. Trh ICO zostáva väčšinou neregulovaný a ako taký predstavuje pre potenciálnych investorov značné finančné riziko.

Tokenizácia majetku na blockchaine

Nákup a predaj cenných papierov a iných aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity, meny a deriváty, si vyžaduje komplexné a koordinované úsilie medzi bankami, maklérmi, zúčtovacími ústavmi a zmenárňami. Tento proces musí byť nielen efektívny, ale musí byť aj presný. Pridaná zložitosť priamo zodpovedá zvýšenému času a nákladom.

Technológia blockchain tento proces zjednodušuje tým, že poskytuje technologickú základnú vrstvu, ktorá umožňuje ľahkú tokenizáciu všetkých typov aktív. Pretože väčšina finančných aktív sa kupuje a predáva digitálne prostredníctvom online sprostredkovateľov, tokenizácia na blockchaine sa javí ako pohodlné riešenie pre všetky zúčastnené strany.

Niektoré inovatívne blockchainové spoločnosti vyvíjajú tokenizáciu skutočných aktív, ako sú nehnuteľnosti, umenie a komodity. Takto by sa prevod vlastníctva aktív, ktoré majú skutočnú hodnotu stal lacným a pohodlným procesom. Taktiež by sa otvorili nové cesty pre investorov s obmedzeným kapitálom tým, že by sa im umožnilo nakupovať čiastočné vlastníctvo drahých aktív, resp. investičných produktov, ktoré pre nich mohli byť predtým nedostupné.

Prečítajte si aj : Preteky o prvú CBDC majú prekvapujúceho víťaza.

Požičiavanie peňazí pomocou blockchainu

Banky a iné úverové spoločnosti monopolizovali úverový sektor, čo im umožnilo ponúkať úvery za relatívne vysoké úrokové sadzby a obmedzili prístup ku kapitálu na základe úverových skóre. Takto je proces požičiavania peňazí zdĺhavý a nákladný. Zatiaľ čo banky majú výhodu, ekonomika závisí od toho, či banky poskytnú potrebné prostriedky na položky s vyššou cenou, ako sú autá a domy.

Technológia blockchain umožňuje komukoľvek na svete podieľať sa na novom type pôžičkového ekosystému, ktorý je súčasťou hnutia často označovaného ako Decentralized Finance (DeFi). Aby sme vytvorili prístupnejší finančný systém, cieľom spoločnosti DeFi je dať všetky finančné aplikácie na blockchainy.

Peer-to-peer požičiavanie peňazí umožnené blockchainom umožňuje komukoľvek požičať si peniaze jednoduchým, bezpečným a lacným spôsobom bez svojvoľných obmedzení. V prípade konkurenčnejšej pôžičky budú banky tiež nútené ponúkať svojim zákazníkom lepšie podmienky.

Vplyv blockchainu na financovanie globálneho obchodu

Zapojenie do medzinárodného obchodu je mimoriadne nepohodlné z dôvodu veľkého počtu medzinárodných pravidiel a predpisov uložených dovozcom a vývozcom. Sledovanie tovaru a jeho prechádzanie každou etapou si stále vyžaduje manuálne procesy vyplnené ručne napísanou dokumentáciou a účtovnými knihami.

Technológia blockchain umožňuje účastníkom obchodného financovania poskytnúť vyššiu úroveň transparentnosti prostredníctvom zdieľanej účtovnej knihy, ktorá presne sleduje pohyb tovaru po celom svete. Zjednodušením a zefektívnením zložitého sveta financovania obchodu môže technológia blockchain ušetriť dovozcom, vývozcom a iným podnikom značné množstvo času a peňazí.

Bezpečnejšie dohody prostredníctvom inteligentných zmlúv

Existujú zmluvy na ochranu ľudí a podnikov pri uzatváraní dohôd, ale táto ochrana je spojená s vysokými nákladmi. Vzhľadom na komplikovanú povahu zmlúv si proces ich vytvárania vyžaduje veľa manuálnej práce od právnych expertov.

Inteligentné zmluvy umožňujú automatizáciu dohôd prostredníctvom deterministického kódu zabezpečeného proti neoprávnenej manipulácii, ktorý beží na blockchaine. Peniaze môžu bezpečne zostať v úschove a uvoľňujú sa až po splnení určitých podmienok dohody.

Inteligentné zmluvy podstatne zvyšujú prvok dôvery potrebný na dosiahnutie dohody, minimalizujú riziká finančných dohôd a pravdepodobnosť, že sa dostanú pred súd.

Integrita a bezpečnosť údajov

Zdieľanie údajov s dôveryhodnými sprostredkovateľmi vždy predstavuje riziko ich zneužitia. Okrem toho mnoho finančných inštitúcií stále používa metódy skladovania v papierovej podobe, ktoré výrazne zvyšujú náklady na vedenie záznamov.

Technológie blockchain umožňujú efektívne procesy, ktoré automatizujú overovanie a vykazovanie údajov, digitalizujú údaje KYC / AML a históriu transakcií a umožňujú autentifikáciu finančných dokumentov v reálnom čase. To pomáha znižovať operačné riziká, riziko podvodu a znižuje náklady na spracovanie údajov pre finančné inštitúcie.

Na záver

Bankové a finančné odvetvie je jedným z hlavných sektorov, ktoré bude blockchain ovplyvňovať. Možných prípadov použitia je veľa, od transakcií v reálnom čase cez tokenizáciu aktív, požičiavanie, plynulejší medzinárodný obchod, dôkladnejšie digitálne dohody a mnoho ďalších.

Vyriešenie všetkých technologických a regulačných prekážok potrebných na úplné využitie potenciálu tejto novej finančnej infraštruktúry sa zdá byť len otázkou času. Bankové a finančné zoskupenie založené na nedôveryhodnej, transparentnej a bezhraničnej základnej vrstve je náchylné na to, aby umožňovalo otvorenejšie a prepojenejšie hospodárstvo.

Zdroje: academy.binance.com, fintechnews.org, newagebankingsummit.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart