0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

15.07.21 Tendermint

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Blockchainy, ktoré poznáte majú dosť rigidnú štruktúru. Ako vývojárovi vám poskytujú dve možnosti: vytvárať aplikácie v obmedzujúcom prostredí alebo prepracovať kód a vytvoriť svoj vlastný reťazec. Vytvorenie vlastného reťazca však nie je také ľahké. Musíte tiež vytvoriť sieť a zistiť, aký mechanizmus konsenzu použiť. Tendermint je softvér s otvoreným zdrojovým kódom na spustenie blockchainov, ktoré vám umožňujú písať aplikácie v akomkoľvek jazyku. Výhodou je, že môžu komunikovať s ostatnými blockchainmi.

Úvod

Vytvorenie kryptomenovej siete alebo blockchainu vyžaduje oveľa viac úsilia ako len inicializáciu databázy. Vyžaduje si krehkú rovnováhu stimulov a kompromisov medzi bezpečnosťou, decentralizáciou a škálovateľnosťou.

Nie je prekvapením, že tímy, ktoré sa snažia vybudovať najsilnejšie blockchainové ekosystémy preskúmali celý rad rôznych prístupov. V tomto článku sa pozrieme na jeden takýto prístup: Tendermint.

Prečítajte si aj : Initial Exchange Offering (IEO)

Čo potrebujete vedieť o Tenderminte

Veľa z Tendermintu sa vám bude zdať známe, ak viete niečo o blockchainoch. Zrekapitulujme si niektoré kľúčové pojmy, skôr ako sa do nich pustíme ďalej.

Pochopenie architektúry blockchain

Tendermint je akýsi blockchainový zásobník. Neide iba o samotnú blockchainovú databázu, ale aj o sieť uzlov typu peer-to-peer, o to ako interagujú, a o zábavné veci, ktoré môžete robiť aj pri transakciách a inteligentných zmluvách. Cieľom je dosiahnuť, aby sa všetci dohodli na stave (napríklad snímke z databázy), aj keď neveria nikomu inému.

Dnešné hlavné blockchainy väčšinou prišli s „prísadami“, ktoré to umožňujú. Často sa však spoliehajú na monolitickú architektúru: koncepciu softvérového inžinierstva, ktorá znamená, že komponenty sú navzájom prepojené a navzájom závislé. Nemôžete si vziať len kúsok a zapojiť ho do niečoho iného.

V opačnom druhu modelu (s modulárnou architektúrou) môžete vyladiť jednotlivé komponenty bez obáv z toho, že niečo rozbijete. Pri monolitickej štruktúre musíte zabezpečiť, aby všetky komponenty zostali kompatibilné, keď inovujete jeden. Teraz keď chápeme tento rozdiel, môžeme hovoriť niečo viac o protokole Tendermint.

Byzantská odolnosť proti chybám (BFT)

Možno viete, že veľkou novinkou v Bitcoine bolo to, že vyriešil niečo, čo sa volá problém byzantských generálov. Nebudeme sa zaoberať podrobnosťami o probléme (ak máte záujem, prečítajte si náš článok o BFT). Musíte len vedieť, že podrobne popisuje scenár, v ktorom musia účastníci komunikovať v distribuovanom prostredí.

Títo účastníci nevedia, či ostatní klamú alebo či sa správy odosielané medzi nimi upravujú. Hovorí sa, že systém má byzantskú odolnosť proti chybám (BFT), ak sa účastníci môžu dohodnúť na súbore skutočností, a to aj pri súčasných problémoch.

Je zrejmé, že v decentralizovanom prostredí je dosiahnutie tohto práva rozhodujúce. Kryptomeny, ktoré nie sú byzantské odolné voči chybám, v skutočnosti nefungujú. Potrebujete nejakú centralizovanú koordináciu strán, ktorá je v rozpore s účelom. Rovnako ako mnoho kryptomien, aj Bitcoin to obchádza pomocou konsenzuálneho algoritmu Proof of Work (PoW).

Tri vrstvy blockchainu

Poznáme teda rozdiel medzi monolitickou a modulárnou architektúrou a taktiež vieme, že decentralizované siete kryptomien musia byť odolné voči byzantským chybám. Spomeňme vrstvy, ktoré zvyčajne vidíme v blockchaine: aplikačná vrstva, konsenzuálna vrstva a sieťová vrstva.

Konsenzus a sieťové vrstvy sú tam, kde máte sieťové uzly, ktoré spolu komunikujú a snažia sa dohodnúť na súbore faktov. Na aplikačnej vrstve môžete robiť veci sami. Napríklad decentralizované aplikácie a inteligentné zmluvy v Ethereu alebo vlastné transakcie v bitcoinoch.

Tendermint Core

Po prvé, rýchle objasnenie terminológie. Pojmy „Tendermint“ a „Tendermint Core“ tu budeme používať vzájomne zameniteľné, pretože sa zameriavame iba na technológiu.

Tendermint je však názov spoločnosti (založil ju vývojár, ktorý napísal pôvodnú správu, Jae Kwon), zatiaľ čo Tendermint Core je skutočný softvér, na ktorom spoločnosť pracuje. Softvér má konkrétnejšie dve primárne komponenty: základný konsenzus (Tendermint Core) a aplikačné rozhranie (ABCI).

Tendermint Core je systém, ktorý dosahuje odolnosť voči chybám. V podstate je to veľký, distribuovaný počítač, ktorý ukazuje všetkým rovnaký stav súčasne. Pokiaľ sú aspoň dve tretiny účastníkov úprimní, všetko funguje hladko. Ale to je skoro každý blockchain, však? Čím je taký výnimočný?

Po prvé, použitým mechanizmom konsenzu je Proof of Stake (PoS). Pre každé obdobie je vybraný náhodný uzol zo sady validátorov. Tento uzol potom musí navrhnúť ďalší blok (v niečom, čo sa nazýva systém kruhových výberov). Ak sú ostatní overovatelia spokojní, pridá sa nový blok a reťazec sa aktualizuje. Konečnosť je okamžitá. Na rozdiel od Bitcoinu alebo Etherea nie je potrebné čakať na potvrdenia, aby ste sa uistili, že je vaša transakcia platná.

Architektúra Tendermint Core je modulárna, pričom aplikačná vrstva sa oddeľuje od konsenzuálnej a sieťovej vrstvy. V jednoduchosti to znamená, že môžete do zásobníka vložiť svoju vlastnú aplikačnú vrstvu. Nie je potrebné sa obávať otravných stimulov alebo konsenzuálnych algoritmov.

Možno to nie je pre koncového používateľa príliš vzrušujúce. Pre vývojárov však schopnosť využívať existujúci rámec znamená, že sa môžu ponoriť priamo do vytvárania aplikácií bez zavádzania celej siete. Dáta z blockchainu je možné prenášať do integrovanej vrstvy, čo vývojárom umožňuje písať softvér v akomkoľvek jazyku.

Kúzlo sa deje s niečím, čo sa nazýva Application Blockchain Interface alebo jednoducho ABCI. Myslite na to ako na piny GPIO, ktoré máte v počítači Raspberry Pi. Môžete k nim pripojiť všetky druhy komponentov tretích strán, od LED diód až po komplikované zavlažovacie systémy. Podobným spôsobom ABCI definuje hranicu medzi blockchainom a aplikáciami, ktoré na ňom bežia.

Čo je také skvelé na Tendermint Core?

Oddelenie aplikačného rozhrania a mechanizmu konsenzu umožňuje väčšiu flexibilitu radu decentralizovaných aplikácií na začlenenie akýchkoľvek programovacích jazykov do svojej obchodnej logiky.

Ako hmatateľný príklad toho, čo sa dá urobiť, stačí sa pozrieť na Ethermint. Je to projekt, ktorý prevzal základňu kódu Ethereum, odstránil mechanizmus Proof of Work a pripojil virtuálny stroj Ethereum (EVM) na Tendermint.

To umožnilo niekoľko zaujímavých vecí. Prvým je, že vývojári Ethereum mohli ľahko preniesť svoje inteligentné zmluvy na nový engine alebo napísať nové zmluvy v jazyku Solidity. Okrem poskytovania funkčnosti Ethereum, Ethermint funguje ako Proof of Stake Ethereum, čo nám umožňuje nahliadnuť do toho, ako môže vyzerať implementácia Caspera v Ethereum 2.0.

Blockchainová interoperabilita

To, čo mnohých láka na protokoly založené na Tendemint, je prísľub „internetu blockchainov“. Interoperabilita je dlho očakávaným doplnkom priestoru kryptomien, pretože to znamená, že stovky jednotlivých blockchainov by sa stali krížovo kompatibilnými.

V súčasnosti sa veľa práce venovalo Cosmos SDK, rámcu otvoreného zdroja, ktorý umožňuje komukoľvek vytvoriť verejný alebo súkromný blockchain pre konkrétnu aplikáciu. Tieto blockchainy je potom možné zapojiť do širšej siete Cosmos prostredníctvom niečoho, čo sa volá Cosmos Hub, kde môžu komunikovať s ostatnými. S balíkom Cosmos SDK bolo vytvorených množstvo populárnych projektov, napríklad Binance Smart Chain (BSC), KAVA, Band Protocol, Terra a IRISnet.

Na záver

Ako blockchainový engine, Tendermint upútal pozornosť mnohých zainteresovaných strán v oblasti kryptomeny, od vývojárov až po koncových používateľov.

Ak softvér naďalej získava trakciu, mohol by veľmi dobre slúžiť ako chrbtica pre internet blockchainov. Ako sme videli, s Cosmos SDK už bolo spustených niekoľko projektov na uskutočnenie tejto vízie.

Zdroje: academy.binance.com, tendermint.com, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart