0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

15.04.21 Teória hier a kryptomeny

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Teória hier je pre rozvoj kryptomien zásadná a je jedným z dôvodov, prečo sa Bitcoinu darí prosperovať už viac ako desať rokov. A to aj napriek početným pokusom o narušenie siete.

Čo je to teória hier?

Teória hier je v podstate metóda aplikovanej matematiky, ktorá sa používa na štúdium správania človeka na základe racionálneho rozhodovania. „Hra“ je navrhnutá ako interaktívne prostredie, takže hráči majú tendenciu konať racionálne, keď reagujú na pravidlá hry alebo na vplyv ostatných hráčov.

Koncept bol pôvodne vyvinutý v ekonómii na skúmanie správania sa firiem, trhov a spotrebiteľov. V súčasnosti sa rozsiahlo uplatňuje v iných študijných odboroch. Preto môžu byť modely teórie hier použité ako nástroj na skúmanie potenciálneho správania interagujúcich agentov a možných výsledkov ich konania za vopred určených okolností. Tieto modely sa dajú uplatniť aj pri rozsiahlom štúdiu politiky, sociológie, psychológie a filozofie.

Dilema väzňa

Dilema väzňa je jedným z najpopulárnejších príkladov modelu teórie hier. Ilustruje scenár, keď sú po zadržaní vypočúvaní 2 zločinci (A a B). Každý zločinec je vypočúvaný v samostatnej miestnosti a nie je schopný komunikovať s druhou osobou. Prokurátor sa snaží presvedčiť zločincov, aby svedčili proti sebe, aby tak znížili obvinenie. Ak A svedčí proti B, je prepustený na slobodu a B je zatknutý na 3 roky (a naopak). Ak však obaja zradia a svedčia proti sebe, obaja sú uväznení na 2 roky. Ak sa A aj B rozhodnú nezradiť a mlčať, sú odsúdení iba na 1 rok väzenia za nedostatok dostatočných dôkazov.

Preto by sme mali nasledujúce možné výsledky (na základe ich individuálneho rozhodnutia):

                                                              B zradí                                               B zostane ticho
A zradí                      Zradia obaja a sú uväznení na 2 roky.           A je voľný. B je uväznený na 3 roky.
A zostane ticho            B je volný. A je uväznený na 3 roky.             Obaja sú uväznení na 1 rok.

Je zrejmé, že najlepším scenárom pre A (alebo B) je zradiť a byť prepustený na slobodu, ale to by vyžadovalo, aby ten druhý mlčal a neexistuje spôsob ako predvídať, aké rozhodnutie by urobil druhý. Tvárou v tvár odmene by sa mnoho racionálnych väzňov pravdepodobne rozhodlo konať pre svoj vlastný záujem a zradiť druhého. Ak by však A aj B prezradili, zostali by vo väzení na 2 roky a to nie je najlepší výsledok. Najlepšou možnosťou pre nich ako pár by preto bolo zostať ticho a namiesto 2 získať iba 1 rok.

Dilema väzňa má veľa variantov, ale tento jednoduchý príbeh ilustruje myšlienku použitia modelov teórie hier na skúmanie ľudského správania a možných výsledkov na základe ich procesu racionálneho rozhodovania.

Prečítajte si aj : Čo sú cookies?

Teória hier a kryptomeny

Pri aplikácii na kryptomeny hrajú modely teórie hier dôležitú úlohu pri navrhovaní bezpečného a dôveryhodného ekonomického systému, ako je napríklad Bitcoin. Vytvorenie Bitcoinu ako BFT systému je výsledkom harmonickej zmesi kryptografie a teórie hier.

Použitie teórie hier v kontexte kryptomien je to, čo dalo vzniknúť konceptu kryptoekonómie, ktorým je v zásade štúdium ekonómie blockchainových protokolov a potenciálnych dôsledkov, ktoré môže návrh týchto protokolov predstavovať v dôsledku správania jeho účastníkov. Zvažuje tiež správanie sa „externých agentov“, ktoré nie sú skutočne súčasťou ekosystému, ale mohli by sa nakoniec pripojiť k sieti iba s cieľom pokúsiť sa ju narušiť zvnútra.

Inými slovami, kryptoekonómia skúma správanie uzlov siete na základe stimulov poskytnutých protokolom, pričom zohľadňuje najracionálnejšie a najpravdepodobnejšie rozhodnutia.

Pretože bitcoinový blockchain je navrhnutý ako distribuovaný systém s mnohými uzlami rozmiestnenými po rôznych miestach, musí sa pri overovaní transakcií a blokov spoliehať na súhlas týchto uzlov. Tieto uzly si však navzájom skutočne nemôžu dôverovať. Ako sa môže takýto systém vyhnúť škodlivej činnosti? Ako môže blockchain zabrániť narušeniu nepoctivými uzlami?

Jednou z najdôležitejších vlastností bitcoinovej siete, ktorá ju chráni pred škodlivými aktivitami je konsenzuálny algoritmus Proof of Work. Aplikuje kryptografické techniky, ktoré spôsobujú, že proces ťažby je veľmi nákladný a náročný a vytvára vysoko konkurenčné prostredie pre ťažbu. Preto architektúra kryptomien založených na PoW motivuje ťažobné uzly k čestnému konaniu (neriskujú tak stratu investovaných zdrojov). Naproti tomu akákoľvek škodlivá činnosť je odradená a rýchlo potrestaná. Ťažobné uzly, ktoré prezentujú nečestné správanie pravdepodobne stratia veľa peňazí a budú vyhodené zo siete. Najpravdepodobnejším a najracionálnejším rozhodnutím, ktoré musí miner urobiť, je následne konať čestne a zaistiť bezpečnosť blockchainu.

Na záver

Všeobecnou aplikáciou teórie hier je modelovanie, skúmanie správania ľudí a rozhodovanie na základe ich racionálnych myslí. Pri navrhovaní distribuovaných systémov, ako sú napríklad kryptomeny, by sa preto vždy mali brať do úvahy modely teórie hier.

Vďaka vyváženej kombinácii kryptografie a teórie hier bol konsenzuálny algoritmus Proof of Work schopný vytvoriť bitcoinový blockchain ako decentralizovaný ekonomický systém, ktorý je vysoko odolný voči útokom. To isté platí aj pre ďalšie kryptomeny. Rovnako koncepty teórie hier platia aj pre blockchainy PoS. Hlavným rozdielom je spôsob, akým blockchain Proof of Stake narába s transakciami a validáciou blokov. Nezabúdajme však, že stupeň bezpečnosti a odolnosti, ktorý blockchain má, závisí od jeho protokolu a priamo súvisí s počtom účastníkov siete. Väčšie distribuované siete sú spoľahlivejšie ako menšie.

Zdroje: academy.binance,com, blockgeeks.com, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart