0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

13.03.21 Proof of Authority konsenzus

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Priestor kryptomien sa od prvej blockchainovej transakcie v bitcoinovej sieti veľmi zmenil. Spolu so známymi algoritmami Proof of Work a Proof of Stake boli navrhnuté ďalšie mechanizmy s alternatívnymi metódami na dosiahnutie konsenzu v rámci blockchainového systému.

Algoritmus konsenzu PoW používaný bitcoinmi je dnes najspoľahlivejší a najbezpečnejší. Nie je to však skutočne škálovateľné. Bitcoin, ako aj ďalšie blockchainy založené na PoW, majú obmedzený výkon pokiaľ ide o transakcie za sekundu (TPS). Takéto obmedzenie súvisí so skutočnosťou, že Bitcoin sa spolieha na distribuovanú sieť uzlov, ktoré musia dosiahnuť konsenzus a dohodnúť sa na aktuálnych stavoch blockchainu. To znamená, že skôr ako sa potvrdí nový blok transakcií, musí byť overený a schválený väčšinou sieťových uzlov. Decentralizovaný aspekt Bitcoinu preto neposkytuje iba bezpečný a dôveryhodný ekonomický systém, ale tiež obmedzuje jeho potenciál na väčšie využitie.

Čo sa týka množstva transakcií za sekundu, blockchainy typu Proof of Stake zvyčajne poskytujú lepší výkon ako Bitcoin. Rozdiel však nie je až taký výrazný a sieťam PoS sa problém so škálovateľnosťou skutočne nepodarilo vyriešiť.

V tejto súvislosti sa Proof of Authority v súčasnosti implementuje ako efektívnejšia alternatíva, pretože je schopná vykonať oveľa viac transakcií za sekundu.

Čo je Proof of Authority ?

Proof of Authority (PoA) je algoritmus konsenzu založený na reputácii, ktorý zavádza praktické a efektívne riešenie pre blockchainové siete (najmä tie súkromné). Termín navrhol v roku 2017 spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum a bývalý CTO Gavin Wood.

Algoritmus konsenzu PoA využíva hodnotu identít. To znamená, že validátory blokov nekladú mince, ale svoju vlastnú reputáciu. Preto sú PoA blockchainy zabezpečené validačnými uzlami, ktoré sú ľubovoľne vybrané ako dôveryhodné entity.

Model PoA sa spolieha na obmedzený počet validátorov blokov, čo z neho robí veľmi škálovateľný systém. Bloky a transakcie overujú vopred schválení účastníci, ktorí pôsobia ako moderátori systému.

Algoritmus konsenzu PoA je možné použiť v rôznych scenároch a považuje sa za vysoko hodnotnú možnosť pre logistické aplikácie. Pokiaľ ide napríklad o dodávateľské reťazce, PoA sa považuje za celkom efektívne riešenie.

Model Proof of Authority umožňuje spoločnostiam zachovať si súkromie a využívať výhody blockchainovej technológie. Ďalším príkladom implementácie PoA je Microsoft Azure. Inými slovami, platforma Azure poskytuje riešenia pre súkromné siete so systémom, ktorý nevyžaduje natívnu menu, pretože tu nie je potrebné ťažiť.

Proof of Authority vs Proof of Stake

Niektorí považujú PoA za upravený PoS, ktorý namiesto mincí využíva identitu. Kvôli decentralizovanej povahe väčšiny blockchainových sietí nie je PoS vždy vhodný pre určité podniky a korporácie. Na rozdiel od toho môžu systémy PoA predstavovať lepšie riešenie pre súkromné blockchainy, pretože ich výkon je podstatne vyšší.

Prečítajte si aj : Leased Proof of Stake konsenzus a Waves NG protokol

Podmienky Proof of Authority

Aj keď sa podmienky môžu líšiť od systému k systému, algoritmus konsenzu PoA sa zvyčajne spolieha na:

  • platné a dôveryhodné totožnosti: validátori musia potvrdiť svoju skutočnú totožnosť.
  • problém stať sa validátorom: kandidát musí byť ochotný investovať peniaze a ohroziť svoju reputáciu. Náročný proces znižuje riziká výberu pochybných validátorov a motivuje k dlhodobému záväzku.
  • štandard pre schválenie validátorom: metóda výberu validátorov musí byť rovnaká pre všetkých kandidátov.

Podstatou mechanizmu reputácie je istota identity validátora. Nemôže to byť ľahký proces ani taký, ktorého by sa človek ľahko vzdal. Musí byť schopný vytrhnúť zlých hráčov. Nakoniec zabezpečenie toho aby všetci overovatelia prešli rovnakým postupom zaručuje integritu a spoľahlivosť systému.

Obmedzenia

Mechanizmus PoA sa vníma tak, že sa vzdáva decentralizácie. Dalo by sa teda povedať, že tento model konsenzuálneho algoritmu je iba snahou o zefektívnenie centralizovaných systémov. Aj keď to z PoA robí atraktívne riešenie pre veľké korporácie s logistickými potrebami, prináša to určité váhanie, najmä v rámci kryptomien. Systémy PoA majú vysokú priepustnosť, ale aspekty nemennosti prichádzajú do úvahy keď sa dajú ľahko dosiahnuť veci ako cenzúra a čierna listina.

Ďalšou častou kritikou je, že totožnosť validátorov PoA je viditeľná pre kohokoľvek. Proti tomu je argument, že iba etablovaní hráči schopní zastávať túto pozíciu by sa usilovali o to, aby sa stali validátorom (ako verejne známy účastník). Znalosť identít validátorov by mohla viesť k manipulácii tretích strán. Napríklad, ak chce konkurent narušiť sieť založenú na PoA, môže sa pokúsiť ovplyvniť verejne známych validátorov, aby konali nečestne a kompromitovali systém zvnútra.

Na záver

PoW, PoS alebo PoA majú všetky svoje vlastné jedinečné výhody a nevýhody. Je dobre známe, že decentralizácia je v rámci komunity kryptomien vysoko cenená a PoA ako mechanizmus konsenzu obetuje decentralizáciu za účelom dosiahnutia vysokej priepustnosti a škálovateľnosti. Charakteristické vlastnosti systémov PoA sú v príkrom rozpore s tým, ako fungujú blockchainy doteraz. PoA napriek tomu predstavuje zaujímavý prístup a nemožno ho ignorovať ako nastupujúce blockchainové riešenie, ktoré môže dobre vyhovovať pre súkromné blockchainové aplikácie.

Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.org, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart