Košík

Sieť Waves pracuje na konsenzuálnom algoritme leased proof-of-stake (LPoS) kombinovanom s protokolom Waves-NG, čo umožňuje vysoký stupeň škálovateľnosti a priepustnosť transakcií. Sieť Waves bola spustená v roku 2016 po ICO, keď získala 30 000 BTC. V tom čase okolo 16 miliónov USD. Projekt vyvíja komplexný ekosystém blockchainu na použitie v podnikových procesoch s rozsiahlou sadou nástrojov pokrývajúcou rôzne potreby. Vrátane ľahkého vytvárania vlastných tokenov kryptomeny, priame inteligentné zmluvy, peer-to-peer obchodovanie na zabudovanej decentralizovanej burze (DEX), a bezpečný a pohodlný spôsob interakcie s dApps a webovými službami prostredníctvom doplnku prehľadávača Waves Keeper.

Škálovateľnosť

Od začiatku spoločnosť Waves uznala, že na hromadné prijatie blockchainu bude potrebná škálovateľnosť a uprednostnila vývoj technológie zameranej na obmedzenie existujúcich blockchainov. Napríklad Bitcoin je vysoko bezpečný, ale relatívne pomalý a môže podporovať iba okolo 7 transakcií za sekundu (TPS). Bitcoin ako taký nie je dostatočne efektívny na to, aby sa dal použiť ako každodenná mena na celom svete. Aby slúžil tomuto účelu sú potrebné druhostupňové riešenia, ako napríklad Lightning Network. Spoločnosť Waves zaujala odlišný prístup a spočiatku sa zamerala na vysokú škálovateľnosť reťazca pred zvážením aplikácií druhého stupňa.

Leased Proof of stake (LPoS)

Pôvodný konsenzuálny algoritmus spoločnosti Waves bol jednoduchou implementáciou PoS. Všetkých 100 miliónov tokenov WAVES bolo distribuovaných po ICO a ich ponuka je pevná. Nedochádza k inflácii, ako je to v prípade niektorých mincí. Preto validátory blokov Waves dostávajú transakčné poplatky od blokov, ktoré spracúvajú, ale žiadne blokové odmeny.

Systém Leased Proof of Stake (LPoS) bol úplne spustený v máji 2017 a umožnil používateľom klienta Waves lite (tým, ktorí nepoužívali celý uzol) prenajať svoje tokeny WAVES ťažobným uzlom. Prenajaté WAVES sú uzamknuté v účte používateľa a nemožno ich prevádzať ani obchodovať. Stále však sú tokeny pod úplnou kontrolou majiteľovho účtu a nájmy je možné kedykoľvek zrušiť. Vzhľadom na technické režijné náklady spojené s prevádzkou ťažobného uzla a potrebou byť online 24 hodín denne 7 dní v týždni prevádzkuje uzly iba relatívne malá časť komunity Waves (zoznam generátorov blokov nájdete na https://dev.pywaves.org/generators/).

Tokeny WAVES, ktoré sú prenajaté ťažobnému uzlu sa používajú na zvýšenie podielu baníka, čo následne zvyšuje šance tohto baníka na nájdenie ďalšieho bloku. Systém Leased Proof of Stake zvyšuje zabezpečenie siete najmenej dvoma spôsobmi. Po prvé, čím viac sa WAVES použije na zabezpečenie siete, tým lepšie. Pretože pre útočníka je ťažšie zhromaždiť tokeny potrebné na vykonanie 51% útoku. Po druhé, WAVES je možné prenajať uzlu z adresy „cold“ úložiska používateľa, ale samotný uzol, ktorý zostáva online môže mať iba minimálny zostatok. To významne znižuje riziko hacknutia tokenov WAVES z počítačov, ktoré sú online, keďže prenajaté prostriedky sa neprenášajú baníkovi.

Prečítajte si aj : Hybrid PoW a PoS konsenzov

Nový prístup ku konsenzu: Waves-NG

K ďalšiemu vylepšeniu siete došlo v decembri 2017 a to spustením programu Waves-NG. Išlo o nový protokol založený na návrhu Bitcoin-NG od IT spoločnosti Cornell a profesora Emina Güna Sirera.

Pôvodný bitcoinový protokol vyberá každého baníka spätne. Po pridaní bloku do blockchainu baníci súťažia, aby našli platný hash pre nasledujúci blok na základe aktuálneho stavu blockchainu. Medzitým novo vygenerované transakcie prechádzajú do pamäťovej oblasti (mempool), kde zostanú nevybavené, kým ich baník nakoniec nezhromaždí a neoverí.

Aj keď sa protokoly Bitcoin aj Bitcoin-NG považujú za BFT (Byzantine fault tolerance) systémy odolné voči chybám, boli tieto systémy navrhnuté v roku 2015 ako škálovateľná alternatíva založená na inom pracovnom mechanizme. V systéme Bitcoin-NG je ďalší baník vybraný vopred a tento baník vytvára prázdny „kľúčový blok“. Je to blok, ktorý bude nakoniec pridaný do blockchainu. Do tohto kľúčového bloku sa v takmer reálnom čase pridávajú malé bloky nazývané „mikrobloky“ (pozostávajúce vždy z niekoľkých transakcií). Ak chcete použiť každodennú analógiu, je to ako pridať niekoľko nákupných tašiek (mikrobloky) do vozíka (keyblock) predtým, ako sa plný vozík nakoniec otočí k pokladni (pridá sa do blockchainu). To znamená, že transakcie je možné do blockchainu pridať za pár sekúnd. Jediným skutočným oneskorením je latencia siete. Spoločnosť Waves aktualizovala túto myšlienku siete proof-of-stake a vytvorila protokol Waves-NG – prvé nasadenie Bitcoin-NG pre otvorený verejný blockchain.

Prírastok ekosystému

Ďalším prírastkom do ekosystému bol MassTransfers. Umožňujú zabaliť až 100 prevodov v rámci jednej transakcie so zníženými poplatkami. Limit 100 txs na MassTransfer bol zvolený ako kompromis medzi zvyšovaním významnej kapacity a pohodlia na jednej strane a obmedzením možnosti odosielať veľmi veľké dávky nízko nákladových transakcií naraz na druhej strane. Ak je potrebné vykonať viac transakcií, je možné odoslať niekoľko hromadných prevodov postupne.

Inými slovami, používatelia si môžu jednoducho zvoliť MassTransfer ako iný druh odoslania transakcie, čo im umožní zahrnúť až 100 príjemcov do jednej transakcie. Adresy príjemcov môžu byť navyše poskytované prostredníctvom formátu JSON alebo načítané zo súboru CSV, čo umožňuje priame a efektívne vykonávanie veľkých airdropov alebo vykonávanie týždenných výplat tým, ktorí prenajímajú svoje WAVES ťažobným uzlom. V kombinácii s Waves-NG umožnila funkcia MassTransfer veľmi vysokú priepustnosť v sieti.Kurzy mensi

V sieti Waves bolo vykonaných množstvo záťažových testov na meranie potenciálu priepustnosti nového protokolu. V októbri 2018 sa na mainnete uskutočnil veľký záťažový test. Toto preukázalo, že verejný otvorený blockchainový protokol (nielen obmedzený a kontrolovaný testnet) môže podporovať viac ako 6,1 milióna transakcií za 24 hodín. V priemere 4 200 txs za minútu alebo 71 txs za sekundu, pričom vrcholná priepustnosť dosahuje stovky transakcií za sekundu.

Na záver

Systém Leased Proof-of-Stake umožnil každodenným používateľom bez technických znalostí pomôcť zabezpečiť sieť Waves a prenajať ich WAVES úplným uzlom bez straty kontroly nad svojimi tokenmi. Medzitým Waves-NG umožnil priepustnosť až 100 TPS, čo je rádovo viac ako mnoho blockchainov. Poplatky sú nízke, pretože nie je potrebné platiť ťažiarom blokové odmeny, ktoré by im kompenzovali vysoké náklady na elektrinu a drahý hardvér.

On-chain škálovateľnosť bola pre Waves prioritou, existujú však limity v rozsahu, v akom môže akýkoľvek blockchain takto škálovať kvôli požadovanému úložisku a šírke pásma. Vývojári spoločnosti Waves sa domnievajú, že súčasný prístup je možné optimalizovať tak, aby podporoval až 1 000 TPS predtým, ako budú potrebné ďalšie riešenia zmeny mierky. Waves v súčasnosti skúma možnosti riešenia škálovania druhej úrovne, ktoré zahŕňa bočné reťazce, čo umožňuje spracovanie veľkého množstva transakcií v paralelnom reťazci, ale nakoniec ich zabezpečenie v hlavnom blockchaine Waves.

Zdroje: academy.binance.com, docs.waves.tech, medium.com
Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Leave a Reply