[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Dňa 31.10.2008 uzrel svetlo sveta prvý kryptomenový whitepaper s názvom Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Pokiaľ ste ho ešte neprečítali, tak vám to všetkým vrelo odporúčame, pretože iba za 12 rokov sa tomuto aktívu podarilo nemysliteľné. Práve v deň svojich 12. narodenín sa Bitcoinu podarilo uzavrieť mesačnú sviečku na hodnote 13 788 dolárov, čo je najviac v histórii (podľa Bitfinexu, na ktorom bolo doterajšie mesačné maximum 13 769 dolárov z decembra 2017). Bitcoinu sa však za tých 12 rokov podarilo oveľa viac, ako len narásť na cene.
Od myšlienky, cez whitepaper až po Genesis block, Bitcoin stihol už vo svojich počiatkoch získať pozornosť nemalej komunity. Spočiatku išlo síce najmä o odborníkov z IT sveta, poprípade hackerov alebo rôznych anarchistov, avšak aj to pomohlo Bitcoinu k tomu, aby sa dostal tam, kde je dnes. Napriek tomu, že si celý kryptomenový sektor musel niekoľkokrát, obrazne, siahnuť na dno svojich síl, vytrvalosť priniesla svoje ovocie, čo sa symbolicky preukázalo najvyšším uzavretím mesačnej sviečky v histórii tejto kryptomeny. Dnes bol už dokonca Bitcoin na chvíľu aj nad úrovňou 14 000 dolárov, avšak tam dlho nevydržal. Z toho však netreba robiť určite žiadnu vedu, pretože za 12 rokov sa BTC podarilo dosiahnuť oveľa viac, ako iba vystreliť na cene.
Úspech Bitcoinu sa dá merať obrovským množstvom iných údajov. Od počtu adries a peňaženiek, ktoré vlastnia čo i len malú časť BTC, cez hashrate až po počet celkových transakcii spravených za jeden deň, týždeň, mesiac či rok. Rovnako sa však dá pozerať aj na celkovú trhovú kapitalizáciu tejto kryptomeny, ktorá je aktuálne na hodnote 250 miliárd dolárov alebo na veľkosť celého kryptomenového trhu, ktorý sa dostal nad hranicu 400 miliárd dolárov. Samozrejme, že oproti takým trhom, ako je napríklad zlato alebo Forex, je ten kryptomenový trh iba v plienkach, treba si však stále pripomínať, že toto sa podarilo Bitcoinu len za 12 rokov.
Takisto je vidno sila nielen Bitcoinu, ale aj jeho myšlienky na celkovom počte kryptomien, ktoré za ten čas vznikli. Aktuálne ich podľa CoinMarketCapu je viac ako 7 500, čo ani zďaleka nie je finálny počet. Samozrejme, že veľké množstvo z nich sú len podvody, nezmyselné projekty alebo iba pokusy o rýchle zbohatnutie. Napriek tomu ale nie je kryptomenový svet iba o Bitcoine, pretože kryptomeny a projekty ako Ethereum, Ripple, Tether, Litecoin, Chainlink, Monero alebo Binance Coin sa už naisto poriadne zapísali do kryptomenového sveta.
S určitosťou tak môžeme tvrdiť, že Bitcoinu sa za 12 rokov podarilo vybudovať niečo nemysliteľné. Ľudia po celom svete Bitcoin poznajú, používajú a pracujú na jeho zlepšovaní. To platí aj o veľkom množstve iných kryptomien, ktoré môžu len dopomôcť k tomu, aby sa Bitcoin dostal ešte oveľa ďalej.
Ako sme naznačili v poslednom paragrafe, tak 12. narodeniny a suma 14 000 dolárov určite neznamenajú koniec. Práve naopak, sú iba ďalšou zastávkou k tomu, aby sa BTC dostal do mainstreamu, stal sa rezervnou globálnou menou, nahradil zlato ako „safe haven asset“ alebo fungoval ako doplnok ku hotovosti. Ktorá z týchto možností (a či vôbec nejaká) sa udeje, nám ukáže iba čas.
Prečítajte si tiež: Kvantové počítače a kryptomeny
Avšak Bitcoin spolu s celým kryptomenovým svetom, má určite dobre našliapnuté k tomu, aby toho zmenil poriadne veľa. Už iba príliv nových financií z verejne obchodovaných spoločností, aký sme videli posledné dva mesiace v podaní spoločností ako MicroStrategy, Square alebo Stone Ridge je pozitívnou správou, ktorá určite Bitcoin posunie na nový level dôveryhodnosti, využívania ale aj akceptácie vrámci spoločnosti.
Do budúcnosti samozrejme nikto nevidí a tak predpovedať, ako vysoko sa Bitcoin cenovo dostane, alebo ako veľmi bude využívaný a za akých podmienok, určite nebudeme predpovedať. Ostáva nám iba pomáhať k vývoju tejto, ale aj iných kryptomien tak, ako len vieme, a dúfať, že to pomôže ku pozitívnej zmene najmä vo finančnom svete. Či už to tak bude alebo nie, neostáva nám nič iné ako iba zaželať Bitcoinu Všetko najlepšie!
Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://decrypt.co/, https://www.theblockcrypto.com/
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber