0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Tri prešľapy jedného kryptonováčika - blog od Michala

Zdravím, ľudia dobrí! Dnešný článok pojmem veľmi osobne a priamočiaro. Porozprávam vám, akých troch najväčších prešľapov som sa dopustil ako kryptonováčik. Chcem vám týmto spôsobom pomôcť, aby ste sa vyhli zbytočným problémom a mohli si krypto užívať v maximálnej možnej miere už od začiatku. Najlepšie sa učí na cudzích chybách a keď nemôžeš byť dobrým príkladom, buď aspoň výstražným varovaním!

1. Adresy, adresy, adresy!

Keď som s kryptom začínal, prihlásil som sa na jedno úžasné mini školenie. Nemôžem vám o ňom povedať nič viac, lebo už daný človek tieto školenia nerobí, žiaľ, nemá na to čas. Ale na rozbeh to bolo pre mňa úplne super! Naučil ma všetky potrebné teoretické základy! Okrem toho aj ako kupovať krypto a používať hardvérové peňaženky. Krypto sme delili, ukladali a zabezpečovali. Sledoval som priebeh transakcií, posielal krypto na rôzne adresy a na rôzne peňaženky a účty, ktoré pre mňa vytvoril. Ale na záver, keď som odoslal časť zo zakúpeného krypta, zistili sme, že som ho poslal na adresu, ktorú nikto z nás nevygeneroval.

Po chvíľke skúmania sme prišli na to, že chyba je v mojom počítači. A síce sa mi do neho dostal malware, ktorý dokázal rozpoznať, keď som kopíroval bitcoinové adresy a v schránke so skopírovanými údajmi nahradil moju adresu za nejakú inú. Nie je to žiadna novinka, o takýchto malwaroch písali pred viac ako štyrmi rokmi už aj na techcrunch. Mňa ako kryptonováčika to však riadne zaskočilo! Netušil som, že niečo také na nás číha v digitálnom svete. Našťastie som veľmi neškodoval a tento prešľap ma naučil, že adresy (chain) musíš kontrolovať ako začínajúci paranoik!

A preto moja rada pre vás, adresy kontrolujte vždy, keď je to možné (pri ich vygenerovaní, pred odoslaním krypta, pred potvrdením odoslania, na finálnej obrazovke...)! Skrátka, v každom jednom kroku! Aj keď musíte minútu posúvať obrazovku alebo kurzor, aby ste sa dostali na koniec adresy, urobte to! Nebuďte leniví, nikdy neviete, kde sa práve skrýva dajaký zákerák (či už digitálny alebo v ľudskej koži)!

2. Neotáľajte s hardvérovými peňaženkami!

Tohto prešľapu sme sa dopustili viacerí. Založili sme si softvérovú peňaženku, zvykli si na ňu a už sa nám nechcelo zadovážiť si hardvérovú a naučiť sa ju používať. Softvérovú sme mali vždy poruke, mohli sme na ňu pristupovať cez digitálne zariadenie alebo dokonca prehliadač, no ale čo do bezpečnosti sa to nedá porovnávať! Stačí si uvedomiť, ku koľkým kybernetickým útokom dochádza ročne! Pred tými nie je žiaden softvér v bezpečí. Bez ohľadu na to, či ide o aplikácie bánk, nadnárodných korporácií alebo kryptopeňaženky. Na hardvér, ktorý dokážete vypnúť alebo odpojiť od napájania ako počítač, sa vám nikto len tak nenabúra. A sú len o trošku náročnejšie na používanie ako softvérové peňaženky.

Prečítajte si tiež: Bear market - medveď zožerie len tých, čo zaspia - blog od Michala

BYBIT banner

Preto apelujem na všetkých rozumných, pokojne si založte softvérovú peňaženku, urobte pár transakcií alebo dačo z nej investujte, ale pri najbližšej možnej príležitosti si kúpte hardvérovú peňaženku (nech stojí, koľko stojí!) a obetujte jeden víkend a pár drobných z krypta, nech vás ju niekto skúsený aj naučí používať. Viete čo je lepšie ako peniaze? Zlato! Lebo to infláciou nikto len tak nenafúkne! Viete čo je (podľa mňa) ešte lepšie ako zlato? Krypto! Lebo je digitálne, jednoducho deliteľné a úžasný prostriedok na zaistenie vlastného súkromia! A keď si ho uložíte na hardvérovú peňaženku, od ktorej máte heslo (passphrase), ktorú môžete ochrániť dodatočnými heslami a dvojfaktorovou autentifikáciou, a ktorú môžete riadne vypnúť, a tak úplne odstaviť od kyberútokov, lepšie to už hádam ani nemôže byť!

3. Krypto nestačí „vlastniť“, treba ho aj používať!

Osobne si myslím, že sa rozvidnieva na trošku lepšie časy. Krypto sa pomaly dostáva do bežného povedomia a stále menej ľudí sa dopúšťa prešľapu, keď kryptomeny len hromadia a čakajú na „súdny deň“. Ale dobre, ja tomu rozumiem. Krypto je vzácna komodita a mnohí z nás ešte ňou nechcú zbytočne mrhať. Veľmi dlhú dobu som aj ja bol skalopevne presvedčený, že moje krypto musí len ležať v peňaženke a nesmiem sa ho ani dotknúť, až do chvíle X. Je v tom však jeden háčik.

Vyššie som básnil o hardvérových peňaženkách, lenže ani tie nie sú „nepriestrelné“. Môžu sa stať terčom útoku, môžu sa pokaziť, alebo jedného nepekného dňa vám vašu hardvérovú peňaženku niekto ukradne. A vtedy musíte vedieť, ako svoje krypto používať. Nestačí vedieť otvoriť kryptopeňaženku, musíte vedieť, ako ju obnoviť, ako presunúť kryptomeny a znovu ich zabezpečiť.

Ďalšia zručnosť, ktorá sa vám pri používaní kryptomien zíde, je takzvaný „swap“ (výmena kryptomeny za inú kryptomenu). Môže sa stať, že niekto nebude vlastniť presne tie isté kryptomeny, ktoré vlastníte vy. Napríklad, vy máte len bitcoin a dotyčný, s ktorým obchodujete, má len monero. Vtedy stačí behom pár minút založiť dočasnú softvérovú peňaženku a prostredníctvom služby, akou je aj Bybit, si zameniť kryptomenu partnera za tú svoju a poslať si ju na vlastnú hardvérovú peňaženku.

Tejto zručnosti sa práve učím, ako som sa učil všetkému, čo sa krypta týka. Učím sa to preto, aby som znížil vlastnú chybovosť a nemusel sa vždy za hlavu chytať a mrmlať si popod nos: „Dopekla, ako sa to používa?“

Uviedol som len tri drobné príklady prešľapov, ktoré sa stali mne osobne. Viem, že to ani zďaleka nepokrýva kompletnú škálu všetkých chýb, ktoré sa stávajú nováčikom aj ošľahaným kryptonadšencom. Vy sa však podobným prešľapom už vyhnete a máte tak priestor podniknúť svoje vlastné a jedinečné skúsenosti s kryptomenami.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart