Ropa patrí medzi dlhodobo najvýznamnejšie energetické suroviny na svetových trhoch. Napriek tomu, že sme svedkami prudkého rozvoja alternatívnych zdrojov energie a inovácií v energetike, ostáva tou najdôležitejšou komoditou. Prístup k nej ostáva jedným z limitujúcich faktorov rozvoja ekonomiky jednotlivých krajín sveta.
Cena je aj v tomto prípade odvodená od dopytu, ale aj ponuky. Ponuka je limitovaná tým, že ide o neobnoviteľný zdroj, rozmiestnením existujúcich producentov a často aj politickou situáciou v rôznych regiónoch sveta. Svoj nespochybniteľný význam má aj na svetovom finančnom trhu, kde si udržiava popredné postavenie v rebríčku investičných komodít.
Ropa je fosílne palivo, ktorého vznik sa datuje do obdobia spred 400 miliónov rokov. Vznikla z prehistorických rias a planktónu, ktoré boli následne pokryté vrstvou sedimentov a vplyvom tlaku a tepla vnútri Zeme došlo k premene na ropu tak ako ju poznáme dnes. Ropa je z prevažnej miery tvorená zmesou kvapalných uhľovodíkov s menšou mierou rozpustených plynných a tuhých uhľovodíkov
"Čierne zlato" môžeme charakterizovať ako strategickú surovinu a zároveň životne dôležitú komoditu pre producentské i spotrebiteľské krajiny. Je zdrojom energie pre dopravné a prepravné prostriedky, zdrojom výroby elektrickej energie a základnou surovinou strojárskeho, chemického a potravinárskeho priemyslu. Prestavuje hlavný predmet konkurenčného boja a závažných sporov. Vo svete je rozdelená nehomogénne, pretože dve tretiny zásob môžeme nájsť iba v piatich arabských emirátoch, ktorými sú: Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Kuwait, Irak a Irán. Okrem toho sú podstatnými krajinami v prípade ťažby Spojené štáty americké a Ruská federácia. Z menších krajín je to Venezuela.
Najzaužívanejšou objemovou jednotkou ktorá sa používa v svetovom ropnom priemysle s súvislosti s množstvom vyťaženej, spotrebovanej a obchodovanej ropy je barel. Jeden barel zodpovedá 42 galónom čo je asi 159 litrov.
Brent je hlavnou obchodnou klasifikáciou sladkej ľahkej ropy tzv. light sweet, ktorá slúži ako porovnávacia cena ropy na celom svete. Občas sa brentu hovorí i sladká ropa vzhľadom k jej nízkej hustote a nízkemu obsah síry. Hrubý brent sa získava zo Severného mora a zahŕňa Brent Blend, Forties Blend, Oseberg a Ekofisk. Brent sa považuje za svetové meradlo ceny ropy pochádzajúcej z Atlantického oceánu. Cena ropy Brent je základom cenotvorby viac ako dvoch tretín celosvetovo obchodovaného objemu ropy.
Okrem Brentu rozlišujem nasledujúce typy ropy:
Prečítajte si tiež: Stratégie obchodovania na medveďom trhu
Na vývoj cien vplýva viacero faktorov. Ropa je obchodovateľnou najmä na svetových trhoch v USD. Silnejúci dolár zdražuje komoditu pre investorov z tých krajín v ktorých nie je dolár hlavnou menou, čo má negatívny dopad na cenu a naopak. Pre svoju negatívnu koreláciu k doláru je často uznávaná ako nástroj k zaisteniu sa voči klesajúcemu doláru.
Okrem zaistenia poklesu voči doláru sa ropa používa ako nástroj pre hedging voči budúcej inflácii. Kým pri vysokej inflácii sú príjmy z akcií a dlhopisov znehodnotené, ceny komodít klesajú a zvýšenie inflačných tlakov vyúsťuje do rastu cien.
Najdôležitejším faktorom však stále zostáva vzťah ponuky a dopytu. Ponuka má v súčasnosti pomerne stabilné miesto, avšak je výrazne ovplyvňovaná rozhodnutiami kartelu o kvótach OPEC. Dopyt kolíše najmä z dôvodu očakávaní vývoja svetovej ekonomiky. Odhad jej vývoja pridáva viacero medzinárodných inštitúcií, bánk a investičných spoločností. Významným meradlom stavu ponuky a dopytu je týždenná správa Amerického úradu pre energetiku EIA.
Vývoj cien ropy závisí v strednodobom a dlhodobom horizonte od fundamentov, ktoré hovoria o stave ekonomiky. Tými najzákladnejšími fundamentmi sú viaceré makroekonomické dáta ako napríklad HDP či priemyselná produkcia.
Na cenu vplývajú nasledujúce faktory:
- v rámci ktorého je kľúčová, ekonomickým faktorom rast ázijských krajín, ktorý ťahá ceny nahor. Predpokladá sa, že po roku 2020 bude Čína najväčším svetovým importérom ropy.
– ide o možnosti ťažby, ktoré významnej ovplyvňujú postoj jednotlivých krajín k ochrane životného prostredia. Zatiaľ čo v členských krajinách Európskej únie platia prísne nariadenia týkajúce sa ťažby, v mnohých rozvojových krajinách sú pravidlá voľnejšie.
– komodita sa od dodávateľov dostáva tankermi alebo ropovodmi. Čím ďalej sa nachádza rafinéria od logistického uzla, tým platia na dovoz vyššie poplatky.
– ropný kartel OPEC kontroluje väčšinu ťažby na Blízkom východe a rozhoduje sa o cene na základe obmedzenia produkcie.
– cenu v značnej miere ovplyvňujú aj vojnové konflikty vo viacerých krajinách vyvážajúcich ropu. V súčasnosti sa nachádza najväčšie napätie okolo Ruska, Iránu, ale aj Venezuely.
- ceny sa určujú v USD, preto posilňovanie danej meny k euru znamená, že za ňu členské krajiny eurozóny zaplatia viac. Naopak však oslabenie USD k EUR má za následok zlacnenie dovozu.
– nové technológie ťažby najmä v USA majú priaznivý vplyv na cenu. Predpokladá sa, že USA dokážu v budúcnosti pokryť značnú časť spotreby ropných produktov z vlastných zdrojov.
Ropa je komoditou obchodovanou na komoditnom trhu prostredníctvom futures kontraktov. Najlikvidnejším je kontrakt na WTI Newyorskej komoditnej burze. Druhým najväčším kontraktom je Brent s ktorým sa obchoduje v Londýne. Investovanie do tejto komodity má pre obchodníkov viacero výhod. V závislosti od investičných cieľov sa obchodovanie môže využiť na tvorbu:
Foriem obchodovania s touto komoditou je viacero. Sú to predovšetkým:
DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.
Zdroje:
Ako investovať do ropy za málo peňazí? Vaše najlepších 5 možností. [online]. 2020. Dostupné z: https://capital.com/
HOLÝ. P. Ropa Brent – základní informace, které musíte znát [online]. 2020 Dostupné z: https://www.lynxbroker.cz/
Kto má a kto nemá ropu? [online]. Dostupné z: https://www.inforse.org/
OPEC [online]. 2020. Dostupné z: https://www.opec.org/
REDAKCE W4T. Ropa jako komodita. Ropa Brent a ropa WTI [online]. 2015 Dostupné z: https://www.w4t.cz/