0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Obchodník mesiaca XTB - Petr Zýma: Ako sa stať ziskovým obchodníkom?

Petr Zýma je senior account v XTB a kapitán českého národného baseballového tímu, s ktorým momentálne reprezentuje našu krajinu v Japonsku.  Okrem toho je tiež jedným z obchodníkov projektu XTB Live trading na YouTube, v ktorom sa mu spolu s kolegami podarilo aktívnym obchodovaním dosiahnuť viac ako 20 % zisk aj vo veľmi nepriaznivom investičnom roku 2022. V prvej časti série rozhovorov "XTB Trader mesiaca" Peter predstavil svoju obchodnú históriu, súčasné stratégie a obľúbené nástroje, ako aj niekoľko rád pre začínajúcich obchodníkov.

 • Čo vás prilákalo k obchodovaniu?

Počas štúdia financií na americkej Creighton University som sa pripojil k akademickému tímu, ktorý spravuje školské nadačné portfólio (akcie, dlhopisy, ETF). Tam som sa prvýkrát dostal k obchodovaniu. To mi dalo teóriu a reálne kontúry a táto skúsenosť upevnila môj záujem o túto oblasť. Potom som sa dostal k aktívnemu obchodovaniu - bolo to prirodzené rozšírenie môjho záujmu o finančné trhy a ďalší spôsob zhodnocovania vlastného kapitálu.

 • Môžete opísať svoj štýl obchodovania a na aké inštrumenty sa zvyčajne zameriavate?

Stratégie pripravujem v strednodobom horizonte, teda približne na jeden rok. Na základe viac ako 10-ročných skúseností som upustil od myšlienky hľadať jednu nepriestrelnú stratégiu, pretože trhy so svojou dynamikou ponúkajú v tomto kratšom intervale viac možností.

Primárne hľadám volatilné trhy, kde sa cena odchyľuje od svojho priemeru na základe konkrétnych udalostí alebo zmien v základoch.

 • Môžete opísať, ako sa rozhodujete, kedy vstúpiť alebo vystúpiť z obchodu, a aké faktory beriete do úvahy?

Pri posudzovaní jednotlivých trhov postupujem podľa niekoľkých krokov. Tieto kroky sú nasledovné: Po prvé, hľadám trh, ktorý svojou odchýlkou od priemeru ponúka pozitívny pomer potenciálneho výnosu k riziku. Zameriavam sa na dôvody pohybu aktíva, či už sú založené na zmene - makroprostredie, sentiment alebo čistá neistota. Ďalej sa pozerám na historické údaje, aby som identifikoval extrémy daného trhu, napríklad trendové sekvencie alebo priemerné a maximálne denné pohyby. Pri všetkých svojich obchodovaných trhoch nemyslím len na príležitosti na výnos, ale modelujem aj moment, keď sa daný trh vyvinie nad rámec mojich očakávaní, aby som z neho mohol včas vystúpiť s určitým druhom riadenej straty.

 • Ako dôležité je podľa vás mať dobre definovaný obchodný plán pre váš celkový úspech a ako svoje plány vytvárate?

Je dôležité poznať dôvody vstupu do podnikania. To môže pomôcť pri hľadaní vhodných informácií pre ďalšiu analýzu. Priznám sa, že som dokonca začal obchodovať s niekoľkými nástrojmi zo zvedavosti, čím som sa dostal pod tlak, aby som konštruktívne premýšľal o trhu. Nie som teoretik - všetky moje poznatky pochádzajú z osobných skúseností.

 • Ako riešite obchody, ktoré nejdú podľa plánu, a ako sa snažíte znížiť svoje straty?

Pred každým obchodom už viem, s akým rizikom do obchodu vstupujem, t. j. ak dosiahnem stratu, je to vždy suma, ktorú som si vopred vypočítal. Toto emocionálne odpútanie sa od peňazí mi umožňuje mať pri obchodovaní voľné ruky.

 • Akú úlohu zohráva technická analýza vo vašom obchodovaní a aké nástroje a ukazovatele považujete za najužitočnejšie?

S vývojom môjho obchodného štýlu sa zmenil aj môj pohľad na trhy, vrátane stratégií a nástrojov, ktoré používam. Môj štýl je teraz definovaný odhadom vývoja na makroúrovni. Technika hrá v tomto smere druhoradú úlohu a používam ju predovšetkým na odhad úrovní pre realizáciu zisku alebo straty. Ako aj na opätovné vstupy do predtým uzavretých pozícií. Zásadné sú pre mňa metódy Price action - sledujem najmä supporty, rezistencie a trendové a reverzné formácie.

 • Môžete opísať nedávny obchod, ktorý ste uskutočnili, a vysvetliť svoj myšlienkový postup?

Relatívne úspešné boli obchody s dolárovými pármi a dolárovým indexom, do ktorých som vstúpil, keď americký Federálny rezervný systém zmenil svoju rétoriku. Ten totiž začal nahlas uvažovať o zvýšení základných úrokových sadzieb.

 • Ako sledujete a analyzujete svoje obchodné výsledky a aké ukazovatele používate na hodnotenie úspechu?

Mám jednoduchý prehľad o výkonnosti každého aktíva a v momente, keď sa ziskovosť nástroja výrazne zmení, prehodnotím základnú myšlienku - či je ešte platná alebo nie.

 • Ako sa vyrovnávate s emočnými výkyvmi, ktoré obchodovanie prináša a aké stratégie používate na udržanie disciplíny a sústredenia?

Obchodovanie by malo byť spojené s rizikovým kapitálom, preto sú to prostriedky, ktoré nevyhnutne nepotrebujem a dokážem sa oveľa lepšie psychicky vyrovnať so stratami, ale aj so ziskami. Neexistuje tu žiadna skratka, ale práve skúsenosti a počty obchodov pomáhajú pochopiť tento prístup.

 • Čo považujete za najväčšie výzvy, ktorým dnes obchodníci na trhoch čelia, a ako sa im prispôsobujete?

Preťaženie informáciami, ktoré môže viesť k tomu, že sa obchodník prestane sústrediť na hlavnú myšlienku svojho obchodu a začne emotívne reagovať na informácie rôzneho druhu.

 • Ste súčasťou projektu XTB Live Trading, mohli by ste ho stručne opísať?

Už 10 rokov komentujeme trhy prostredníctvom projektu XTB Live Trading. Už z názvu je zrejmé, že ide o obchodné účty, ktoré spravujeme naživo a na ktorých prezentujeme vlastné stratégie a postupy. Na českej scéne neexistuje podobný projekt s takou transparentnosťou, obchodnou aktivitou a históriou. Naše obchodovanie môže každý sledovať na kanáli XTB na YouTube.

 • V čom vidíte hlavnú pridanú hodnotu týchto videí pre začínajúcich obchodníkov?

Hlavnou zásadou obchodných účtov, ktoré majú ambíciu zostať aktívne dlhšie obdobie, je práca s rizikom, pretože straty a akceptovanie strát sú súčasťou obchodovania. To, že naše účty vždy hovoria o riziku, s ktorým budeme naďalej spravovať pozície, možno tiež považovať za hlavné posolstvo tohto projektu. Okrem toho skutočnosť, že sme dôslední a nehľadáme zásadné zmeny po každom neúspechu, môže vzbudzovať určitú odolnosť.

 • Toto je vlastne prvý rozhovor vo formáte "Obchodník mesiaca XTB", mohli by ste predstaviť tento nový formát?

Obchodovanie je spektrom možností a prístupov. Týmto projektom chceme dať verejnosti možnosť prečítať si o skutočných skúsenostiach iných obchodníkov, ktorí už dlho aktívne obchodujú prostredníctvom XTB. Radi by sme teda priniesli aj inšpiráciu, ako obchodovať alebo ako sa vysporiadať so samotným procesom obchodovania.

 • Mali by ste na záver nejakú praktickú radu pre všetkých obchodníkov, ktorí ešte nie sú spokojní so svojimi výsledkami?

Nesnažte sa obchodovať každý krok a nájdite spôsob, ako sa emocionálne odpútať od peňazí.

Ak vás zaujíma obchodovanie, XTB organizuje 25. marca 2023 o 13:00 ONLINE TRADINGOVÚ KONFERENCIU 2023, na ktorej budú poprední českí a slovenskí finanční obchodníci a odborníci diskutovať o témach, ako sú začiatky obchodovania, obchodovanie v prostredí vysokých úrokových sadzieb a mnoho ďalšieho. Viac informácií a BEZPLATNÚ registráciu nájdete tu: https://sk.xtb.com/online-trading-konferencia-2023

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart