Novoročné predsavzatia sa tradične spájajú s januárom. Okrem typických diét a športu sa mnohí ľudia na začiatku roka viac zameriavajú aj na finančnú gramotnosť. V tomto roku sa tento trend v XTB ešte prehĺbil vďaka kampani Akcie zdarma pre dobrý začiatok. Ale ako to často býva s predsavzatiami, v mnohých prípadoch sa od nich rýchlo upustí. V tomto článku sa preto pozrieme na tri dôležité aspekty, na ktoré by mal začínajúci investor myslieť.
To, ako pristupujete k investovaniu, je pravdepodobne najdôležitejšie rozhodnutie. Pasívne investovanie má tú výhodu, že mu nemusíte venovať veľa času. Vo väčšine prípadov si investor vyberie jeden alebo viac ETF alebo akcie veľkých etablovaných spoločností a potom do nich pravidelne investuje počas určitého obdobia (mesačne, štvrťročne atď.). Táto metóda sa považuje za menej rizikovú, ale na druhej strane aj potenciálne zisky sú v súlade s týmto predpokladom, keďže ETF sa zvyčajne pohybujú v súlade s priemerom trhu.
Na druhej strane sa aktívni investori snažia prekonať tento priemer najmä vytváraním portfólia jednotlivých akcií. To so sebou prináša vyššiu volatilitu a potrebu viac sa sústrediť na dianie na trhoch, ale potenciálny zisk je samozrejme oveľa vyšší v prípade jednotlivých akcií ako v prípade ETF. Ak sa rozhodnete pre aktívnu cestu, analytici XTB vydali Trhový výhľad na rok 2023, v ktorom sú uvedené všetky dôležité trendy na tento rok.
Určite si však nemusíte zvoliť len pasívny alebo len aktívny prístup. Veľký počet investorov sa rozhoduje pre hybridný systém, kde časť tvoria ETF a časť jednotlivé akcie. Veľkú úlohu pri rozhodovaní zohráva aj časový horizont. Ak investor uvažuje v horizonte desiatich rokov, môže si zvyčajne dovoliť byť pasívnejší ako investor s horizontom piatich rokov.
Ak sa rozhodneme pre výber akcií, aj tu máme dve hlavné skupiny. Dividendové akcie sú už veľké spoločnosti, ktoré časť svojich ziskov vyplácajú akcionárom práve vo forme dividend. Vo všeobecnosti sa vyznačujú nižšou volatilitou cien a ich hlavným pozitívom je pasívny príjem, ktorý generujú.
Vo väčšine prípadov rastové akcie nevyplácajú dividendy alebo je ich hodnota úplne zanedbateľná. Tieto firmy reinvestujú zisky späť do spoločnosti a ich akcie sa vyznačujú veľkými cenovými pohybmi, pričom za priaznivých podmienok môžu v priebehu niekoľkých mesiacov vzrásť o desiatky alebo stovky percent. Trend však funguje aj opačným smerom a tieto firmy sú v súčasnosti často približne 80 % pod svojimi minuloročnými maximami.
Hlavnou témou je otázka diverzifikácie alebo špecializácie. Mnohí nováčikovia majú tendenciu špecializovať sa na svoje obľúbené akcie. Typickým príkladom takéhoto zvýhodňovania v posledných rokoch bola spoločnosť Tesla, ktorá v rokoch rastu priniesla investorom rozprávkové bohatstvo, ale v posledných mesiacoch sa prepadla o viac ako 70 % od svojho vrcholu. Je teda na každom investorovi, do čoho sa rozhodne investovať, ale treba si uvedomiť, že alokácia kapitálu len do jedného skvelého produktu alebo odvetvia môže byť veľmi výnosná, ale môže znamenať aj veľké straty. Samozrejme, v súčasnej situácii neutrpela len spoločnosť Tesla, ale aj na medveďom trhu, ako je ten, v ktorom sa práve nachádzame, môže správna diverzifikácia pomôcť aspoň minimalizovať straty a rozložiť riziko.
Samozrejme, téma a akciové portfólio je oveľa zložitejšie a v krátkom čase nie je možné rozobrať všetko. Ak však máte záujem dozvedieť sa o tejto téme viac, odborník na akcie Tomáš Vranka pripravil osemdielny kurz Tvorba akciového portfólia, ktorý je k dispozícii zadarmo tu:
https://sk.xtb.com/tvorba-akcioveho-portfolia
DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.