0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Kvartálne výsledky Big Tech: Čo reportovali Tesla, Apple a ďalšie?

Výsledková sezóna síce ešte neskončila, ale najzaujímavejšie spoločnosti - Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta a pred nimi napríklad aj Tesla - oznámili svoje kvartálne obchodné výsledky minulý týždeň. Poďme sa teda teraz pozrieť, ako sa darilo týmto technologickým gigantom, ktorých výkonnosť má zásadný vplyv na vývoj akciových indexov a trhu ako celku.

Ako prvá oznámila výsledky spoločnosť Tesla. Tá sa v posledných štvrťrokoch stretávala s niekoľkými problémami. Inflácia a úrokové sadzby sú po celom svete vysoké, čo má negatívny vplyv na predaje automobilky, pretože mnoho ľudí kupuje autá na dlh a vyššie úrokové sadzby im predražujú splácanie. Tesla tiež čelia rastúcej konkurencii, zatiaľ najmä v Číne. Spoločnosť preto musela v posledných rokoch niekoľkokrát znížiť ceny, aby bola schopná predávať vyrobené vozidlá. To samozrejme pomáha jej predaju, ale na druhej strane to má negatívny vplyv na marže spoločnosti Tesla, ktoré výrazne poklesli. Tržby spoločnosti vzrástli iba o zhruba 3,5 % a zisk klesol na polovicu. Najväčším problémom výsledkov sa však zdá byť to, že Tesla vo svojej správe uviedla, že rast objemu výroby v tomto roku bude výrazne nižší ako v roku 2023. Tesla má dlhodobý cieľ zvyšovať výrobu o 50 % ročne, v minulom roku výroba rástla o necelých 40 %, a tak sa tento rok realita od cieľa výrazne vzdiali. Kvôli nepresvedčivým výsledkom a zlému výhľadu akcie oslabili približne o 12 %.

Druhou spoločnosťou, ktorá zverejnila svoje výsledky, bola materská spoločnosť Googlu, Alphabet. Alphabet medziročne pekne zvýšil tržby o 13,5 % a zisk vzrástol približne o 50 %. Reklama, ktorá je hlavným generátorom zisku spoločnosti, však veľmi mierne zaostala za očakávaním, hoci medziročne rástla vo všetkých segmentoch (vyhľadávanie, YouTube atď.). Google tiež už niekoľko rokov výrazne investuje do svojho cloudového podnikania a v súčasnej dobe je v tejto oblasti tretím najväčším hráčom na svete, hneď za spoločnosťami Amazon a Microsoft. Ešte v minulom roku však bol Google v oblasti cloudu, ktorá začala byť zisková iba pred niekoľkými štvrťrokami, v červených číslach. Teraz cloud dosiahol rekordný zisk vo výške 863 miliónov dolárov, čo je síce číslo, ktoré stále zaostáva za konkurenciou, ale potvrdzuje, že sa tu Google rozhodne preklápa do zisku. Firma však varovala, že iniciatívy v oblasti umelej inteligencie budú v dohľadnej budúcnosti vyžadovať veľké investície do infraštruktúry na posilnenie serverov. Bolo to však mierne nenaplnenie očakávaní v oblasti reklamy, ktoré poslalo akcie nadol o zhruba 7 %.

Spolu s Alphabetom reportoval výsledky aj Microsoft. A výsledky boli opäť dobré. Najväčšia časť podnikania spoločnosti, cloud, vzrástla o 30%. Zaujímavé je, že 6 percentuálnych bodov z tohto rastu pripadlo na rast služieb založených na umelej inteligencii. Druhý segment, kancelárske balíčky, tiež podľa očakávania slušne rástol. Všetko ostatné Microsoft radí do tretieho segmentu. Patrí sem napríklad predaj licencií Windows, kde spoločnosť v posledných štvrťrokoch zápasí s poklesom, pretože celosvetový predaj osobných počítačov výrazne klesá. Microsoft sem ďalej radí svoj rastúci reklamný segment, predaj konzoly Xbox a obsahu na nej. Od minulého štvrťroka spoločnosť v tomto segmente vykazuje aj tržby od spoločnosti Activision Blizzard, ktorú odkúpila, a práve zahrnutie tejto spoločnosti vytiahlo rast tržieb v tomto segmente výrazne hore. Microsoft však chce byť, rovnako ako Alphabet, lídrom v oblasti služieb založených na umelej inteligencii. To si vyžaduje veľké investície do infraštruktúry a zrejme aj v tomto prípade táto informácia investorov vydesila, pretože aj napriek veľmi dobré výsledky akcie po zverejnení výsledkov oslabili o zhruba 3 %.

Koncom minulého týždňa oznámila výsledky aj spoločnosť Meta. V jej prípade boli všetky zverejnené čísla lepšie, než sa očakávalo. Tržby spoločnosti Meta vzrástli o 25 %, zisk sa zvýšil dokonca niekoľkonásobne na 14 miliárd USD. Firme tiež vzrástol počet užívateľov na dennej aj mesačnej báze. Rastli tiež priemerné príjmy na používateľa, cena účtovaná za reklamu a počet zobrazení reklamy. Okrem reklamného biznisu spadá pod spoločnosť Meta aj divízia Reality Labs, ktorá pracuje na tzv. headsetoch pre virtuálnu realitu. Táto divízia je však dlhodobo vo veľkej strate, ktorá v poslednom štvrťroku predstavovala 4,6 miliardy dolárov. Investori však so stratami v tejto oblasti počítajú. Meta je stroj na peniaze, ktorý sa rozhodol vyplatiť investorom ďalších 50 miliárd dolárov vo forme spätného odkúpenia akcií a symbolickej dividendy vo výške 0,5 dolára na akciu. Ak sa teda pozrieme na výsledky spoločnosti Meta ako na celok, boli skutočne fenomenálne a akcie na ne reagovali rastom o zhruba 20 %.

Spolu so spoločnosťou Meta vykázala výsledky aj spoločnosť Amazon. Opäť boli veľmi dobré, ale pravdepodobne nie tak dobré ako v spoločnosti Meta. Online biznis spoločnosti slušne rástol, severoamerický biznis vytvoril zisk 6,5 miliardy USD, zatiaľ čo pred rokom bol v miernom mínuse. Zahraničné aktivity Amazonu vygenerovali stratu vo výške zhruba 400 miliónov dolárov, zatiaľ čo pred rokom predstavovala strata až 2,2 miliardy dolárov. Okrem toho rástol aj cloud spoločnosti AWS, ktorý vytvoril zisk vo výške 7,2 miliardy USD, zatiaľ čo pred rokom to bolo 5,2 miliardy USD. Rastol aj reklamný segment Amazonu, konkrétne o úctyhodných 27 %, a rástlo aj predplatné, a to o 14 %. Inými slovami, aj tu boli prekonané všetky dôležité čísla a metriky a spoločnosť tiež vydala pekný výhľad, na ktorý akcie reagovali rastom o zhruba 7 %. Vyzerá to, že Amazon konečne začína generovať viac hotovosti.

Poslednou zaujímavou spoločnosťou, ktorá zverejnila čísla za predchádzajúci štvrťrok, bol Apple. Výsledky Applu však boli zmiešané. Dva najdôležitejšie segmenty, ktorými sú predaj smartfónov iPhone a služby, medziročne slušne rástli. Predaje iPhonov vzrástli o 6 %, čo je vzhľadom k informáciám o problémoch na trhu so smartfónmi a skutočnosťou, že fiškálny štvrťrok spoločnosti Apple bol oproti minulému roku o týždeň kratší, výborný. Služby, ktoré už tvoria viac ako tretinu zisku spoločnosti, vzrástli o rovných 11 %, čím pekne nahradili ostatné segmenty. Počítače, tablety a príslušenstvo síce nedosiahli na cielené tržby, ale celkovo, po započítaní všetkých segmentov, Apple rástol a prekonal očakávania ako v oblasti zisku, tak v oblasti tržieb. Najväčším problémom výsledkov však bola Čína, z ktorej prišli negatívne informácie. Krajina má mnoho vnútorných problémov, čo pociťujú aj americké spoločnosti, ktoré tam podnikajú. Tržby spoločnosti Apple v Číne klesli o celých 13 % a je možné, že o tomto probléme budeme počuť ešte mnoho štvrťrokov. Celkovo teda boli výsledky spoločnosti Apple dobré, ale negatívne informácie o Číne zrejme investorov vydesili, pretože akcie reagovali poklesom o zhruba 2 %.

Všetky tieto akcie môžete u XTB obchodovať bez komisie do mesačného objemu 100 000 EUR. Viac informácií nájdete tu: https://www.xtb.com/sk/akcie 

Disclaimer: „Obchodovanie je riskantné a môžete prísť o časť alebo celý investovaný kapitál. Informácie poskytnuté slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nereprezentujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania."

Mohlo by ťa zaujímať

cart