0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Krypto je súkromná záležitosť! - Blog od Michala

Dnešný článok začnem otázkou: „Vy prečo ešte nemáte svoje krypto na privátnej peňaženke?!“ Krypto je súkromná záležitosť a za to ste zodpovední len vy sami!

Nie je to tvoje krypto, ak k nemu má prístup niekto iný!

Nechcem sa teraz prihovárať širokej verejnosti, potenciálnym kryptonadšencom, ani tým, ktorí sa okolo krypta „trošku tmolia“. Prihováram sa vám, ktorí sa rozhodli do krypta investovať, ale nechávate ho spravovať niekým iným. V slovách klasika: To neděláš dobře s tím kryptem Jaromíre! Inflácia, zvyšovanie úrokov, celkovo mizerná globálna finančná situácia, v dôsledku ktorej nikto z nás nevie, kedy ktorá burza krachne a vy si tam dobrovoľne chcete nechať uložené krypto? Už to spomínali a omieľali všetci, nebudem preto zachádzať do hĺbky, čo sa búrz týka. Aj o Binance sa toho povedalo viac ako dosť. Ak chcete pár zaujímavostí, nahliadnite napr. sem. Ja poviem vo všeobecnosti za seba, že neverím nikomu, kto chce miesto mňa spravovať a disponovať mojím kryptom!

Krypto mám uložené na súkromnej peňaženke, mám od nej uložené kľúče (seed - viem, opakujem to ako pokazená platňa, ale je to sakra dôležité!). Seed mám poriadne zapísaný a skontrolovaný, ideálne na viacerých od seba nezávislých miestach. Takto mám istotu, že si svoju peňaženku obnovím kedykoľvek a kdekoľvek. Je to zábezpeka, že to krypto je skutočne len moje.

SW peňaženky sú hračka a HW sú len o kúsok náročnejšie

Nebojte sa tých peňaženiek! Softvérové kryptopeňaženky sa ničím nelíšia od aplikácií, ktoré na telefónoch používate každý deň. Prirovnal by som to k bankovej aplikácii alebo k aplikácii akou je napr. Revolut. Hardvérové sú síce trošku náročnejšie, ale sú podstatne bezpečnejšie, a v rámci súkromia sú absolútna špička! Taký vyšperkovaný externý harddisk s displejom. Kto sa naučil používať smartfón alebo tablet, naučí sa používať aj kryptopeňaženku. Mne osobne sa na kryptopeňaženkách páči to, že som si svojou vlastnou bankou. Všetky svoje cennosti mám pod svojou kontrolou a riadne zabezpečené na jednom mieste. Kryptopeňaženky sú navyše skvelé technologické vychytávky. Majú úžasnú podporu zo strany výrobcov a je si z čoho vyberať. Ja osobne mám veľmi rád značku Trezor, ale aj Ledger je skvelý. Dokonca tu na Trader 2.0 nedávno napísali pekný článok o novom type HW peňaženky tejto značky.

Prečítajte si tiež: Hrozí burze Binance insolventnosť? Alebo len ďalší FUD

A kto sa ju chce naučiť používať má nespočetné možnosti cez návody k peňaženkám, youtube video-manuály, alebo môže urobiť to, čo som urobil aj ja. Na fórach, v skupinách alebo cez chatovacie aplikácie si vyhľadáte niekoho skúseného, kto vám bude venovať svoj čas. V rámci toho, že mu pošlete dajaké krypto vás dotyčný naučí používať HW peňaženku. Máte tak istotu, že sa fakt nič nestratí a získate know-how priamo od profesionála.

Make crypto private again! (lebo tu nejde len o peniaze)

Osobne som skeptický voči stratégiám, pri ktorých ľudia štosujú krypto len preto, aby na ňom zbohatli, lebo bude mať v budúcnosti obrovskú hodnotu, alebo aby ho mohli draho predať za fiat meny, prípadne za cenné kovy. Krypto je pre mňa technológia, ktorá mi umožňuje žiť naozaj tak, ako si ja zaumienim. Bez obmedzení a úplne slobodne. Za svoje rozhodnutia s používaním krypta som si zodpovedný len ja sám, nikto ma nemôže špehovať a nemusím sa nikomu spovedať. Považovať krypto len za peniaze v digitálnej podobe mi príde trochu obmedzené. Ako technológia sa dá samozrejme využívať na platenie, ale aj komunikáciu, spravovanie a mnohé iné. Uvidíme, čo ešte budúcnosť prinesie

ALE... ak chceš v budúcnosti krypto používať aj inak ako len náhradu peňazí, najprv nesmieš oň prísť. Preto ho musíš mať uložené na peňaženke, ku ktorej máš prístup len ty. A za druhé sa ho musíš naučiť používať inak ako len kreditku ktorú priložíš k terminálu. Ale dá sa to! Ja som toho živým dôkazom. Úplný kryptonováčik, ktorý sa pomaly učí a skúša. Časom zistíte, že uložiť krypto na peňaženku a odoslať ho odtiaľ je absolútna malina v porovnaní so všetkým ostatným, čo môžete s kryptom robiť. Znova ale opakujem, ak chcete aby vaše krypto zostalo len vaše a mohli ste ho používať ako jednotku absolútneho súkromia, tak vás to bude stáť trochu učenia a driny. Apropo, nie som jediný, kto tento názor zdieľa. Len si vo vyššie uvedenom článku z kryptonoviniek prečítajte upozornenie autora na konci článku.

Vyššie napísané sú len moje myšlienkové pochody a názory, žiadna forma finančného poradenstva.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo

Mohlo by ťa zaujímať

cart