0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Čo sú CBDC a ako môžu fungovať?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Digitálne meny centrálnych bánk sú kategóriou digitálnych mien, ktorá patrí medzi tie najrýchlejšie rastúce. Aj na tomto webe sme CBDC už niekoľkokrát spomenuli a s určitosťou vieme povedať, že v najbližších mesiacoch až rokoch sa o nich bude určite hovoriť ešte viac. Poďme si teda CBDC predstaviť.

Čo sú CBDC?

CBDC, skrátene pre Central Bank Digital Currency (digitálne meny centrálnej bank) sú iba digitálnou formou fiat peňazí vrámci istého štátu. Jednoducho povedané, CBDC sú eurá, doláre, libry a podobne, všetko iba v digitálnej forme. Samozrejme, že takýto formát meny už existuje, avšak v aktuálnom systéme je doplnený o hotovosť. CBDC samotné by ale mali predstavovať nový vývojový krok pre štáty a centrálne banky, ktorý by zdigitalizoval celú monetárnu základňu štátu.

Prečítajte si aj: Čo je Nonce a súvisí s Bitcoinom?

Mnoho ľudí si myslí, že CBDC vznikli pomocou Bitcoinu, avšak opak je pravdou. Prvé nápady a myšlienky na CBDC tu boli už minimálne dekádu predtým, ako Bitcoin uzrel svetlo sveta. Kryptomeny samotné však tejto kategórii pomohli nabrať na sile, pričom poukázali na fakt, že digitálna forma peňazí má určite potenciál. Navyše, s rastúcim FinTech sektorom a takzvanými neo-bankami (Revolut, Monzo atď), sa záujem o cashless society (bezhotovostnú spoločnosť) len zvyšuje.

Na tento fakt poukázal aj najnovší prieskum Bank of International Settlements (BIS – Banka pre medzinárodné zúčtovanie). Tá zistila, že trendy jasne hrajú v prospech bezhotovostnej spoločnosti, pričom najviditeľnejšie to má byť najmä v štátoch ako Čína, Švédsko alebo Južná Kórea.

Ako môže CBDC fungovať?

Je pochopiteľné, že vytvoriť CBDC je oveľa komplexnejšie a zložitejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Okrem množstva prekážok v ekonomickom a finančnom sektore sa CBDC bude musieť vysporiadať aj s technickou náročnosťou, bezpečnosťou alebo politickými problémami. Práve preto je správne nastavenie CBDC úplným kľúčom k tomu, aby mohol byť tento evolučný krok vo svete financií úspešný.

Aktuálne však prichádzajú v úvahu tieto alternatívy. Prvou možnosťou je používanie CBDC celou populáciou daného štátu, v ktorom ho bude centrálna banka vydávať. To by jednoducho znamenalo, že každý občan by mal mať prístup k tejto digitálnej mene. Druhou možnosťou je využívanie CBDC iba pre „wholesale“ transakcie, čo by znamenalo, že budú využívané iba medzi bankami. Občania by tak takouto formou CBDC neboli takmer vôbec ovplyvnení. Posledná možnosť je využívať CBDC iba medzi centrálnymi bankami rôznych štátov. Štáty po celom svete pritom aktuálne pracujú na vývoji rôznych typov CBDC, čo môže celkovú integráciu a prepojenie týchto CBDC skomplikovať.

Pre lepšie pochopenie toho, kam by sa mohli CBDC radiť, poslúži tento Vennov diagram, ktorý bol vytvorený a zverejnený v prieskume BIS. „Money flower,“ ako znie názov tohto diagramu, rozdeľuje wholesale CBDC do kategórii central-bank issued (vydané centrálnou bankou), peer-to-peer (rovnocenné spojenie napr. medzi občanmi alebo medzi bankami) a electronic (elektronické). Retail CBDC patrí okrem všetkých týchto kategórii ešte do jednej a tou je universally accessible (univerzálne dostupné).

The money flower: A taxonomy of money

Zdroj: cointelegraph.com

O CBDC stále javí záujem viac a viac štátov. Napriek tomu ale vôbec nie je jasné, kedy presne uzrie svetlo sveta konkrétna CBDC. Rovnako nikto nevie ani to, o ktorý typ CBDC pôjde a kto ho bude môcť využívať. Kedže je však CBDC pomerne rozsiahla kategória, tak tento článok slúži iba ako jednoduchý úvod do tejto témy. V nasledujúcom článku na túto tému si povieme výhody a nevýhody týchto digitálnych mien.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart