0
 0,00 0 items

No products in the cart.

06.10.20 Bank of Canada: CBDC majú niekoľko problémov, ktoré treba vyriešiť pred spustením

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]CBDC sú tento rok pravdepodobne rovnakým hitom, ako DeFi (decentralizované financie). Jediný rozdiel je ten, že ich rast nie je vyjadrený žiadnym nárastom na celkovej trhovej kapitalizácii, ako je tomu v prípade DeFi, ale len v počte bánk a štátov, ktoré sa na túto tému vyjadrujú. Tých je stále viac, pričom sa zvýšil aj počet štátov, ktoré tento druh digitálnej meny začínajú aktívne vyvíjať a testovať. K tým sa vo februári pridala aj Kanada, ktorej centrálna banka začala pracovať na vývoji vlastnej digitálnej meny (CBDC- central bank digital currency). Dnes bola zverejnená 5 stranová analýza touto finančnou inštitúciou na tému CBDC, ktorá sa pozrela najmä na risky spojené s touto rýchlo rastúcou formou digitálnych mien.

Risky spojené s CBDC

O tom, že CBDC  nebudú ani zďaleka dokonalou technológiou vedia hádam všetci. Samozrejme aj preto sa robí množstvo testov, keďže ide o nový koncept, ktorý prepája množstvo svetov od ekonomického, cez technologický až po právny do jedného sektora. Aj preto sa teraz na CBDC pozreli profesor Charles Khan z University of Illinois a centrálny bankár Francisco Rivadeneyra priamo z Bank of Canada.

Podľa nich je bezpečnosť CBDC odsúdená na priamu konkurenciu medzi rôznymi tretími stranami, ktoré budú poskytovať úschovné služby a individuálnymi požiadavkami a krokmi jednotlivcov, ktorí budú chcieť držať svoje digitálne meny na nimi zvolenými platformami, projektami alebo spôsobmi.

Prečítajte si tiež: Podvod Bitcoin Evolution - reálna skúsenosť!

Tento akademický článok upozornil aj na známe pravidlo v kryptomenovom svete – „Not your keys, not your crypto.“ Podľa nich je práve držanie CBDC jedným z najväčších problémov, ktoré sú aktuálne spojené s týmto druhom digitálnych mien. Upozornili, že používatelia digitálnych mien ich môžu pomerne jednoducho stratiť (stratiť privátne kľúče) a tak prísť o svoje peniaze. Práve strach z takejto straty má byť jedným z najväčších dôvodov, prečo sa očakáva, že používatelia digitálnych mien sa obrátia na tretie strany, ktoré budú tieto meny držať za nich.

To však prináša opäť ďalší problém. Užívatelia sa totižto budú musieť spoliehať na tretie strany, čo sa pri neregulovaných platformách nemusí vyplatiť. Majitelia takýchto platforiem sa z kryptomenového sveta vyparili aj s peniazmi svojich klientov už niekoľkokrát a nepredpokladá sa, že v prípade CBDC by tomu bolo inak.

Ako ich riešiť?

Práve preto by musela nastať akási regulácia poskytovateľov týchto služieb. Tá by sa mohla týkať už existujúcich ako kryptomenové burzy alebo peňaženky, ktoré by umožnili držanie CBDC na svojich platformách. Alebo by prišlo ku vytvoreniu nových, ktoré by museli mať o to prísnejšie regulácie, keďže nemajú žiadnu históriu a tým ani dôveryhodnosť. Kanadská vláda alebo kanadská centrálna banka by mali samozrejme byť jednými z garantorov a poskytovateľov týchto služieb.

„Jedným zo spôsobov, ako takéto problémy vyriešiť je mať CBDC, ktorá bude univerzálne akceptovaná, ale bude ukladaná len prostredníctvom schválených sprostredkovateľov.“

Aj to sa nachádza v danej správe. Podľa Khana a Rivadeneyra má byť práve takýto spôsob „spolupráce“ medzi platformami, regulátormi, centrálnymi bankami a obchodníkmi, jedným z riešení na problémy, ktoré môže priniesť vlastná CBDC. A to nielen v Kanade, ale aj hocikde inde na svete.

O CBDC sme pred niekoľkými týždňami spravili sériu zaujímavých článok. Tie nájdete na nasledujúcich linkoch:

Čo sú CBDC a ako môžu fungovať?
Aké sú benefity a risky CBDC?
Ktoré štáty pracujú na vlastných CBDC?
CBDC? Ktorá sa môže týkať aj nás – ako je na tom digitálne euro?

Zdroje: https://www.newsbtc.com/, https://decrypt.co/,https://www.bankofcanada.ca/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart