0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

04.04.20 Čo znamená tokenizácia?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Tokenizácia je pojem z oblasti bezpečnosti a znamená proces zámeny citlivých dát za ich bezpečný ekvivalent, ktorý sa nazýva token. Využíva sa napríklad pre zabezpečenie platieb cez mobilné telefóny, kde číslo platobnej karty nahrádza anonymným číslom a pomocou neho autorizuje platbu bez boli zverejnené detaily účtu.

V krypto odvetví je to často kladená otázka. Je to proces premeny vecí na digitálne aktíva. Predpokladajme, že máte farmu, ktorá má hodnotu 1 milión dolárov. Má veľkú stodolu, králiky a kravu. Zrazu potrebujete peniaze. Môžete predať tú farmu starým spôsobom – vyplniť papierovanie, čakať na ponuku, uzavrieť dohodu atď. Ale čo tak udržať si časť farmy pre seba a získať potrebné financie?

Predstavte si 1 milión tokenov pod symbolom „Farm“, napríklad, kde každý FARM má hodnotu presne 1% vašej nehnuteľnosti – alebo akúkoľvek inú sumu, pokiaľ každý token predstavuje určitú časť podkladového aktíva (v tomto prípade váš podnik). Technicky povedané, vytvorili by ste algoritmus, ktorý by bol implementovaný ako inteligentná zmluva na blockchaine. Tento algoritmus definuje všetky funkcie vášho budúceho tokenu: jeho hodnotu, množstvo, nominálne hodnoty, meno atď.

Ako vlastne dosiahneme aby mohli byť tokeny voľne kupované a predávané na rôznych burzách?

Na to potrebujeme platformu, ktorá podporuje inteligentné zmluvy. Ethereum je dnes najspoľahlivejšou voľbou. Namiesto toho, aby sme sa dostali do technických detailov o tom, ako sú tokeny vytvárané a dostávali by sme sa príliš ďaleko od témy, povedzme, že budete potrebovať šablónu inteligentných zmlúv, textový editor a adresu peňaženky Ethereum.

Tokeny Farm sú teraz v obehu. Technicky ide o tokeny ERC-20. V podstate to znamená, že sú poháňané blockchainom kryptomeny Ethereum. Teraz, keď vstúpili na trh, ich hodnota môže ísť nahor alebo nadol v súlade s dopytom.

Ako nám teda blockchain umožňuje tokenizovať veci? Vzali sme farmu a vytvorili sme digitálnu reprezentáciu, ktorá existuje na blockchaine. Stručne povedané, táto farma je teraz tokenizovaným majetkom.

Vzťah medzi tokenom a tokenizovaným aktívom

Ako môžeme deliť vzťahy medzi tokenom a tokenizovaným aktívom? Na to si odpovieme cez niekoľko bodov:
•  Právo na nejakú časť z aktíva – Inak nazývané aj claim right. Vlastníctvom tokenov, by mal vlastník nárok napríklad na cash flow aktíva či dividendu.
•  Vlastníctvo aktíva – Klasické vlastníctvo aktíva, ktoré oprávňuje na jeho kontrolu.
•  Právo na rozhodovanie nad aktívom – V tomto prípade by sa mohla skupina vlastníkov zhodnúť na nejakých konkrétnych krokoch. Takýmto príkladom je v kryptomenovom svete DAO (decentralized autonomous organization). V prípade týchto projektov vlastníci tokenov podľa množstva rozhodujú o smerovaní projektu a ďalších krokoch.

Pri tokenizácii aktív, musí mať projekt jasne dopredu dané, čo bude tokenizovať a aká bude štruktúra tokenu, aby zapadla do jednej z definícií tokenov. Napríklad pri bytoch to môže byť claim right, právo na výnos z prenájmu. Rovnako to môže byť aj právo na klasické vlastníctvo aktíva, teda v našom prípade farmy.

Výhody tokenizácie aktív

•  Likvidita – Tokenizácia môže priniesť aktívam v ideálne nastavenom regulačnom prostredí vyššiu likviditu. Budete môcť aktíva deliť vo väčšej miere ako teraz. Konkrétny token až na sto milióntinu jednotky, zatiaľ čo napríklad najmenšou jednotkou eura je stotina (1 eurocent). Svetové ekonomické fórum odhaduje, že do roku 2025 bude 10 % svetového HDP uloženého na blockchaine.
•  Programovateľnosť ako súčasť tokenov – Táto vlastnosť umožní rýchlejšie vyrovnávanie prevodov a transakcií, avšak len v prípade, keď budú splnené regulačné požiadavky účastníkov na trhu. Tým máme na mysli compliance alebo rôzne KYC (know your customer) či AML (anti money laundering) pravidlá. Predstavte si, že by ste nemuseli chodiť na úrady vybavovať prepis Vašej farmy na kupcu, ale jednoducho by ste len elektronicky narábali s tokenmi.
•  Transparentnosť vlastníctva – Všeobecne je vlastnosťou blockchainu transparentnosť. V prípade decentralizovanej formy blockchainu, akú má napríklad Bitcoin, sa môžete pozrieť do jeho útrob kedykoľvek a kdekoľvek, pričom vám stačí prístup na internet. Podobnú vlastnosť by priniesol aj do tokenizácie aktív, nehnuteľnosť a jej vlastníctvo by ste mohli vystopovať až k jej prvému majiteľovi.

Výzvy, ktoré je potrebné pri tokenizácii aktív zdolať

Samozrejme, v prípade nehnuteľností a aj iných aktív, je problém s právnym prostredím. Keď sa majiteľ farmy rozhodne ju predať, jednoducho dostane peniaze a prepíše ju na kupujúceho. Predošlý kupec, ktorý kúpil 10 % tokenov, nebude mať z farmy nič, keďže v súčasnom právnom prostredí by nič nevlastnil a jeho podiel by bol „len“ zapísaný na blockchaine. Z toho dôvodu musí byť v tomto prípade súlad medzi blockchainom, realitou a rovnako aj regulátorom. Keď raz predám niekomu XY tokenov, tak aj v realite bude táto skutočnosť platiť.

Netreba zabúdať, že smart kontrakty majú aj svoje nevýhody. Hlavnou nevýhodou je, že inteligentné zmluvy nedokážu odzrkadľovať realitu efektívne. Napríklad pri nákupe tokenov za účelom príjmu z prenájmu z nehnuteľnosti, je problém odzrkadľovať trhovú cenu alebo všetkých investorov, ktorí vlastnia tokeny. Samozrejme, v súčasnosti je nemožné nakódovať do smart kontraktu všetky situácie alebo podmienky, ktoré môžu nastať v budúcnosti.

Ďalší problém vzniká, keď sa pozrieme na ostatné aktíva, ktoré je možné tokenizovať. Typickým príkladom tokenizácie sú napríklad aj stablecoiny a tokenizovanie komodít. Stablecoiny sú momentálne najrozšírenejším odvetvím, ktoré sa najviac rozvíja, čo sa týka tokenizácie.

Rovnako sa hovorí aj o tokenizovaní komodít, avšak v tejto oblasti sa hovorí o jednom špecifickom probléme. Tým je auditovanie podkladového aktíva. Predstavte si, že si nakúpite tokenizované zlato. Získate tým bez väčších problémov zlato, ktoré môžete vlastniť a obchodovať s minimálnymi nákladmi, avšak neviete či v realite zlato vlastníte. To znamená, že podkladové aktíva musia byť auditované dôveryhodnou spoločnosťou. A tým pádom je v tomto bode decentralizácia narušená a vnáša neistotu ako pri tradičných obchodných modeloch.

Zdroje: cryptoattention.com, podnikajte.sk, managementmania.com

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart