0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

26.01.22 IMF tlačí na Salvádor - nepáči sa im používanie Bitcoinu v krajine

Jednou z najväčších a najpodstatnejších noviniek minulého roku bolo zlegalizovanie Bitcoinu v Salvádore. Išlo o krok, počas ktorého sa Bitcoin stal oficiálnym platidlom v krajine. O tejto správe sme informovali už nespočetne veľa krát, z rôznych uhlov a pohľadov, pričom musí byť všetkým jasné, že rovnako, ako toto rozhodnutie prináša pozitíva, tak prináša aj negatíva. Na tie sa aktuálne snaží poukázať Medzinárodný menový fond (International Monetary Fund – IMF), ktorý začína na Salvádor vyvíjať tlak.

IMF nemení svoj postoj voči Bitcoinu

Podľa najnovšieho stanoviska popredných členov IMF, by mal Salvádor zvážiť, či chce pokračovať s Bitcoinom ako s platidlom v rámci danej krajiny. Členovia IMF si totižto myslia, že Bitcoin prináša pre danú krajinu obrovský risk z hľadiska trhovej a finančnej integrity a stability a takisto môže ohroziť konečných užívateľov.

Hlavní predstavitelia IMF preto vyzývajú nielen prezidenta Salvádoru, Nayiba Bukeleho, ale takisto aj členov parlamentu k tomu, aby prehodnotili svoje stanovisko voči Bitcoinu. V ideálnom prípade by ho daná krajina mala zmeniť a zrušiť tak možnosť platby Bitcoinom.

Prečítajte si tiež: Kryptomenové pracovné pozície zaznamenali v roku 2021 obrovský nárast

Nathalie Marshik, vedúca oddelenia pre emerging markets spoločnosti Stifel Financial Corporation sa napríklad vyjadrila, že jej príde, že je dané stanovisko pomerne negatívne. Najmä tón, akým majú byť odporúčania IMF prezentované je podľa nej pomerne ostrý. Vyjadrenia IMF ale nie sú vôbec prekvapujúce, keďže niečo podobné sme od hlavných predstaviteľov tejto inštitúcie počuli už koncom novembra minulého roku. Práve spôsob, akým sa IMF vyjadruje ale nasvedčuje, že rétorika sa mení a zo strany IMF je cítiť čiastočné pritvrdenie.

Salvádor asi počúvať nebude

Asi nikoho neprekvapí, že je veľmi pravdepodobné, že Salvádor na čele s prezidentom Nayibom Bukelem nemá moc dôvod meniť situáciu, v ktorej sa aktuálne krajina nachádza. Koniec koncov, schválenie „Bitcoin Law“ prišlo iba pred 4 mesiacmi a jeho výsledky majú byť viditeľné až o niekoľko rokov.

Dovtedy plánuje Nayib Bukele množstvo zmien spojených s Bitcoinom ako napríklad Bitcoin mesto či ťažbu Bitcoinu prostredníctvom vulkanickej energie. Dokonca tiež plánuje vypísať dlhopisy, ktoré budú kryté Bitcoinom. Rovnako sa tiež vyjadril, že zo ziskov z Bitcoin ťažby či pravidelných nákupov Bitcoinu hodlá postaviť nemocnicu.

To sa ale určite v najbližšom čase nestane. Ako uviedla známa kryptomenová stránka Bitcoinist, Salvádor je aktuálne na svojich nákupoch bitcoinov v strate približne o 20 %. Bukele prostredníctvom niekoľkých nákupov „obohatil“ štátnu pokladnicu o približne 1 800 BTC. Nákupy ale mali dokopy vyjsť túto krajinu na niečo viac ako 85 miliónov dolárov, pričom aktuálna hodnota držaných bitcoinov by mala byť pod hranicou 66 miliónov dolárov.

Prídu sankcie IMF voči Salvádoru?

Je teda pravdepodobné, že takýto nátlak minimálne v čase, kedy je Bukele na „svojej“ investícii stratový, určite nepomôže. Práve naopak, ako sa zdá, tak Bukele dokupuje aj počas dipov a nehodlá s tým prestať. Jediné, čo by ho k tomu mohlo prinútiť, sú sankcie, ktoré IMF môže proti Salvádoru použiť.

A hoci by išlo o veľmi neortodoxný krok, IMF sa môže jednoducho rozhodnúť neudeliť Salvádoru pôžičku v hodnote 1,3 miliardy dolárov, o ktorú táto krajina požiadala minulý rok. Momentálne sa pritom zdá, že udelenie tejto pôžičky nebude pre Salvádor vôbec ľahké. A už vôbec nie, ak by so svojimi vyjadreniami či rozhodnutiami Bukele podporoval Bitcoin tak ako doteraz.

Zdroje: https://bitcoinist.com/, https://decrypt.co, https://blockworks.co, https://bitcoinmagazine.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

Mohlo by ťa zaujímať

cart